Zoznam hodín v triede na základnej škole. Triedne poznámky pre žiakov základných škôl. Hra „Kúzelné slová“

Triedna hodina na základnej škole

"Je to tak dobré, že existuje dom..."

Smirnová G. M.,

učiteľka na základnej škole,

Mestská vzdelávacia inštitúcia Artyomovskaya oosh,

Okres Rzhevsky, región Tver.

„Šťastný je ten, kto

šťastný doma."

Lev Tolstoj

Ciele:

    pestovanie lásky k vášmu domovu;

    formovanie pozorného a starostlivého prístupu ku všetkým členom rodiny.

Účastníci: deti a ich rodičia

Vybavenie: listy papiera, perá; obrázkové karty zobrazujúce rôzne typy bývania ( jurta, chatrč, jaranga, zemľanka, izba, chatrč, chatrč, chatrč, stan, cela); kartónové časti domov, lepidlo; karty s prísloviami; papierové srdcia.

Zvuková séria: piesne „Rodičovský dom“, „Nie je lepší priateľ ako otec“.

Predbežná príprava na hodinu: detské kresby a fotografie ich domovov.

Priebeh vyučovacej hodiny

ja Úvod

Dnes prišli na našu triednickú hodinu tí najmilší - vaši rodičia. Pozývam ich k nášmu okrúhlemu stolu. Pozdravme sa potleskom a úsmevmi.

Lev Tolstoj raz povedal krásne slová: "Šťastný je ten, kto je šťastný doma."

Každý z nás potrebuje miesto, kde sa nemusíš pretvarovať, kde ťa neoklamú, kde ťa pochopia a podporia, kde si môžeš oddýchnuť. Toto miesto je vaša rodina, váš domov.

Dnes budeme hovoriť o domove.(Snímka č. 1)

Čítanie a štúdium básne „Aké je dobré mať domov“

(Alena Gerasimová)

Aké je dobré, že existuje dom,

že strecha ešte nezateká,

a piecka ako v detstve dýcha chlebom

a dom vonia teplým mliekom.

Je dobré, že chodci v dome stále bežia

a cvrček za sporákom žije,

a pri verande je breza so sviečkou

a jemne mi svieti na srdce.

A okná v dome, ako vždy, smerujú na juh,

aby v ňom bolo viac tepla a svetla,

aby v ňom leto mohlo zostať viac,

a to všetko z rúk matky.

II Rozhovor o domove.

Zapíšte si slovodom. Čítajte, pozerajte, počúvajte toto slovo.

Chvíľka fantázie.

Zapíšte si slová v okolí, ktoré sú spojené s pocitmi, spomienkami, myšlienkami o domove.

Aké počasie zodpovedá slovudom? Sakú farbu spájaš so slovom?dom? Akému sviatku toto slovo zodpovedá?dom? Ako chutí slovo?dom?

Prečítajte si ich.

(Každé dieťa číta slová, ktoré sú podľa jeho názoru spojené s pojmom „domov“).

čo je dom? Prečo človek potrebuje dom?

(Študent privolaný k tabuli prečíta výklad slova v slovníkudom.)

III Hra "Aké sú tam domy?"

(Pomocou popisu určte názov obydlia a nájdite zodpovedajúci obrázok s jeho obrázkom)

1. Kočovná chata medzi Kirgizmi a niektorými národmi Ázie a južnej Sibíri. (jurta)

2. Kočovná, prenosná chata, pokrytá kožou a plsťou medzi sibírskymi cudzincami. (Chum)

3. Obydlie kaukazských horalov. (Saklya)

4. Konštrukcia vyrobená zo stĺpov pokrytých konármi, slamou a trávou. (Chalupa)

5. Prenosné obydlie s kužeľovou strechou medzi niektorými národmi severovýchodnej Sibíri. (Yaranga)

6. Zakrytá priehlbina v zemi vykopaná na bývanie alebo prístrešie. (Vykopať)

7. Konštrukcia z blokov hustého snehu. (Iglu)

8. Samostatný obytný priestor v dome. (byt, izba)

9. Chata vyrobená z hliny alebo dreva alebo tehly obaleného hlinou. (Mazanka)

    Budova s ​​povinnou „ruskou“ pecou a pivnicou. (Izba)

    Prenosné bývanie pre cigánov. (Kibitka)

    Samostatná miestnosť pre mnícha v kláštore. (Bunka)

( Snímky č. 2, č. 3)

Výborne! Úlohu sme splnili.

IV Môj dom

Každý z vás má tiež svoj dom a boli ste požiadaní, aby ste nakreslili alebo priniesli fotografiu svojho domu. Prezentujte svoju prácu a povedzte nám o svojom dome.

(Deti ukážu svoju prácu a krátko porozprávajú o svojom domove)

V Hra „Architekti“ (spoločná práca detí a rodičov)

- Z akých materiálov môžete postaviť dom?

Za starých čias, keď dávali dom do hypotéky, dávali peniaze a vlnu pod roh. Prečo si myslíš? (Peniaze sú na bohatstvo, vlna na teplo).

Teraz vás pozývam, aby ste sa zahrali na architektov a navrhli domy z papiera.

(Učiteľ rozdá školákom detaily domčekov z hrubého kartónu a žiaci spolu s rodičmi z nich pri hudbe stavajú domčeky. Po splnení úlohy sú ich diela vystavené na tabuli).

Teraz máme celú ulicu s rôznymi a krásnymi domami. Pozrite sa, ako sa slnko usmieva. Vraj sa mu páči naša ulica.


Každý človek sa stará o čistotu a pohodlie vo svojom dome. Dokonči vety:

    Môj domov... (teplo, krásne a útulne, čaká na hostí atď.)

    Vždy som v dome... (upratujem, relaxujem, hrám sa s priateľmi atď.)

    Doma ma zaujíma... (hranie sa, robenie domácich úloh, čítanie rozprávok s mamou a

atď.)

    Milujem byť doma... (hrať sa so sestrou, piť večer čaj atď.)

(Nedokončené vety sa píšu na lúče slnka. Deti si striedavo vyberajú lúč, čítajú začiatok vety a dokončujú ju).

VI "Prechádzka okolo domu"

A teraz navrhujem prejsť sa po dome a odpovedať na nasledujúce otázky:

    Ako sa predtým volal dedinský dom? (Izba.)

    Aké sú oči domu? (Okno.)

    Ako doma volajú mihalnice? (platne.)

    Ako sa volá predná časť domu? (Fasáda.)

    Ako sa volá chladiareň umiestnená pod domom? (V podzemí.)

Otvorme dvere a vojdime do domu.

    Čo by ste mali povedať, keď vstúpite do domu? (Ahoj!)

    Ktorá izba je najchutnejšia? (Kuchyňa.)

    Najpokojnejšia vec? (Spálňa.)

    Somôj spoločenský, zábavný? (Obývačka, chodba.)

Teraz hádajte hádanky o domácich veciach a vyplňte krížovku

( Snímky č. 4, č. 5)

    Čo vždy odíde, ale nikdy neopustí svoje miesto? (sledovať)

    Cez deň na ňom spí vankúš a v noci na ňom spí Andryushka. (Posteľ)

    Žije v ňom celý vesmír, no je to obyčajná vec. (TV)

    Pod strechou sú štyri nohy a na vrchnáku je polievka a lyžice. (Tabuľka)

    Voda tečie z horúcej studne cez nos. (kanvica)

    Mám nohy, ale nechodím, mám operadlo, ale neľahnem si, ty si sadni - nesedím. (predseda)

    Vdychujem veľa prachu, aby si bol zdravý. (Vysávač)

    V kuchyni je biely dom, slávnostný vzhľad. Zo všetkých strán je akoby pokrytá tuhým mliekom. (chladnička)

    Videl som svoj portrét, odišiel som - nebol tam žiadny portrét. (zrkadlo)

    Budem chodiť trochu horúce a list bude hladký. Dokážem opraviť nedokonalosti a nakresliť šípky na nohaviciach. (železo)

VII. Hra "Kto s tebou bude bývať?"

Na prázdnom papieri zakrúžkujte dlaňou a zapíšte si každého, koho si vezmete do svojho domova.

(Študenti dokončia úlohu)

Niektorí študenti žijú vo veľkých rodinách a niektorí v malých. Je úžasné, že máte starých rodičov. Najčastejšie je v rodine niekto zodpovedný. Ako sa zvyčajne nazýva? (Majiteľ domu.) Zvýraznite majiteľa na nakreslenej dlani. Prečo považujete túto osobu za vlastníka? (Babka je múdra, rozhoduje sa správne. Otec zarába, vie robiť všetko podľamu.Mama robí byt krásny, útulný, stará sa o každého atď.)

Povedzme veľké poďakovanie všetkým mamám a otcom za ich láskavosť, náklonnosť, starostlivosť a lásku! Dáme im básničku a pesničku.

VIII Príhovor študenta

    Mami, veľmi, veľmi

Ľúbim ťa!

Milujem ťa tak veľmi, že v noci

Nespím v tme.

Pozerám sa do tmy

Ponáhľam sa Zorka,

Milujem ťa stále

Mami, milujem ťa!

    Predstavenie piesne „Nie je lepší priateľ ako otec“ (Texty Plyatskovského, hudba B. Savelyeva)

ja X Hra „Zbierajte príslovie“ (spoločná práca detí a rodičov)

Domov má pre človeka veľký význam. Nie nadarmo si o ňom ľudia poskladali množstvo prísloví a porekadiel. Navrhujem, aby ste dokončili tieto príslovia: (Snímky č. 6, č. 7)

    Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.)

    Maľuje nie dom majiteľa, ale dom majiteľa.

    Usilovný dom je hustý, (ale lenivý je prázdny.)

    Aké je to doma (sám som taký.)

    Veďte dom (netraste bradou.)

    Chata nie je červená vo svojich rohoch, (ale červená vo svojich koláčoch.)

X Naučte sa čítanie básne

Vy a ja rastieme v kruhu rodiny,

Všetky vaše korene sú v kruhu rodiny,

A prichádzate do života z rodiny.

V kruhu rodiny tvoríme život,

Základom základov je rodičovský dom.

(Hrá sa pieseň „Rodičovský dom“, text M. Ryabinin, hudba V. Shainsky)

XI Cesta domov

- Ak z domu nevedie cesta, znamená to, že v ňom nikto nebýva, nedymí komíny, v dome chodí zima a hlad, nakúka vietor a dážď. Dom sa čoskoro rozpadne. Ale cesta môže byť aj bez domu. Začne sa nudiť, stratí sa niekde v stepi a zmizne z dohľadu. Tak sa ukázalo, že cesta vedie k domu a dom volá po ceste. Kam vedie cesta z domu? (Do školy, do prírody, na návštevu a pod.) Keby ste jedného dňa stretli čarodejníka u vás doma, čo by ste od neho žiadali za svoj domov? (Šťastie v rodine, aby bol dom vždy teplý atď.)

X II Záver (Snímka č. 8)

( Učiteľ číta rozprávku)

Kedysi dávno, pred mnohými storočiami, nebolo na oblohe toľko hviezd ako teraz. Za jasnej noci bolo vidieť iba jednu hviezdu, ktorej svetlo bolo jasné alebo veľmi slabé. Jedného dňa sa Mesiac spýtal Hviezdy: „Hviezda, prečo je tvoje svetlo také odlišné: niekedy jasné, ukazuje cestu aj v noci, niekedy slabé a nepostrehnuteľné?

Hviezda dlho mlčala a potom s povzdychom odpovedala: „Moje svetlo sa stlmí, keď som osamelý. Veď vedľa mňa nie je ani jedna hviezda, ktorá by sa na mňa podobala. A naozaj chcem vidieť a počuť niekoho vedľa seba!“

"A v ktorých nociach sa tvoje svetlo rozžiari?" - spýtala sa Luna.

„Moje svetlo sa rozžiari, keď vidím ponáhľajúcich sa tulákov. Vždy ma zaujímalo, čo ich tak priťahuje ísť na cesty, kam sa tak ponáhľajú?

"Naučili ste sa tajomstvo ponáhľajúcich sa tulákov?" - spýtala sa Luna.

"Áno," odpovedala Star. „Raz som položil túto otázku tulákovi, ktorý bol na ceste už dlho. Vyzeral vyčerpane a veľmi unavene z dlhej cesty, každý krok mu dával veľmi ťažko, no oči...“

"Aké mal oči?" - spýtala sa Luna zmätene.

"V tme žiarili šťastím a radosťou," odpovedala Zvezdochka, ťažko si povzdychla a pokračovala:

- "Čo sa raduješ, tulák?" - Opýtal som sa. A on odpovedal: „Zamrznutý v snehu, hladný bez kúska chleba, dusiac sa horúčavou, kráčal som vpred, prekonal všetky prekážky, pretože som vedel: doma ma čaká teplo a pohodlie, starostlivosť a teplo mojej rodiny - moja žena, deti, vnúčatá. V záujme ich šťastných očí som pripravený urobiť aj nemožné.“

Hviezda stíchla a potom odpovedala: „Tus od vtedy sa snazim dat co najviacale viac svetla tým spoločníkom, ktorí prinášajú šťastie ich domovu, svojej rodine.“

- Páčila sa vám rozprávka? Prečo veľmi unavenému cestovateľovi tak žiarili oči? kam išiel?Nechajte niekoho, kto na vás vždy čaká u vás doma a nech sa máte ku komu ponáhľať.

Naučte sa čítanie básne

Je to také dobré, je ľahké byť doma,
Kde je všetko útulné, blízke a známe;
Vždy sa tam môžem skryť pred problémami,
A zlyhania a problémy vás nevystrašia.

V ťažkých časoch sa rýchlo ponáhľam domov -
Moje rodné steny zahrejú pri srdci;
Môj drahý domov je moje spoľahlivé mólo,
Pre mňa je začiatkom všetkého!

Môj dom, samozrejme, nie je luxusný palác,
Ale náš život je zložitý, hektický
Nie je mi na svete drahšie miesto,
Teplejšie, útulnejšie, bližšie a jasnejšie!

- Na pamiatku našej triednej hodiny vám dávam srdiečka, ktoré si vezmete so sebou domov. Chcel som, aby ste tieto srdiečka pripnuli na viditeľné miesto ako pripomienku dôležitosti domova a rodiny.

milujem

môj dom

a tvoj

rodina

Rozvoj cností je nevyhnutný
začať od útleho veku,
predtým, než sa neresť zmocní duše.
Ya.A. Komenského

Rozvoj osobných kvalít a schopností mladších školákov je založený na ich získavaní skúseností v rôznych činnostiach: vzdelávacej a kognitívnej, praktickej, sociálnej atď. je daná činnosťou, praktickým obsahom vzdelávania, špecifickými metódami činnosti a využívaním získaných zručností, vedomostí a zručností v reálnych životných situáciách.

Samozrejme, poznajúc osobitosti formovania ľudskej osobnosti, chceme vychovať človeka schopného byť individualitou. A práve v tom je veľká sila pedagogickej asistencie. Učiteľ by nemal žiť život dieťaťa, ale mal by výchovno-vzdelávací proces štruktúrovať tak, aby jeho žiak bol schopný samostatne sa rozhodovať vo svojom živote za každých okolností a niesť za ne zodpovednosť a neprenášať ju na iných. Zároveň by nemal zasahovať do záujmov a životov iných ľudí.

Rozvíjať osobnosť nie je jednoduché, hlavné je, aby bola práca pravdivá a úprimná. Z hľadiska výchovnej práce s triedou osobitné miesto zaujímajú - Triedna hodina.

Hodina triedy musí byť strávená systematicky a týždenne (1 hodina týždenne), potom bude určite pozitívny výsledok.

Príkladné tematický plán vyučovacích hodín v 1.-4.

Tematické plánovanie triednických hodín na 1. stupni.

mesiac

1 trieda. Téma triedy.

dátum

Výsledok.

septembra

Oboznámenie sa s pravidlami správania (RK) žiakov v škole, na hodine, cez prestávky.

Pravidlá požiarnej bezpečnosti. Evakuácia z triedy, chodby, kúpeľne počas vyučovania a prestávky.

Stravovanie v školskej jedálni.

Oboznámenie sa s pravidlami cestnej premávky (PD), prehliadka areálu susediaceho so školou.

Poznámka „Pravidlá správania v škole“ (v rohu triedy).

Evakuačný plán (roh).

Poznámka „Pravidlá práce v jedálni“ (roh)

Poznámka „Cesta z domu do školy“ (v denníkoch)

októbra

Pravidlá triednej povinnosti.

Denný režim školáka.

Každá vec má svoje miesto.

Poznámka a pracovný plán (roh)

Memo (denníky).

novembra

PP "Ak si sám doma."

PP sú povinné pre všetkých ľudí.

Ja a moji rodičia.

Kto sú tvoji spolužiaci?

Denník 01, 02, 03,04.

Poznámka (roh).

December

Hádka medzi deťmi, k čomu to môže viesť?

O detskej práci.

Bezpečnosť života počas zimných prázdnin.

Čo nemilujete na niekom inom, nerobte to sami.

Hra „Urobte mier, urobte mier...“

Študoval som maľby v brífingovom časopise.

Poznámka (roh).

januára

Zvieratá sú naši menší kamaráti.

Moje obľúbené činnosti.

TV, počítač a deti.

4. Dávajte pozor na ostatných.

Poznámka „Pravidlá zaobchádzania so zvieratami“ (roh).

Poznámka „Pravidlá boja proti telemánii“ (roh).

februára

Ako dať radosť druhému.

O detskom priateľstve a výbere kamarátov.

Nezvyčajné dobrodružstvá s chlapcami.

Ako môžem prekonať ťažkosti?

DIY darček.

marca

1.Čo je nezávislosť?

2. Pravidlá slušného správania.

3. Stretnutia dievčat.

4. Čítanie je najlepšie vyučovanie

Pravidlá pre prácu s knihou (roh).

apríla

Veselčakove vtipy sú šarády.

Zdvorilé slová a činy.

"Dieťa má práva..."

Čo sme sa naučili v kluboch.

Zoznam zdvorilostných slov (roh).

Výstava remesiel a kresieb.

Smieť

Ako sme strávili prvý akademický rok v škole - výsledky.

Učenie bez zábavy je ako život bez dobrodružstva.

Bezpečnosť života počas letných prázdnin.

Tábor je užitočná a zábavná dovolenka.

Noviny "Sme na nich hrdí."

Študoval som maľby v brífingovom časopise.

Tematické plánovanie triednických hodín na 2. stupni.

mesiac

2. stupeň. Téma triedy.

Dátum.

Výsledok.

septembra

PP v škole.

Pravidlá požiarnej bezpečnosti. Evakuačné cesty.

Dopravný poriadok – prehliadka areálu priľahlého k škole.

Povinnosti stravovania a jedálne.

Poznámka (roh).

Evakuačný plán (roh).

Rozvrh práce v jedálni (roh)

októbra

Ako organizovať výchovno-vzdelávaciu prácu.

Ako rozvíjať rýchle čítanie.

Denný režim žiaka druhého stupňa.

Bezpečnosť života počas jesenných prázdnin.

Vypĺňanie denníkov.

10 spôsobov, ako rozvíjať rýchlosť čítania (roh).

Denná rutina (roh).

Študoval som maľby v brífingovom časopise.

novembra

Čo je to usilovnosť a pracovitosť?

Voľný čas – ako ho efektívne využiť?

Ťažkosti s učením, ako ich prekonať?

Komunikácia s ostatnými.

Rozvrh klubu (denníky).

December

Nálada nie je maličkosť.

Hodnotenie je dovolenka?!

O lenivosti a lenivcoch.

Bezpečnosť života počas zimných prázdnin.

Poznámka „Ako získať dobrú známku“.

Učím sa maľovať.

januára

Zákony rodinného a triedneho života.

Klamanie a jeho dôsledky.

V priateľstve je sila.

Psy môžu hrýzť...

Poznámka (roh).

Poznámka „Pravidlá silného priateľstva“ (roh).

Pravidlá pre manipuláciu s domácimi zvieratami (roh).

februára

Agresivita detí.

O chamtivosti a chamtivých ľuďoch.

Rytiersky turnaj.

Akadémia slušnosti.

Pripomienka pre slušných študentov.

marca

K čomu vedú odmeny a tresty?

Tieto vtipné dievčatá!

Zdvorilé odmietnutie.

Spomeňte si na svojich spolužiakov.

apríla

1.Dohovor. Práva dieťaťa.

2. Pravidlá slušnosti v bežných situáciách.

3.Tradície – rodina a trieda.

4. O detskej práci.

Smieť

1. Otáčanie stránok školského roka.

2. Zdravá letná dovolenka.

3.Bezpečnosť života počas letných prázdnin.

4. Som pripravený na štúdium v ​​3. ročníku?

Učím sa maľovať.

Tematické plánovanie triednických hodín v 3. ročníku.

mesiac

3. trieda. Téma triedy

dátum

Výsledok

septembra

1.PP v škole.

Poznámka (roh).

Evakuačný plán (roh).

Trasa z domu do školy (denníky).

októbra

Každá vec má svoje miesto.

2. Ak si slušný...

3. Úhľadnosť a úhľadnosť v oblečení.

4. Dopravný expert

Poznámka (roh).

Učím sa maľovať.

novembra

Pracovné povinnosti dieťaťa v rodine.

Ste na návšteve...

PP na verejných miestach.

Bezpečnosť života počas jesenných prázdnin.

Poznámka (roh).

Učím sa maľovať.

December

1. Slovník pozitívnych morálnych vlastností človeka.

2. Slovník negatívnych morálnych vlastností človeka.

3. O čom vám môže študentský denník povedať?

4. Pravidlá pre manipuláciu s výbušnými predmetmi.

Poznámka (roh).

januára

1. Ako sa naučiť žiť vo svete ľudí.

2. Vo svete zjavného a neuveriteľného.

3.Ako sa stať skutočným priateľom?

4.Emocionálna komunikácia.

februára

1. Zábava u kráľa zverokruhu.

2. O výhodách pobytu na čerstvom vzduchu.

3. Bezpečnosť života počas zimných prázdnin.

4.O výhodách fyzickej aktivity.

Učím sa maľovať.

marca

1.Zdravie – užitočné rady na každý deň.

2.Najlepšia hodina pre dievčatá.

3.Kto povie viac komplimentov?

4. Sme zodpovední za našu triedu!

Plagát „Ak chceš byť zdravý...“

apríla

1. Ak zaseješ zvyk, zožneš charakter.

2. Prečo sme všetci takí odlišní?

3. Cestujte do krajiny svojich obľúbených koníčkov.

4. Bezpečný svet pre dieťa.

Plagát „Zvláštnosti temperamentu“.

Smieť

1. Rozhovor na ťažkú ​​tému (prevencia zlozvykov).

Takže sme o rok zostarli.

Bezpečnosť života počas letných prázdnin.

Ste doma!

Výstava kresieb.

Učím sa maľovať.

Tematické plánovanie triednických hodín v 4. ročníku.

mesiac

4. trieda. Téma triedy

dátum

Výsledok

septembra

1.PP v škole.

2. Pravidlá požiarnej bezpečnosti. Evakuačné cesty.

3. Dopravný poriadok – exkurzia po areáli priľahlom k škole.

4.Organizácia stravovania a práce v jedálni.

Poznámka (roh).

Evakuačný plán (roh).

Trasa z domu do školy (denníky).

Harmonogram práce pre jedáleň (roh).

októbra

Ty si jediný, kto zostal doma...

Ako môžete osloviť inú osobu so žiadosťou?

Etická lekcia.

poznáš sám seba?

novembra

Tvrdohlavosť – je dobrá alebo zlá?

Kto je neposlušné dieťa?

K čomu môže viesť žart.

Bezpečnosť života počas jesenných prázdnin.

Učím sa maľovať.

December

Vzťahy v triednom kolektíve.

Ako nájsť správnu cestu von v kontroverznej situácii.

Učenie - krok za krokom.

Poznámka „Spôsoby, ako sa dostať z ťažkej situácie“ (roh).

januára

Hanblivé a neisté deti.

Bezdomovec sa vždy cíti zle. Hovorte o zvieratách.

Váš životný kútik.

Zazvonil ti telefón...

Poznámka „Pravidlá starostlivosti o zvieratá“ (roh).

februára

Ideme, ideme, ideme...

“Divadlo je už plné...”

Poznámka „Ako sa správať v doprave“.

„Ako sa správať v divadle“ (roh).

marca

Súťaž "Ó, áno, šikovné dievča!"

Ako sa o veci postarať sám. Móda, móda, móda!

Prečo sú džínsy nebezpečné?

Chuť je zmysel pre proporcie.

apríla

Hry sú vtipy.

Neprekrúcajte svoj jazyk!

„Slušná“ gramatika.

Takže slová sú slobodné, ale myšlienky sú stiesnené.

Poznámka (roh).

Smieť

„Aký bol tvoj objav...“

Nálada nie je maličkosť.

Čo ti dáva viac šťastia?

Bezpečnosť života počas letných prázdnin.

Učím sa maľovať.


Vývinové vyučovacie hodiny pre žiakov základných škôl vylučujú notový zápis, musia byť pre žiakov zaujímavé a nezvyčajné formou, preto je určenie tém vyučovacích hodín a prevládajúcich foriem ich realizácie psychologickým a pedagogickým problémom triedneho učiteľa. Tu je niekoľko tipov, ako to vyriešiť:

  • je vhodné premyslieť si celý systém vyučovacích hodín naraz, ak nie na všetky štyri roky vzdelávania detí, tak aspoň na jeden akademický rok;
  • Na určenie témy vyučovacích hodín v budúcom pláne výchovno-vzdelávacej práce môže triedny učiteľ vykonať triednu hodinu „Čo ma zaujíma“. Počas takejto vyučovacej hodiny dáva učiteľ deťom príležitosť porozprávať sa o svojich záľubách, záľubách a záujmoch. Okrem potešenia pre deti takáto triedna hodina pomôže sformulovať plán vedenia tematických triednych hodín na niekoľko rokov;
  • Je vhodné, aby si žiaci 2. až 4. ročníka vybrali zaujímavé témy na diskusiu počas vyučovacích hodín zo zoznamu navrhnutého učiteľom, napríklad: „Obľúbené knihy“, „Kto byť, čím byť?“ atď.;
  • Ďalšou technikou na vytváranie plánu tematických hodín je organizovanie cyklov triednych hodín (podrobnejšie pozri nižšie);
  • Pri výbere akejkoľvek témy a formy vyučovacej hodiny si zapamätajte hlavné zásady ich implementácie na základnej škole, a to:
  • - otvorenosť,
  • - príťažlivosť,
  • - aktivity,
  • - sloboda účasti,
  • - spätná väzba,
  • - spolutvorba,
  • - úspech.

Príklad témy triedy na základnej škole

  • 1. trieda.
  • 1. "Čo je dobré a čo zlé?"
  • 2. "O ignorantoch a zdvorilosti."
  • 3. "Čo znamená byť zodpovedný?"
  • 4. "Poďme sa rozprávať o tom, ako vyzeráme."
  • 2. stupeň.
  • 1. "O lenivosti a lenivcoch."
  • 2. "O presnosti."
  • 3. "O sťažnostiach a príčinách sťažností."
  • 4. "Egoisti. Kto sú?"
  • 3. trieda.
  • 1. "Pravda a lož."
  • 2. "O chamtivosti a lakomcoch."
  • 3. "Čo je to charakter?"
  • 4. "Čo znamená chvála v živote?"
  • 4. trieda.
  • 1. "Moje sny a túžby."
  • 2. "Priateľ v mojom živote."
  • 3. "Duchovnosť a bezduchosť."
  • 4. "Čo znamená byť šťastný."

Tvary hodín v triede

Hodiny organizačnej triedy.

Triedna hodina – cestovanie.

Triedna hodina – koncert.

Chladná hodina v prírode.

Triedna hodina - stretnutie (so stredoškolskými výchovnými poradcami, odborníkmi).

Triedna hodina – intelektuálne hry a súťaže. Triedna hodina – reflexia.

Triedna hodina venovaná štúdiu kreativity.

Triedna hodina – príbeh o úspechoch žiakov.

Triedna hodina venovaná sviatku.

Hodina hry.

Hodina športovej triedy.

Triedna hodina – zábavné úlohy.

Hodina rodinnej triedy.

Hodina ekonomickej triedy.

Cyklické plánovanie vyučovacích hodín na základnej škole

Jedným zo spôsobov, ako zefektívniť mimoškolskú prácu, je organizovať triedne cykly. To znamená, že učiteľ si vyberie tému a naplánuje si na nej niekoľko vyučovacích hodín, ktorých formy môžu byť rôzne. Na začiatku vývoja cyklu učiteľ určí tie oblasti rozvoja mladšieho školáka, ktoré sa budú poskytovať počas mimoškolského času, pričom ich zohľadní, vyberá a organizuje konkrétne témy vyučovacích hodín, formuluje ich úlohy a vyberá formy poskytovania.

Uveďme príklad triednych cyklov a tém, ktoré sú relevantné pre diskusiu na základnej škole. (Prípad ku kapitole obsahuje príklady ďalších 10 cyklov v triede.)

Príklad

Ku koncu základnej školy si niektorí žiaci základných škôl môžu osvojiť niektoré zlozvyky, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy na strednej škole: meškanie do školy, nedokončenie domácich úloh (najmä ústnych), zábudlivosť (napríklad s perami, ceruzkami, pravítkom, zošitom , atď.) .d.). Hodiny v triede môžu školákom pomôcť takéto návyky odstrániť. Počas týchto sedení môžete žiakov vyzvať, aby hravo vymysleli najskôr komické a potom vážnejšie tresty. Napríklad tretiaci jednej moskovskej školy navrhovali tieto tresty: komické - počas dňa dbajte na to, aby všetci so zvonením včas vošli do triedy a pokarhali tých, ktorí meškajú (treba povedať aspoň jednu vetu každý oneskorený človek): vážny trest - stretávajte sa so Svetlanou Nikolajevnou celý týždeň (učiteľkou) v blízkosti školy a odprevadite ju do triedy.

Je zrejmé, že jedna vyučovacia hodina nemôže poskytnúť vzdelávací efekt. V tomto prípade by bolo vhodné uskutočniť cyklus vyučovacích hodín, ktorý zahŕňa nasledujúce vyučovacie hodiny.

"Zlé návyky a užitočné rady."

"O lenivých ľuďoch."

"O slušnosti a slušnosti."

"Moje zlozvyky."

V tabuľke 8.1 je uvedený príklad troch cyklov triednických hodín, podriadených cieľu rozvíjať komunikatívne a organizačné schopnosti štvrtákov.

Tabuľka 8.1

Triedne cykly pre štvrtákov

Ukážkové témy triedy

Kľúčové diskusné otázky

Ako môžeme byť priatelia

"Čo je priateľstvo?",

"Ako nájsť priateľa?",

"Kto sú moji priatelia?"

"Spoznaj ma, som...", "Kolektívna tvorivá práca"

  • Ako si vyberáte priateľov?
  • ako sa zoznámite?
  • Aké požiadavky kladieme na priateľov?
  • Prečo sú so mnou priatelia?
  • Pre koho je ťažké nájsť si priateľov?
  • ako sa hráme?
  • Ako vyjednávame?
  • Čo je to „tím“? Ako pracovať v tíme?

Zlé návyky a užitočné rady

"O lenivosti a lenivých ľuďoch"

"O zábudlivosti a zábudlivých", "Kto mi robí domáce úlohy?",

"Ako sa stať nezávislým?", "Prečo je ťažké študovať?"

  • Odkiaľ pochádzajú leniví ľudia?
  • Ako sa môžem zbaviť lenivosti? Ako „vyliečiť“ svoju lenivosť?
  • Na čo zabúdam a prečo?
  • Prečo nerád robím domáce úlohy?
  • Kedy potrebujem pomoc? Ako môžem požiadať o pomoc?
  • Môžem byť považovaný za nezávislú osobu?
  • Aký je rozdiel medzi nezávislou osobou a nesamostatnou osobou?
  • Aké tajomstvá úspešného vyučovania som ešte neobjavil?

Každý by to mal vedieť a vedieť

„Denný režim“, „Pravidlá cestnej premávky“, „Som absolvent základnej školy“,

"Moje koníčky"

  • Čo moji priatelia nevedia o ceste?
  • Aké pravidlá porušujem?
  • Kto u nás doma dodržiava každodennú rutinu?
  • Akým piatakom sa stanem?
  • Čo môžem naučiť ostatných?
  • Prečo som záhadný muž?

Typická štruktúra triedy

Prípravná fáza. Učiteľ sa musí vopred uistiť, že téma, ktorú deťom ponúkne, je relevantná. Relevantnosť zároveň nie je určená len potrebou učiteľa diskutovať o technických alebo iných problémoch a problémoch, ale aj významom pre študenta. Túto dôležitosť si musí žiak uvedomiť.

Príklad

Ak sa učiteľ chystá viesť triednu hodinu o pravidlách cestnej premávky, môže deti vopred (aspoň 1-2 dni vopred) pozvať, aby sa na ulici (cestou do školy a zo školy) bližšie pozreli, aby chodci častejšie porušujú pravidlá cestnej premávky – dospelí alebo deti. Už od druhého ročníka môžete študentov požiadať, aby vopred odpovedali na otázky (ústne alebo písomne), vďaka ktorým bude diskusia o triednom probléme relevantná („Aké pravidlá premávky pre autá (vozidlá) poznáte?“) .

Vo fáze prípravy vyučovacej hodiny učiteľ určí aj formu jej realizácie a umiestnenie. Na vyučovanie je lepšie sa presunúť do inej učebne (miestnosti). Ak sa vyučovacia hodina plánuje konať v triede, kde sa konajú hodiny, je vhodné nejako aktualizovať atmosféru: presunúť lavice do stredu alebo naopak na steny triedy, čím sa uvoľní priestor pre hry a predvádzanie scénok.

V tejto fáze sa formulujú ciele celého cyklu triednických hodín a ciele samostatnej triednej hodiny.

Štádium aktivizácie záujmu o problém. Ak zoberieme do úvahy, že triednické hodiny prebiehajú v poobedňajších hodinách, tak treba počítať s tým, že niektoré deti sú unavené, iné sa potom ponáhľajú do doplnkových tried, na krúžky, do oddielov. Preto zvyčajne v tejto fáze učiteľ používa rôzne pedagogické techniky, aby sa študent cítil pohodlne, „nie ako na hodine“.

Herná časť. Vytváranie a hranie situácií, v ktorých žiak uvidí, pochopí a bude vedieť zvážiť problém navrhnutý na diskusiu. Je veľmi dôležité, aby bola vytvorená spätná väzba. Žiak by sa nikdy nemal cítiť ako v triede. Je lepšie, ak si vymení úlohy s učiteľom. Aj nové informácie (o povolaní, o udalostiach a javoch) je najlepšie ponúkať vo forme nejakých problémových či konfliktných situácií či otázok.

Obchodná časť. V tejto fáze sa študenti pokúšajú vyriešiť problém, určiť smer jeho riešenia, vyjadriť svoj názor a „zahrať si“ spôsob, ako vyriešiť problém alebo konflikt. Študent sa učí vyjadrovať a dokázať svoj názor, počúvať, čo hovoria a ponúkajú iní, zvoliť si správnejšie a racionálnejšie rozhodnutie a vyvodiť závery z toho, čo sa naučí.

Sebaúcta a sebakontrola. V tejto fáze sa zhrňujú výsledky diskusie o probléme, vyvodzujú sa závery nielen o hlavnej náplni vyučovacej hodiny, ale aj o tom, čo žiaci vedeli a s čím sa oboznámili, ako problém videli predtým. diskutovať o tom a čo sa teraz zmenilo.

Táto príručka je plne v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom (druhá generácia) pre základné školy.
V tejto zbierke nájdete scenáre v triedach, ktoré vytvorili učitelia z praxe. Ich témy sú veľmi rôznorodé, dotýkajú sa morálnych, etických, estetických, psychologických a iných problémov. Typy vyučovacích hodín: organizačné, informačné, tematické a záverečné. Formy dirigovania – rozhovory, diskusie, súťaže, školenia a pod.
Pomocou tejto príručky môžete mať zaujímavú vyučovaciu hodinu bez toho, aby ste strávili veľa času jej prípravou.

PRAVIDLÁ SPRÁVANIA NA CESTE ŽIVOTA.
Ciele a ciele:
pestovanie kultúry správania študentov;
príprava žiakov na prejav slušnosti v rôznych životných situáciách;
stanovenie pravidiel správania sa na verejných miestach a v hromadnej doprave.

Vybavenie:
hudobné centrum (mimo dohľadu študentov);
„Prvý prechod na verejné miesta“ s krátkym zoznamom pravidiel správania (podľa počtu študentov).

Priebeh vyučovacej hodiny
Žiaci sedia na stoličkách umiestnených po obvode triedy.
Znie valčík z filmu „Pozor na auto“.
Učiteľ: Pozor! Pozor! Pozývame všetkých chlapcov a dievčatá na cesty! Teraz sa vydávame na virtuálnu cestu k dvom vznešeným pánom „Can-but-s“ a „I Want-s“.

Aby ste sa neocitli v slepej uličke na cestách života, nedostali sa do problémov a nečervenali sa v ušľachtilej spoločnosti, dnes budete musieť preukázať znalosť etikety a ovládanie svojich emócií, svoju vyrovnanosť a inteligenciu.

Obsah
Predslov
Občianska lekcia. E.V. Bondarenko, Penza
Štátny znak Ruska. E.V. Bondarenko, Penza
Štátna hymna Ruska. E.V. Bondarenko, Penza.
Štátna vlajka Ruska. E.V. Bondarenko, Penza.
Ústava je základným zákonom štátu.
E.V. Bondarenko, Penza
Rusko je mnohonárodný štát. E.V. Bondarenko, Penza
S kým by si sa chcel kamarátiť? N.G. Bagrova, Novosibirská oblasť, s. Fedorovka
Riešenie konfliktov. O.V. Murasheva, Moskva
Agresivita. O.V. Murasheva, Moskva
Naučte sa učiť. A.V. Mordovič-g. Moskva:
Pravidlá správania sa na ceste životom. Yu.V. Ushakova, Gelendžik
Milé slovo poteší aj mačku. Yu.V. Ushakova, Gelendžik
Moja cesta z domu do školy. ON. Krylová, M.Yu. Dorofeeva, Salechard
Kráčam po ulici. ON. Krylová, M. Yu, Dorofeeva, Salechard
Nové informácie o uliciach, cestách a dopravných značkách. ON. Krylová, M.Yu. Dorofeeva, Salechard
Nové informácie o semaforoch. ON. Krylová, M.Yu. Dorofeeva. Salekhard
Zastavenie a brzdná dráha automobilu. ON. Krylová, M.Yu. Dorofeeva, Salechard
čo je povolanie? Aké profesie existujú? N.G. Bagrova, Novosibirská oblasť, s. Fedorovka
Mama, otec a ja sme čitateľská rodina. M.A. Kiseleva, Salechard
Žiť znamená byť priateľom s knihou. S.Yu. Kremneva, Moskva
List mojej matke. E.V. Bondarenko, Penza
Ľudové umenie a ľudová múdrosť. E.O. Yaremenko, Moskva
Čaro ľudových remesiel. E.O. Yaremenko, Moskva
Čo hovorí hudba? Yu.V. Ushakova, Gelendžik
Na pamiatku P.I. Čajkovského. N.V. Lovinyuk, Moskva
Červená kniha. E.V. Bondarenko, Penza
Po chránených chodníkoch. E.V. Bondarenko, Penza
O našich menších bratoch. T.P. Kisten, Shimanovsk.
Sto priateľov sto pruhov. G.V. Khramčenková, Kremenki
Denný režim. N.G. Bagrova, Novosibirská oblasť, s. Fedorovka
Zdravý spánok. N.G. Bagrova, Novosibirská oblasť, s. Fedorovka
Deštruktívna cigareta. N.G. Bagrova, Novosibirská oblasť, s. Fedorovka
O nebezpečenstvách fajčenia (vzdelávacia hra na hranie rolí). O. V. Davlyatshina, Omutninsk
Sme za pokojné detstvo! E.V. Bondarenko, Penza
Nepotrebujeme vojnu! O N. Krylovej, M.Yu. Dorofeeva, Salechard
„Začal by som svoj príbeh piesňou“ T.A. Pjatkovskaja, Tula
Aplikácia.


Stiahnite si e-knihu zadarmo vo vhodnom formáte, pozerajte a čítajte:
Stiahnite si knihu Hodiny, Mimoškolské aktivity, ročníky 1-4, Kozlova M.A., 2012 - fileskachat.com, rýchle a bezplatné stiahnutie.

zdieľam