Tento sviatok obsahuje: výchovu k láske k rodnej prírode, jej kráse;
formovanie chápania podstaty environmentálnych problémov, ktorým ľudstvo čelí;
formovanie ekologickej kultúry správania v životnom prostredí, občianska zodpovednosť za jeho zachovanie;
vykonáva vlasteneckú výchovu;
prispieva k výchove lásky k prírode.
Stiahnuť ▼:
Náhľad:
Dovolenka pre 4 "B" triedy
učiteľ ZŠ MBOU SOSH číslo 96
Mesto Krasnodar
Účel: ekologická výchova žiakov.
Úlohy:
pestovanie lásky k pôvodnej prírode, jej kráse;
formovanie chápania podstaty environmentálnych problémov, ktorým ľudstvo čelí;
formovanie ekologickej kultúry správania v životnom prostredí, občianska zodpovednosť za jeho zachovanie;
vykonávať vlasteneckú výchovu;
prispievať k výchove k láske k prírode;
Ciele:
Rozvíjať lásku k prírode, úctu ku všetkému živému;
Pomôžte študentom uvedomiť si svoju morálnu zodpovednosť za osud svojej rodnej krajiny;
Vytvárajte ekologickú kultúru.
Priebeh udalosti
I. Organizačný moment.
Zatvorte oči, skloňte hlavu, pozorne počúvajte slová: „Ak zavrieme oči, nič neuvidíme. Predtým nebolo nič len tma. A tak to bolo, až kým sa neobjavila modrá trblietavá guľa. Toto je Zem. Život začína... Svet sa oslnivo trbliece. A aké dôležité je, aby to trvalo navždy"
II. Komunikácia témy, ciele hodiny
Koľko krásy v našom svete
Čo si často nevšimneme.
Všetko preto, že sa stretávame každý deň
Jej črty sú známe už dlho.
Vieme, že oblaky sú krásne
Rieka, kvety, tvár milovanej mamy
A Puškinova lietajúca struna,
A to, že je človek krásny v skutkoch.
Ale je tu ešte jedna krása
To sa nezdá pekné.
Napríklad krása krtka.
Krtko? - Áno áno!
Alebo usilovná včela,
Alebo hady, žaby a chrobáky,
Alebo iní zvláštni „ľudia“.
Niet divu, že všetky nekonečné storočia
Múdra príroda ju vytesala.
Pozrite sa do tváre akéhokoľvek tvora
A uvidíte, akú má pravdu!
Čomu je venovaná naša hodina v triede?
Čomu je venovaná naša hodina v triede? (Snímka 2)
III. Hlavná časť
Planéta Zem, na ktorej žijeme, je obrovská a krásna. Ale aby sa na ňom vždy zachoval život, musíme ho chrániť, a aby sme ho chránili, musíme milovať, a aby sme mohli milovať, musíme vedieť. Ak chcete vedieť veľa o prírode, musíte študovať.
Cieľom našej lekcie je určiť, čo potrebujete vedieť, aby ste pochopili a zachránili Zem. (Snímka 3)
Študent
Existuje jedna záhradná planéta
Tento priestor je chladný.
Len tu robia hluk lesy
Klikanie sťahovavých vtákov.
Len na nej uvidíte -
Konvalinky v zelenej tráve,
A vážky sú práve tu
Prekvapene hľadia do rieky.
Postarajte sa o svoju planétu
Veď iný na svete nie je!
Človek si z prírody veľa berie, je jej súčasťou. A ako ju zaplatí? (Snímka 4)
Prezieraví a starostliví ľudia sa vždy obávali problémov životného prostredia. Takže Jaroslav Múdry zákonom obmedzil produkciu labutí, bobrov a iných cenných zvierat.
Dekrét Petra I. z roku 1718 nariaďoval „hejbalov, ktorí rúbali dubový les a budú v rúbaní pokračovať, ako aj tých, ktorí nariadili rúbať, vyrezávať im nozdry a uši, trestať palicami a posielať ich na tvrdú prácu. ." Tým istým dekrétom Peter I. požadoval vybudovanie liečebných zariadení v rámci hraníc Petrohradu a zaviazal všetkých občanov, aby zabezpečili čistotu okolo svojich domov, na svojich uliciach.
Podľa dekrétu z roku 1719 o ochrane nádrží: „... ak niekto znesvätí Nevu odpadkami alebo inými odpadovými vodami, bude odsúdený na bitie bičom alebo na vyhnanstvo na Sibír...“.
Po tisícročia sa ľudská invázia do prírody rozšírila. No najmä veľké zmeny v životnom prostredí nastali v ére vedecko-technickej revolúcie. A nie vždy sú pozitívne.
Vedecko-technický pokrok priniesol a prináša ľuďom množstvo vymožeností a komfortu. Uľahčil prácu, umožnil mu ísť do vesmíru. Nedá sa to zastaviť a čo i len spomaliť, tak ako nie je možné prinútiť človeka prestať myslieť, trúfať si, tvoriť... Žiaľ, nie každý chápe dôležitosť ochrany životného prostredia. Príroda začala vysielať alarmujúce signály, meniť sa. Páchateľmi týchto zmien sú ľudia a továrne, ktoré vytvorili, elektrárne, bane, doprava, ale aj mestá...
Výraz „potrebný ako vzduch“ nevznikol náhodou. Človek je schopný žiť bez jedla týždne, bez vody dni a bez vzduchu minúty.
Za posledných 25-30 rokov doprava a priemysel odobrali z atmosféry viac kyslíka, ako ľudstvo spotrebovalo za celý antropogén, teda za 2-3 milióny rokov. Do atmosféry sa uvoľňuje síra, dusík, zinok, draslík a toxické látky. Vo svete sa ročne vypustí len 5 miliárd ton oxidu uhličitého, čo môže viesť k otepľovaniu, čiastočnému topeniu polárnych ľadovcov a zvýšeniu hladiny svetového oceánu. Možné negatívne dôsledky pre ľudstvo v tomto prípade je ťažké si len predstaviť.
Viac ako 50 miest v Rusku má úroveň znečistenia životného prostredia, ktorá presahuje hygienické normy.
Problém zdrojov čistej sladkej vody je čoraz naliehavejší. Po stáročia sa do morí a oceánov vyhadzovalo všetko bez akýchkoľvek obmedzení, vrátane rádioaktívneho odpadu. Početné katastrofy ropných tankerov vedú k smrti rýb, krabov, morských vtákov
Lesy – „pľúca planéty“, spoľahlivé filtre atmosféry – sa rúbu rýchlejšie, ako rastú. Každý meter kubický dreva je takmer pol tony oxidu uhličitého absorbovaného zo vzduchu.
Biológovia už dokázali, že genetická informácia prenášaná na ďalšie generácie živou bunkou môže byť skreslená a narušená vplyvom takzvaných „mutantov“. Patria sem žiarenie, aktívne chemikálie, pesticídy, pesticídy a niektoré kovy.
Na každého obyvateľa Ruska sa ročne vyťaží asi 42 ton horninového masívu, z čoho 13 ton ide na skládky.
Emisie plynu a prachu sú 0,48 tony.
Emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív 3,5 tony.
Vypúšťa sa 184 ton znečistenej vody.
Každý rok v Rusku spáli 1 až 7 miliónov hektárov lesov, pričom 80 % lesných požiarov je spôsobených ľuďmi.
Tu je vaša ďalšia úloha: vyriešte problém životného prostredia a odpovedzte na telegramy.
1. Káťa dostala na narodeniny šteniatko. Nakoniec sa jej splnil sen. Tak dlho sa snažila presvedčiť matku, aby si kúpila šteniatko alebo mačiatko. A teraz má nového priateľa - šteniatko menom "Verný". Káťa sa s ním najskôr hrala, kŕmila ho, chodila a potom dostala novú hovoriacu bábiku. Káťa si na šteniatko spomenula len zriedka, a keď ochorel, povedala svojej matke: "Chorý pes nemá v dome miesto, nechajte ho bývať na ulici."
Otázka: Urobilo dievča správnu vec?
2. Oleg stál pri kvetinovom záhone a tĺkal do hláv kvetov.
Čo robíš? Spýtala sa stará žena.
Naháňam včely, štípu kvety.
Stará žena sa usmiala a zavolala chlapca k sebe a niečo mu povedala. Potom Oleg vyhodil vetvičku a prekvapene pokrčil plecami.
A ja som o tom nevedel.
Otázka: Čo povedala stará žena Olegovi?
3. Na exkurzii do lesa deti videli vysnívanú trávu. Gena ho chcela odtrhnúť a priniesť do triedy a Ira navrhol vykopať ho a zasadiť na pôde školy. Chlapci sa veľa hádali, ale nerozhodovali, kto má pravdu.
Otázka: Ktorý z chlapcov mal pravdu?
Odpoveď: Nikto, spánkovú trávu nemôžete trhať, berie sa pod ochranu, nemôžete ju ani presádzať, na jeseň je potrebné pozbierať semená a zasadiť ich na nie príliš tmavé miesto.
4. Telegram.
„Sme prví zelení a za to nás zlomia. Zlomia všetkých, ktorí sa o les nestarajú. Dokonca sa bojíme, aby sme v lese rozkvitli ako prví. Čo je dobré? Aj tak to rozbijú. Pomôž nám! Veľmi to bolí, keď sa zlomíš. vysoko! Vaši zelení priatelia: vŕba, čerešňa, lesný orgován."
Otázka: Akú odpoveď pošlete na tento telegram? Akú pomoc môžete poskytnúť?
učiteľ:
V mesiaci apríl je veľa sviatkov.
22. apríl bol vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po našej krajine nieslo množstvo kusov látok s podpismi Rusov pri ochrane prírody. Diely tvoria vlajku Zeme - dramatický symbol, ktorý povzbudzuje ľudí, aby sa k prírode správali s rešpektom. Ide o najväčšiu vlajku, jej plocha je 660 m 2.
Učeň 1
22. apríl - Medzinárodný deň Zeme - sviatok čistej vody, zeme a vzduchu. Deň pripomenutia si strašných ekologických katastrof, deň, keď sa každý môže zamyslieť nad tým, čo môže urobiť pri riešení environmentálnych problémov, uhasiť v sebe ľahostajnosť.
História tohto sviatku je spojená s menom obyvateľa amerického kontinentu Johna Mortona. Koncom 19. storočia sa John Morton presťahoval do púštnej oblasti, kde sa intenzívne vyrubovali osamelé stromy na stavbu domov a na palivové drevo. Morton navrhol zorganizovať deň terénnych úprav a zaviesť ceny pre tých, ktorí vysadia viac stromov. Tento deň sa nazýval Deň stromu.
Učeň 2
Počas prvého Dňa stromov obyvatelia štátu vysadili približne 1 milión stromov. V roku 1882 Nebraska vyhlásila Deň stromov za oficiálny sviatok. Oslavoval sa v deň Mortonových narodenín, 22. apríla.
V roku 1970 sa akcie nazvanej Deň Zeme zúčastnilo viac ako 20 miliónov ľudí v rôznych krajinách sveta.
V roku 1990 sa sviatok stal medzinárodným, na akcii sa zúčastnilo 200 miliónov ľudí zo 141 krajín.
Deň Zeme sa v Rusku oslavuje od roku 1992.
Študent.
Dobrý deň, šťastné sviatky,
Slávny sviatok - Deň Zeme.
Dnes sme spolu s vami
Prišli to osláviť.
Študent.
dieťa 2.
Každý to tu vie, ty aj ja!
Prírodu nemôžete uraziť!
Povedzme teda spolu raz, dva, tri,
Otvorme sviatok – Deň Zeme.
učiteľ:
Dnes oslavujeme narodeniny Zeme – nášho spoločného domova.
S otázkou pre deti, ktoré sú na javisku:
učiteľ: - Povedz mi, je všetko okolo teba aj tvoj domov?
D. Krasnodar bol postavený na Kubáne.
A za riekou v diaľke vidieť les.
Záhrady a polia sa tiahnu až k lesu,
Krajina Kuban je veľmi krásna!
učiteľ:
- Pravda, krásna, ale kde je?
D. - Rusko je naša krajina.
učiteľ:
No a kde je tá krajina?
D. - Ako všetky krajiny na našej planéte!
učiteľ:
Ako sa volá naša planéta?
D. - Zem! Hovoríme o tom, že celá Zem je naším spoločným domovom,
Náš milý domov, priestranný domov, žijeme v ňom všetci od narodenia!
učiteľ:
- Aká je Zem?
Učeň 3
Na Zemi je pod modrou strechou obrovský dom,
Žije v ňom slnko, dážď a hromy, les a morský príboj.
Žijú v ňom vtáky a kvety, veselé zvonenie potoka,
Vy a všetci vaši priatelia bývate v tom svetlom dome.
Učeň 4
Kamkoľvek vedú cesty, vždy v tom budete.
Tento dom sa nazýva povaha pôvodnej Zeme.
Učeň 5
Pozrite sa, aký je dobrý, dom, v ktorom bývate!
Krajina, ktorá je od detstva drahá, sa nazýva vlasť.
Pozrite sa, aká dobrá je krajina, v ktorej žijete.
(Pieseň o prírode)
Učeň 6
Každý to vie, ty aj ja!
Prírodu nemôžete uraziť! Povedzme si teda raz, dva, tri, Otvorme sviatok - Deň Zeme!
učiteľ:
Naša krajina je krásna. Sme obklopení úžasnou prírodou. V lete môžeme relaxovať na brehu rieky, dýchať čerstvý vzduch, prechádzať sa v lese, zbierať huby a lesné plody. Chlapci! Ako sa má človek správať v lese?
Odpovede detí sú zborové.
učiteľ:
Najdôležitejšie je nerobiť hluk, aby ste nevystrašili obyvateľov lesa a nezasahovali do ich pokojného života.
Teraz skontrolujeme, ako poznáte pravidlá správania sa v lese. Ak to chcete urobiť, zahrajte si s vami hru"Ak prídem do lesa"... Poviem vám svoje činy a vy odpoviete, ak sa mi bude dariť, povieme „áno“, ak je to zlé, potom všetci spoločne zakričíme „nie“!
Ak prídem do lesa
A vybrať si harmanček? (nie)
Ak zjem koláč
A vyhodiť ten kúsok papiera? (nie)
Ak nechám kúsok chleba na konope? (Áno)
Ak zviažem konár, nahradím kolíkom? (Áno)
Ak urobím oheň, ale nebudem ho uhasiť? (nie)
Ak to pokazím a vyčistím, zabudnem (nie)
Ak odnesiem odpadky, zakopem nádobu? (Áno)
Milujem svoju povahu, pomáham jej! (Áno)
Učeň 7
21. storočie vkročilo na Zem.
Patrí k súčasnej generácii
Prinieslo dosť vzrušenia!
Veď priniesol technický pokrok,
A mnoho ďalších zázrakov!
Učeň 8
Rastliny dymia do atmosféry
Obrovská čierna fajka
A továrne sa sypú do riek
Kalné vodné toky.
Odpadky zasypávajú Zem,
Všetko živé je ohrozené!
Na oblohe bzučia lietadlá
Vystrašenie kŕdľov vtákov!
Učeň 9
Tu tečie ropa z tankera,
V ňom bije morská ryba!
Mestá a mestečká na zemi
Autá sú preplnené!
Rakety spaľujúce palivo
Lietajte do nekonečných výšin.
A na planéte umierajú deti
Z bômb vyhadzujúcich do vzduchu domy!
Učeň 10
Koniec koncov, na Zemi je vojna!
Čo sa deje
Na našej krásnej Zemi!
Nie je čas prestať!
Chyťte sa všetkých za hlavu!
Zavolaj na pomoc ľudské poznanie,
Tvoje sebauvedomenie?
Učeň 11
Poponáhľajme sa
Zachráňme našu zem pred problémami!
Stepo, neumieraj!
Kukuričné polia, polia, zelenajte sa!
Lesy, drž sa koreňov
Matka zem!
Kvety, rozkvitnite nádherne!
Učeň 12
Nechajte rieky rýchlo prúdiť
Priehľadné, čisté
Na slnku trblietavé.
Nechajte veľké veľryby žiť v mori
My ich tiež veľmi potrebujeme!
Delfíny šantia a víria sa čajky
A vlny pokojne padajú na breh!
učiteľ
Výborne, na všetko odpovedali správne. Teraz pred vami vystúpia rozprávkové postavičky, ktoré sú akosi späté s prírodou. Opäť vám pripomenú tieto pravidlá.
Na javisku vystupujú deti v kostýmoch zajaca, líšky, medveďa, ježka.
FOX
Ak ste prišli do lesa na prechádzku,
Dýchajte čerstvý vzduch.
Behajte, skáčte a hrajte sa
Len pozor, nezabudni
Že by sa v lese nemalo robiť hluk,
Dokonca spievať veľmi nahlas.
Malé zvieratká sa budú báť
Utečú z okraja lesa.
ZAJAC:
Nelámte konáre dubu,
Nikdy nezabudnúť
Odstráňte odpadky z trávy,
Nemali by ste zbierať kvety nadarmo!
Nestrieľajte z praku:
Neprišiel si zabíjať!
Nechajte motýle lietať
No a komu prekážajú?
JEŽKO
Nemusíš tu všetkých chytiť,
Dupať, tlieskať, biť palicou.
Si len hosť v lese.
Tu je majiteľom dub a los.
Postarajte sa o ich pokoj,
Veď to nie sú naši nepriatelia!
Pomôžte lesným zvieratkám
Pripravte im kŕmidlá.
MEDVEĎ
A potom akékoľvek zviera
Či už je to lasica alebo lasica,
Lesný ježko, riečne ryby
Povedz: "Si môj priateľ! Ďakujem"
učiteľ
Ďakujem. Budeme sa snažiť nikdy neuraziť prírodu. Mali by smepamätajte, že človek nie je ničiteľ, ale priateľ prírody, záhradník a lekár.
Bohužiaľ, tieto pravidlá často porušujeme. pravda? Poďmeteraz spoločne poprosíme prírodu o odpustenie a pokúsime sa to už viac nedovoliť chyby.
Všetky deti sa postavia, 1 študent v strede triedy
ŽIAKA 13
Odpusť nám malý chrobáčik
Mravec aj včely,
Prepáč, topoľ štíhly
A vyrúbané stromy.
Odpusť nám, chytené zviera,
Si taký stiesnený v klietke.
Prepáčte, že som neušetril
A teraz si sa stal takým vzácnym.
ŽIAKA 14
"Postaraj sa o nás"
Pozerám sa na zemeguľu – na zemeguľu
A zrazu vzdychol ako živý.
A kontinenty mi šepkajú: „Postaraj sa o nás, staraj sa“.
Znepokojené háje a lesy, rosa na tráve, ako slza.
A pramene sa potichu pýtajú: "Ty sa o nás staraj, staraj sa".
Hlboká rieka je smutná, stráca brehy.
Jeleň zastavil beh:
„Buď človekom, človekom.
Veríme vo vás – neklamte
Postaraj sa o nás, staraj sa."
Pozerám sa na zemeguľu - na zemeguľu,
Tak milé a drahé.
A pery šepkajú: "Nebudem klamať, zachránim ťa, zachránim ťa ..."
Ekologická rozprávka.
Bez čistej vody ani tam, ani syuda.
Vedúci:
Jedna jednoduchá rozprávka
Alebo možno nie rozprávka,
Alebo možno nie jednoduché
chceme vám povedať.
Ako sestry argumentovali -
Dve rozdielne vody.
A tak nahlas sa hádal
Neviem to opísať perom.
Čistá voda:
Žiadna čistá voda
Ani vták, ani ryba...
Nie je vo vás žiadny petrolej
Žiadna špina, žiadny benzín
A všetky vaše priateľky
Pijavice a žaby.
Vedúci:
A potom sa objavil chlapec
A počúval trochu vody,
Dve nadržané sestry
Pripravené, všetky živé veci
Okolo začať až nadol.
(sestry oslovujú chlapca)
Špinavá voda:
Svetlo, Aljošenka, povedz mi
Áno, nahláste celú pravdu:
Kto je najsladší na svete
O to krajšie a nežnejšie?
Mám petrolej
Je tam ropa a benzín
Sú tam ťažké kovy
A ďalšie minerály.
Čo je v tejto vode?
So mnou sa nemôže porovnávať:
Nie je v ňom žiadna chuť, žiadna farba,
A vo všeobecnosti je s pozdravom!
Alyosha:
Zviedol si ma
Vyberám si teba!
Čistá voda:
Ak ma nepotrebuješ
A nie som pre teba dôležitý
Tu je pokus priatelia
Robiť bezo mňa (odíde)
Špinavá voda:
Nakoniec sa stal zázrak:
Tu budem plávať sám!
pôjdem s tebou
A sprevádzať všade.
Dovoľ mi umyť ťa
A dám to do poriadku.
Budeš so mnou kamarát
Dám ti, čo chceš!
(umyje Aljošu, na tvári mu ostane špina)
Alyosha:
Mama mi povedala, aby som polieval kvety v záhrade
A utrite listy
A okúpať mačiatko
A potom sa stal úplne, úplne,
Vyzerá ako prasa.
(choď ku krídlam, odnes kvetinu a mačiatko)
Alyosha: (vystúpi a prinesie sušený kvet)
Nerozumiem tomu, čo sa stalo?
Prečo a prečo,
Čo ak sa to stalo?
zalial som to,
A šúchal listy,
Aké je to hrozné!
Špinavá voda:
Neboj sa, nebuď smutný
Všetko máte pred sebou!
Ukážeš zázraky
Vaše lesy povstanú!
Zatiaľ na to zabudnite. Kitty Kitty Kitty!
Kde si? Kde si?
Alyosha:
Počúvaj, sladká voda,
Dajte mu napiť.
Rýchlo ho okúpte
aby to bolo zábavnejšie.
(choď do zákulisia)
Vedúci:
Kvet im nestačil,
Dostali sme sa k mačke.
Čo s ním bude teraz?
Pozrieť sa cez tieto dvere?
(Alyosha vyjde von a drží kostru mačky)
Alyosha:
Chudák si moje mačiatko
Bol špinavý ako prasa,
A teraz jedna kostra
A to tam takmer nie je!
Špinavá voda:
Hoď toto kňučanie na mňa!
Som predsa tvoj hosť.
Buď ku mne milý
Dám ti piť vodu.
Budete úplne iní
Nie tak cool ako teraz.
(dá Aljošovi napiť)
Vedúci:
No, Alexey bol chytený,
Úbohý, úbohý blázon!
Alyosha:
Ach, bolí ma žalúdok, bolí!
Kde tu býva doktor?
Vedúci:
Môžem ti pomôcť.
Vyžeňte špinavých preč!
Prezradím svoje tajomstvo
„Iba čistá voda
Vždy nám pomáha"
Alyosha:
Čistá voda!
Rýchlo mi umyte tvár.
Vráťte sa k nám čoskoro
A urobiť všetkých ľudí šťastnými.
Viete: bez vody
Ani tam, ani syudy!
(Prichádza čistá voda)
Čistá voda:
Som Čistá voda
Umyjem ti tvár.
Aby vám žiarili oči
Aby boli vaše líca červené
Čo by sa ústa smiali,
Čo by zub uhryzol
Že by kvet vyrašil
Čo by bol zdravý,
Čo by mačiatko ožilo
Čo by bol s tebou kamarát.
Vedúci:
Morálka z tejto rozprávky
Alebo možno nie rozprávky,
Dúfame, že rozumiete, páni!
K logickému riešeniu
Prišli sme bez potuchy:
Ako všetci potrebujeme
Čistá voda!
učiteľ
Je ťažké si predstaviť krajinu bez lesa. Žiadne stromy. Ale sú ľudia, ktorí tomu nerozumejú alebo nechcú rozumieť. Často vidím zohavené kmene, nápisy na nich, rôzne kresby. Tí „milovníci“ prírody, ktorí to robia, si zrejme ani neuvedomujú, aké škody tým spôsobujú stromu a celému lesu. Koniec koncov, stojí za to urobiť aj malú ranu v kôre stromu, ako ... “
(Napokon sa oplatí urobiť čo i len malú ranku na kôre stromu, pretože sa tam dostanú spóry húb alebo sa tam usídli škodlivý hmyz. Okrem toho strom stráca veľa šťavy, môže jednoducho zoslabnúť a zomrieť. ."
Chlapi v lese videli mravenisko. Začalo ich veľmi zaujímať, ako si mravce stavajú domy a rozhodli sa pozrieť, čo je vo vnútri. V dôsledku toho bolo mravenisko zničené.
Čo by ste robili v takejto situácii? Prečo by sa mraveniská nemali ničiť? (Mravce sú pre les veľmi potrebné. Sú to lesné poriadky. Niektorí vlečú hmyz mnohonásobne väčší ako sú oni sami, iní vlečú ihličie, šupiny semien, rôzne lesné odpadky. A toto všetko povyšujú na mravenisko.
Mravce deň čo deň stavajú na svojich príbytkoch: stavajú pyramídový dom so šikmou korunou. Takže žiadny dážď nie je strašný: z takejto strechy sa valí voda.
Ale ak niekto rozvíri mravenisko, je to katastrofa: voda sa dostane dovnútra. Aké bývanie s tenkou strechou?! Mravce nemajú čas ho rýchlo obnoviť a hniezdo v zlom počasí zahynie.
Mravcom môžete pomôcť tak, že pyramídový domček opatrne vyrovnáte a narovnáte strechu. Samozrejme, bude to tvrdá práca, ale zvyšok si mravce dokončia sami.
Gratulujeme všetkým k Svetovému dňu Zeme!
"Nech sú len pokojné a radostné dni Zeme pre našu krásnu kozmickú loď - planétu Zem, lietajúcu a rotujúcu uprostred studeného vesmíru so svojou tak zraniteľnou záťažou života..."
Čítanie úryvku z príbehu „Moja vlasť“ od M.М. Prishvin.
IV. Zhrnutie lekcie
Zhrňme si náš rozhovor. Čo potrebujete vedieť, aby ste pochopili a zachovali Zem? (Snímka 8)
Princíp jednoty – sme súčasťou prírody
Princíp jednoty – v prírode sme cenným druhom, no nie dôležitejším ako ostatné
· Princíp rešpektu v prírode – každá živá bytosť má právo na život
Princípom spolupráce je spolupráca s prírodou, nie jej dobývanie
Princíp ochrany prírody - je nedôstojné človeka byť príčinou smrti prírody
· "Cti svoje korene!" - Zem môže existovať aj bez nás. A my bez nej nie sme!
· „Priama skúsenosť je najlepší učiteľ“ – nielen teória vedomostí, ale aj práca
· "Miluj svoju zem!" - študujte a milujte prírodu svojej krajiny, žite s ňou v súlade
Milujte a starajte sa o našu Zem, prírodu!
Snímka 27:
Toto je mužská chyba!
Snímka 28:
Znečistenie ovzdušia toxickými emisiami do atmosféry spôsobuje rakovinu, narušenie imunitného systému. Ročne to zabije asi tri milióny ľudí. Globálne problémy životného prostredia Znečistenie vody vedie k množeniu komárov malárie, ktoré každoročne zabijú asi dva milióny ľudí. Viac ako miliarda ľudí má nedostatok čistej vody, napriek tomu, že 80 % všetkých infekčných chorôb sa prenáša vodou. Kontaminácia a devastácia pôdy vedie k tomu, že spolu s potravinami a vodou sú človekom absorbované aj toxické látky.
Nenechávajte zapnuté elektrické spotrebiče, ktoré práve nepoužívate! Choďte čo najčastejšie! Nevyhadzujte odpadky! Vyhnite sa aerosólom! Povedzte svojim rodičom, aby nepoužívali chemické hnojivá! Ako môžeme pomôcť? Zasaď strom, kvety! Zapojte sa do čistenia parkov a lesov! Dodržiavajte pravidlá správania sa v lese! Zapojte sa do recyklácie – triedte svoj odpad!
Deti sú budúcnosť!:
Deti sú budúcnosť!
Snímka 35:
Ľudia sa stali silnými ako bohovia a osud Zeme je v ich rukách. Ale hrozné popáleniny stmavnú Na zemeguli po stranách. Planétu sme ovládli už dávno, Nové storočie sa šíri. Na Zemi nie sú žiadne biele miesta, Dokážeš vymazať tie čierne, Človeče? V. Orlová
Snímka 36:
Šťastný deň Zeme!
Príroda je naše bohatstvo. Pamätajme, že človek nie je ničiteľ, ale priateľ prírody, záhradník a lekár.
Spisovateľ Michail Prishvin povedal tieto slová:
„Ryba potrebuje čistú vodu, vták potrebuje vzduch, zviera les, step, hory.
A muž potrebuje vlasť. A chrániť prírodu znamená chrániť vlasť!"
Naša Zem je skvelá. Skvelé a krásne. Asi niet nájsť taký náter, ktorý by v prírode neexistoval. Príroda je skutočným chrámom krásy, ktorý v sebe skrýva množstvo krásy a tajomstva! Poďme do toho! Dnes sa vydáme na výlet do sveta Prírody, zoznámime sa s jej mnohými obyvateľmi a zamyslíme sa nad tým, ako zachovať všetko, čo nás obklopuje.
Čo si myslíte, že je PRÍRODA?
Odpovede detí.
Čítanie poézie. dieťa:
Milujeme les v každom ročnom období,
Počujeme pomalú reč riek...
Tomu všetkému sa hovorí príroda.
Vždy sa o to starajme!
Dieťa 4:
Harmanček na slnku
Tak, že je vo svete svetlejšie žiť...
Tomu všetkému sa hovorí príroda,
Buďme priateľmi s prírodou!
Dieťa 5:
Lietajú, zvonia kvapky dažďa z nebeskej klenby,
Dym víri na úsvite hmly ...
Tomu všetkému sa hovorí príroda.
Dajme jej svoje srdcia!
Dieťa 6: Tanec valčíka na rozlúčku s letným vetrom,
Večerná hviezda sa chveje v okne ...
Tomu všetkému sa hovorí príroda,
Milujme ju vždy!
Naša cesta do sveta Prírody sa blíži ku koncu, no dúfam, že dovolenka a prípravy na ňu vás presvedčili, že prírodu, planétu Zem treba neustále chrániť a chrániť.
Ďakujem za pozornosť!
, Ekologická súťaž „Zem je náš spoločný domov“
Prezentácia lekcie
Späť dopredu
Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky možnosti prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.
"Existuje také pevné pravidlo ... - Ráno vstal, umyl sa,
dajte sa do poriadku - a okamžite dajte do poriadku svoju planétu ... "
Antoine de Saint-Exupery
Cieľ: Pestovanie ekologickej kultúry detí.
Úlohy:
- prehĺbiť pochopenie zdrojov znečistenia životného prostredia;
- rozvíjať ekologické myslenie u detí;
- vychovávať deti k úcte k prírode.
Registrácia: plagáty na tému „Zem je náš spoločný domov“, prezentácia, D. Tukhmanov „Aký krásny je tento svet“.
Na pozadí prezentácie o prírode znie báseň M. Dudina.
1. Hostiteľ:
Vždy na sviatok života
Hľadaj príbuznosť, nie rozdiel.
Na jar v rannom lese
Pieseň sýkorovcov je nádherná.
Borovice sú krásne v plnom raste,
Podpora pre dušu a pohľad,
A šuchot padajúcich hviezd
Do lesa plného jazier.
2. Hostiteľ:
Múdra cesta obilia je krásna,
A večné svetlo slnka je krásne
Krásna pieseň, ktorá je pravdivá
Práca, ktorá nie je márna.Krásna - čistá kupola dňa,
Pol dňa zem a voda,
Kde všetci a všetko je tvoja rodina,
Vašou zodpovednosťou je sloboda.
Májový slávik je krásny,
Tieň jeho rakity je krásny -
Celý svet, ktorý čaká na vás
Zo sebaobrany.
3. Hostiteľ: Ahoj ahoj! Sme radi, že vás môžeme privítať na našej dovolenke. Ako viete, sviatky sú rôzne, pretože sú načasované na rôzne udalosti. Ale sú vždy veselí a bystrí. Je veľa sviatkov. Dnes je tento sviatok - Deň Zeme!
4. Hostiteľ: A tento sviatok je spojený nielen s radostnými udalosťami. Na tomto sviatku sú ľudia trochu smutní. Pripomeňme si históriu tohto sviatku.
V roku 1969 došlo k úniku ropy na ropných poliach pri meste Santa Barbara. Obrovské množstvo ropy sa rozšírilo po povrchu pobrežných vôd oceánu a znečistilo pláže. Nehoda zasiahla mnoho morských živočíchov, najmä vtákov. Táto tragická udalosť urobila na Američanov veľký dojem. Rozhodli sa aspoň raz do roka pripomenúť ľuďom ich vzťah k životnému prostrediu. 22. apríla 1970 vyšli do ulíc miest tisíce Američanov.
1. Hostiteľ: Robili stretnutia a demonštrácie na ochranu prírody. Žiadali prijať nové zákony o životnom prostredí, sadili stromy, upratovali odpadky na uliciach, čistili brehy riek, počúvali piesne ospevujúce krásu okolitého sveta. Prvý Deň Zeme sa oslavoval iba v Spojených štátoch, no postupom času tento sviatok spojil obyvateľov mnohých krajín. Každým rokom ich bolo viac a viac. V Rusku začali oslavovať Deň Zeme. Okrem toho z nariadenia vlády od 15. apríla do 5. júna konáme mimoriadne Dni ochrany životného prostredia.
2. Hostiteľ... Od 22. apríla 1990 celý svet oslavuje Medzinárodný deň Zeme – sviatok čistej vody, zeme a vzduchu. Tento deň nám pripomína strašné ekologické katastrofy, toto je deň, keď každý človek premýšľa o tom, čo môže urobiť pri riešení environmentálnych problémov, prekonávaní ľahostajnosti v sebe.
Planétu sme už dávno ovládli
Toto storočie napreduje široko
Na Zemi nie sú žiadne biele škvrny
Vymažeš tie čierne, človeče?
Deň Zeme sa v Rusku oslavuje od roku 1992.
3. Hostiteľ.Človek, ktorý zostane sám v lese, v stepi, na rieke, na poli, v močiari, zostane sám so svojím svedomím. Je jediným ovládačom pre osobu. A možno jednou z najdôležitejších úloh, pred ktorými stoja tí, ktorí chcú zachrániť prírodu na planéte, je prebudiť v ľuďoch svedomie, pochopenie toho, čo sa dá a čo nie.
Všetko okolo je úzko prepojené.
(Nebudeme množiť príklady).
Zrazu sa nedotkneš kvetu,
Aby nerušili hviezdy.
4. Hostiteľ. Každý, kto je nejakým spôsobom oboznámený s ekológiou, je presvedčený, že spása ľudstva je možná len vtedy, keď každý z nás ovláda ekologické znalosti a žije podľa ekologických zákonov života:
- naučiť sa rozumieť prírode, stať sa jej priateľom a ochrancom;
- radujte sa z krásy prírody, neubližujte jej svojim neopatrným postojom;
- využiť akúkoľvek príležitosť urobiť niečo užitočné pre prírodu a nie nadarmo sa prírode hovorí chrám.
Je tam len chrám
Je tam chrám vedy
A je tu aj chrám prírody,
S lesmi siahajúcimi po rukách
Smerom k slnku a vetru.
Je svetlo v ktorúkoľvek dennú dobu,
Otvorte sa nám v teple a chlade
Poď sem
Buďte trochu srdce
Neznesväcujte jej svätyne.
1. Hostiteľ: Ale chrám prírody je krehká stavba. Predstavte si domček z kariet. Vezmite jednu kartu a dom sa zrútil. Tak je to v prírode – ak zničíte akúkoľvek jej časť, všetko sa zrúti.
2. Hostiteľ: Tohto sviatku sa zúčastňujú všetci obyvatelia našej planéty. Naši lýceisti tiež nezostali bokom. Na pódium je pozvaná trieda 10 A. S ochranou ich projektu „Zem je náš spoločný domov“. (Z Potom sa štafeta odovzdá všetkým ostatným študentom)
3. Hostiteľ:
Ty, človeče, milujúci prírodu,
Aspoň niekedy ti je jej ľúto;
Na výletoch za zábavou
Nešliapajte jej polia.
Nepite ju bezohľadne
A nešliapať na dno,
A pamätajte na jednoduchú pravdu -
Je nás veľa, ale ona je jedna.
4. Hostiteľ: Spomínam si na slová Malého princa z rovnomennej rozprávky od Exuperyho: „Existuje také pravidlo. Ráno som vstal, umyl som sa, dal som sa do poriadku - a hneď som dal do poriadku tvoju planétu." Každý z nás chápe, že v našom spoločnom domove zvanom Zem musíme žiť v harmónii s okolitým svetom.
1. Hostiteľ:
Drvenie ľadu, zmena toku riek,
Potvrdzujeme, že je potrebné urobiť veľa vecí,
Ale aj tak prídeme poprosiť o odpustenie
Tieto rieky, duny a močiare,
Pri veľmi gigantickom východe slnka
Najmenšia smaženica...Aj keď sa zdráhaš na to myslieť
Teraz na to nemáme čas...zatiaľ
Letiská, móla a zástery
Lesy bez vtákov a zem bez vody...
Čoraz menej okolitej prírody
Stále viac životného prostredia.
2. Hostiteľ:
A nech sú len pokojné a radostné Dni Zeme pre našu krásnu kozmickú loď - planétu Zem, lietajúcu a rotujúcu uprostred chladného vesmíru so svojou tak zraniteľnou záťažou života...
Nie to, čo si myslíš, príroda:
Ani obsadenie, ani tvár bez duše -
Má dušu, má slobodu,
Má lásku, má jazyk...
3. Hostiteľ:
Teraz, keď sme sa už naučili lietať vzduchom ako vtáky, plávať pod vodou ako ryby, chýba nám už len jedna vec: "Naučte sa žiť ako ľudia na Zemi." Prvoradou úlohou storočia je zachovať nielen prírodné v prírode, ale aj ľudské v človeku.
Všetko"Všetci sme pasažiermi tej istej lode s názvom "Zem" a jednoducho z nej nie je kam prestúpiť."
"Existuje také pevné pravidlo ... - Ráno vstal, umyl sa,
Dajte sa do poriadku - a okamžite dajte do poriadku svoju planétu ... “
Zhrnutie: odmeňovanie účastníkov podujatí.
Scenár ku Dňu Zeme pre mladších školákov „Zem je náš rodný domov“
Ciele: pestovanie záujmu a lásky detí k ich rodnej prírode; upozorňovanie na environmentálne problémy, na potrebu chrániť našu planétu.
Vybavenie: prírodné šmýkačky; hudobný sprievod; kostýmy.
Priebeh udalosti
Vedenie 1... Dobré popoludnie, obyvatelia krásnej modrej planéty! Dobrý deň! Dnes máme sviatok - Deň našej Matky Zeme! A na tento sviatok prišli všetci: deti, dospelí, hostia a účastníci! A veľmi radi privítame všetkých na našej dovolenke!
Vedenie 2... Aký je tento sviatok - Deň Zeme? a prečo je? Aby nám to všetkým bolo jasné, pozývam vás na výlet na našu nádhernú planétu!
Sú zobrazené prírodné diapozitívy.
Vedenie 2... Toto všetko je naša domovská planéta. Je na ňom toľko krásy a zázrakov: nekonečné rozlohy a hory tiahnuce sa do neba a modro-modré moria ... A obyvateľov na ňom je nespočetné množstvo a každý z nich je malý zázrak! Ale ľudia na to často zabúdajú a potom sa z fajok dymí, ozývajú sa výstrely, umierajú zvieratá... Aby sme ľuďom pripomenuli krásu našej Zeme, existuje tento nádherný sviatok!
Vedenie 1... Naša planéta je obrovská. A za celý život to človek nemôže obísť všetko, od okraja k okraju. Ale miesto, kde sa narodil, by mal poznať každý. Len ak sa človek zamiluje do svojej rodnej prírody, bude môcť milovať celý svet. A nepochybujem, že chalani, ktorí sa našej dovolenky zúčastňujú, poznajú a milujú svoju rodnú prírodu. Všetci im prajeme veľa šťastia!
Vedenie 2... Začíname teda náš slávnostný súťažný program „Moja rodná zem“. Zúčastnené tímy sú pozvané na pódium: "Lesovichki", "Polevichki" a "Lugovichki"! Prosím Vítajte!
V strede zadnej strany vychádzajú príkazy do hudby a stávajú sa polkruhom.
Vedenie 2. Prosíme kapitánov, aby predstavili svoje tímy!
Kapitáni pomenujú svoj tím, predstavia jeho členov a emblém, tím navrhne vlastné motto – maximálne na 1 minútu.
Vedenie 2... Dospelí účastníci pomáhajú našim tímom ... (mená, priezviská detí - troch, štyroch stredoškolákov)!
Vedenie 1. A prvá súťaž pre naše tímy je takáto. Budete musieť zhromaždiť všetky obrázky zvierat a rastlín na lúke, poli alebo v lese za pár minút. Členovia tímu postupne prinesú obrázok svojmu kapitánovi a kapitán vloží správne obrázky do obálky.
V publiku sú obrázky s obrázkami zvierat a rastlín; členovia tímu jeden po druhom bežia po sále pri hudbe a zbierajú len potrebné obrázky.
Vedenie 1. Stop! Výborne! Tímy pracovali veľmi dobre! Vážení kapitáni, odovzdajte svoje obálky našej porote, ktorá vyhodnotí, ktorý tím nazbieral najväčší počet správnych obrázkov. A kým bude porota pracovať, tím Lesovichki vám, milí diváci, predstaví pieseň.
Tím Lesovichki hrá pieseň.
Vedenie 1. Vďaka! A teraz má slovo naša porota!
Hovorí porota.
Vedenie 2. A vy, milé tímy, už čakáte na ďalšiu súťaž. Podľa nášho popisu budete musieť rozpoznať zvieratá, ktoré žijú v sibírskych lesoch. Prvé zviera je pre tím Lesovichki.
Vedúci prečíta popis zvieraťa, tím 5 sekúnd hovorí a potom odpovie.
Vedenie 2... Výborne! Všetko ide v pohode! V tejto súťaži družstvá ukázali, že zvieratá svojho regiónu veľmi dobre poznajú! Slovo poroty je dané!
Hovorí porota.
Vedenie 1... A teraz sa transformujeme! Vážení chlapci! Navrhujem, aby ste si zahrali hru s názvom - "Premeny". Premeňte a predstierajte všetko, o čom počujete v mojom príbehu!
Moderátor číta príbeh, účastníci zobrazujú pohybmi, gestami a mimikou; prípadne hudobný doprovod.
Vedenie 1. Výborne! Je predsa veľmi dôležité vedieť na vlastnej koži pocítiť, ako žije príroda, ako žijú zvieratá či rastú rastliny. Bez tejto zručnosti nebude človek schopný úplne pochopiť prírodu.
Vedenie 2... O prírode bolo zložených veľa piesní a básní ... A teraz budú chlapci čítať básne, ktoré sa im o prírode páčia. Prosím!
Deti čítajú z tímu jednu báseň.
Vedenie 2... Úžasné básne! Ale možno aj tímy poznajú nejaké pesničky o prírode? .. Tak potom nebude pre vás ťažké zapojiť sa do našej ďalšej súťaže.
Vedenie 1... Tímy si zase budú musieť zapamätať a zahučať pre nás pár riadkov z pesničiek, ktoré obsahujú odkazy na zvieratá, rastliny, prírodné javy.
Deti spievajú, rodičia pomáhajú.
Vedenie 1... Toľko pesničiek vymysleli ľudia o prírode! A je tu ešte jedna veľmi krásna pieseň. Teraz vám ju zaspievajú chalani z tímu Lugovichki.
Tím Lugovichki hrá pieseň.
Vedenie 1... Vďaka!
Vedenie 2... Teraz vám navrhujem, aby ste sa trochu pohrali. Všetci viete, že medzi zvieratami sú dravce aj tie, ktoré tieto dravce lovia. Toto sú zákony prírody: všetko so všetkým súvisí a všetko s každým. V našej hre si zvolíme aj vodcu – „predátora“. Vyberáme rysa z tímu "Lesovichki" a zvyšok sa stáva ... (mená zvierat). Z tímu "Polevichki" - lasica a zvyšok sa stáva ... (mená zvierat). Z tímu "Meadows" - sova a zvyšok bude ... (mená zvierat). Keď znie hudba, ... (názvy zvierat) voľne pobehujú po sále, keď hudba stíchne, „dravci“ idú na lov. Ten, koho si „predátor“ všimne, je považovaný za chyteného.
Hudba znie, deti sa hrajú.
Vedenie 1... Výborne! Dravce aj iné živočíchy – všetky príroda potrebuje rovnako. Na Zemi nebude aspoň jeden druh živočíchov či rastlín a naša príroda bude oveľa chudobnejšia. A ona je náš domov. A teraz pozývame tímy, aby sa zúčastnili našej ďalšej súťaže - "Maľujeme prírodu." Každému tímu dáme kus papiera Whatman a ceruzky. Čím priateľskejší tím bude pracovať, tým lepšie bude kresba. Prajeme vám veľa šťastia!
Hudba znie, deti kreslia, len 7-10 minút.
Vedenie 2... Výborne! Vaše kresby vyšli jednoducho skvele! Máte pocit, že máte radi prírodu. A zatiaľ čo porota bude spoznávať vaše diela, chlapci z tímu Polevichki vám zaspievajú pieseň.
Tím Lesovichki hrá pieseň. Hovorí porota. Výsledky sú zhrnuté.
1. MODERÁTOR: Dobrý deň, milí chlapci! Dobrý deň, milí učitelia! Ahojte naši diváci! Všetci žijeme vo veľkej obrovskej krajine – Rusku.
2. MODERÁTOR: Všetci veľmi milujeme našu krajinu. Ale, bohužiaľ, nie všetci obyvatelia našej planéty si vážia okolitú prírodu, krásu našich lesov a pobreží.
1. MODERÁTOR: Každý to tu vie, ty aj ja!
Prírodu nemôžete uraziť!
Povedzme teda spolu raz, dva, tri,
Otvorme sviatok - Deň Zeme!
Na pódiu sú už deti, ktoré čítajú poéziu.
Od Ladogy po Baltské klamstvo
na brehoch Karelských modrých jazier
moja zem leží ako nádherný motýľ
na lúkach severozápadného Ruska.
Stretávame biele noci po stáročia,
prednášať nadšené reči,
a majestátne mesto nad Nevou
stojí na našich pleciach opretý!
Baltské more otvorilo okno do Európy,
a Ladoga dal cestu životu,
a nad vlnou čajka bielokrídla
moje sny a myšlienky stúpajú!
PIESEŇ „ZEM JE NÁŠ SPOLOČNÝ DOM“ premýšľa. Nasulenko
1. Hovoríme o
Že celá Zem je náš spoločný domov.
Náš milý domov, priestranný domov
Všetci v ňom žijeme od narodenia.
2. Hovoríme aj o tom,
že musíme chrániť svoj dom,
Dokážme, že to nie je márne
Zem v nás dúfa.
1. MODERÁTOR: Vážení chlapci! Naša planéta má problémy. Odkedy sa človek objavil, snažil sa dobyť a podmaniť si prírodu. Čo len nevymyslel, aby zlepšil svoj život!
Na javisku vystupujú deti, na pleciach majú červené obväzy a na hlavách čiapky.
1. DIEŤA: Človeče! Vytvoril strašné jedy, ktoré zabíjajú hmyz a iné zvieratá.
2. DIEŤA: Človek! Vytvoril autá, ktoré otravujú vzduch škodlivými plynmi.
3. DIEŤA: Človek! Káce stromy, odvodňuje močiare, pokrýva Zem obrovskou vrstvou trosiek.
4. DIEŤA: Ľudia! Vstúpte do svedomia! Našu planétu hrozí strašná katastrofa!
2. moderátor: Naša akcia je budíčkom pre každého z nás. Dúfame, že po našej dovolenke sa vaše srdcia ozvú a vy budete chrániť prírodu.
"Zem" vychádza s veľkou guľou (model zeme).
Dobrí ľudia, zobuďte sa
Áno, radšej sa poobzerajte okolo seba:
Nebudeš mať kde bývať,
Ak nemilujete Zem!
Ty ma strážiš
A chráňte pred nečistotami!
Chcem, aby vtáky spievali
Aby šuštili po lese,
Aby bola obloha modrá
Aby bola rieka strieborná
Aby motýľ šantil
A na bobuliach bola rosa!
Chcem, aby slnko hrialo
A breza bola zelená
A pod stromčekom žil ostnatý ježko.
Aby veverička skočila
Aby sa dúha leskla
Aby vždy pršalo veselo.
Vedúci 1:
Drahá planéta, urážame ťa?
Vtáky na mne miznú
Kvety mi zmiznú.
To je každým rokom zreteľnejšie.
Lesné radosti, svet krásy
Nechaj ma navždy
Som stále špinavší
a zo dňa na deň chudobnejší.
Pozrite sa na guľovú guľu zeme-
Veď vzdychá ako živý.
A kontinenty nám šepkajú:
"Postarajte sa o nás, starajte sa!"
Do problémov hája a lesa,
Rosa na tráve je ako slza.
A pramene sa potichu pýtajú:
"Postarajte sa o nás, starajte sa!"
Hlboká rieka je smutná
"Postarajte sa o nás, starajte sa!"
Jeleň zastavil beh:
„Buď človek, človek!
Veríme ti, neklam
Postaraj sa o nás, staraj sa!"
Teraz, chlapci, dajte si pauzu a „Pozrite sa na príbeh o olejných rybách“
„Žili sme - pri veľmi modrom mori bol starý muž so starou ženou. Dedo hodil sieťovú sieť do mora a vytiahol – nie, nie jedno morské bahno, ale aj hrdzavé plechovky a fľaše, roztrhané igelitky.
Dedko hodil sieť už druhýkrát – vylovil roztrhanú topánku a opotrebovanú pneumatiku.
Do tretice podľa očakávania dostal starý pán rybu. Áno, nie jednoduché, ale známe podnikanie, zlato.
Hovorila ľudským hlasom. Ale tu je zázrak: zlatá rybka sa nepýtala, hovoria, nechaj ma ísť, starec, do mora. Naopak, modlila sa: „Len ma nenechaj vrátiť sa do mora! Radšej hodiť do akvária s čistou vodou - na to vám poslúžim akoukoľvek službou. Nechcem sa zmeniť na olejovú rybu, ale chcem zostať zlatou rybou!"
A teraz otázka: Odkiaľ sa ropa dostáva do morí? Čo škodí morskému životu?
Umelec maľoval iba tiene rôznych morských živočíchov. Hádajte ktoré? (medúza, delfín, veľryba, morský koník, hviezda, žralok)
ZEMLYA: Chlapci, neprišiel som na vašu dovolenku sám, ale so svojimi priateľmi, rozprávkovými postavami, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s prírodou. Prosím Vítajte! Malvína, Pinocchio, Lesná víla, Krokodíl Gena, Zlatá rybka! (úlohy hrajú deti)
MALVINA: Prosím, pamätajte, ako sa slušne vychovaný, slušný človek musí správať v lese a naučte to svojich priateľov.
RYBY: Slušne vychovaný človek neláme konáre stromov a kríkov, netrhá lesné kvety. Trávnatá pokrývka zadržiava vlhkosť a poskytuje úkryt pre obrovské množstvo užitočného hmyzu a drobných živočíchov.
LESNÁ VÍLA: Nestrieľajte neznáme alebo aj známe jedovaté huby. Mnohé z nich sú liekom pre obyvateľov lesa.
KROKODÝL GENA: Lesné zvieratá, hmyz a vtáky by ste nemali chytať a nosiť do domu, pre nich sa naša „zábava“ často končí chorobou, trápením a smrťou. Toto nie sú hračky.
BURATINO: Neničte náhodou ani zámerne mraveniská! V opačnom prípade mravce nestihnú opraviť svoj teremok pred mrazom. A oni zomrú!
MALVINA: A samozrejme, že slušný človek, ktorý si príde oddýchnuť do lesa alebo na lúku, po sebe nenechá smetisko.
2. MODERÁTOR: Ďakujem vám, chlapci. Teraz sa pokúsime nikdy neuraziť prírodu. Musíme si uvedomiť, že človek nie je ničiteľ, ale priateľ prírody, záhradník a lekár.
1. MODERÁTOR: Bohužiaľ, tieto pravidlá často porušujeme. pravda? Poprosme teraz spolu s Malvínou prírodu o odpustenie a snažme sa už nerobiť takéto chyby.
Všetky deti vstávajú, Malvína je v strede haly.
MALVINA: Odpusť nám, chrobáčik,
Mravec aj včely,
Prepáč, topoľ štíhly
A vyrúbané stromy.
Odpusť nám, chytené zviera
Si taký stiesnený v klietke.
Prepáčte, že som neušetril
A teraz si sa stal takým vzácnym.
1. MODERÁTOR: Dúfajme, že nám príroda odpustí.
2. MODERÁTOR: A na znak prímeria s prírodou zaspievame vtipnú pieseň „Huby“.
PIESEŇ "HUBY"
Za dverami sa ozve piskot, v hale sa objaví KREPKOSVIST s veľkým batohom
MODERÁTOR: Kto ste?
Silná píšťalka. Som výtržník riek a jazier, ničiteľ vtáčích hniezd a narušiteľ lesných cestičiek - Krepkosvist
MODERÁTOR: Máte taký veľký batoh, čo je v ňom??
Silná píšťalka. Pre také dobré deti
Nič mi nie je ľúto.
Mám pre teba darčeky,
Takú nemá nikto. - odoberá a dáva deťom
Tu je prak pre vás.
Strieľať vtáky.
Tu je hlučná pištoľ.
Aby ste sa navzájom vystrašili!
S týmto ťažkým kameňom
Môžete vyraziť okná!
S týmto záchrancom života
Zamávajte všetkými smermi! Páči sa ti to!
Sú moje dary dobré?
MODERÁTOR: A nie sú vôbec dobré, vezmite ich späť.
Toto nie sú darčeky. ale veľmi zlé veci.
Treba ich urýchlene vyhodiť!
Deti, vráťte mu všetko späť! ... - deti vráťte všetky veci.
Silná píšťalka. Vy zlé deti, nebudem sa s vami kamarátiť! A tu sú moje darčeky...
Pískanie, hádzanie trosiek
Pozri, aký si špinavý, a odpadky-ah-ah
Zem:
Si to ty Toughwhistle, kto zasypal odpadky.
Krepkrshist
To nie ja, to oni... (ukazuje na chalanov).
Zem:
Ach, ako nechceš byť na takej dovolenke taká posypaná. čo budeme teraz robiť?
Deti sa ponúkajú, že odpadky odvezú. - variť - 4 vedrá na odpadky
Zem:
Ďakujeme za pomoc, len poďme triediť odpadky do rôznych košov: do jedného vložte papier a do druhého konáre, šišky a plastové fľaše.
Súťaž: "Kto rýchlejšie odstráni odpadky." ...
Silné pískanie – Áno, správam sa zle, ale vedia sa vaše deti správať správne?
MODERÁTOR: Samozrejme, že môžu, môžete im položiť akékoľvek otázky.
Praskajúca píšťalka:
Teraz skontrolujeme, ako poznáte pravidlá správania sa v lese. Aby sme to urobili, zahrajme si s vami hru „Ak prídem do lesa“. Poviem vám svoje činy a vy odpoviete, ak sa mi bude dariť, povieme „áno“, ak je to zlé, potom všetci spolu zakričíme „nie“! Otváram svoju lesnícku knihu.
Ak prídem do lesa
A vybrať si harmanček? (nie)
Ak zjem koláč
A vyhodiť ten kúsok papiera? (nie)
Ak je chlieb kus
Nechám to na konope? (Áno)
Ak uviažem konár,
Nahradím kolík? (Áno)
Ak si zapálim
A nezhasnem? (nie)
Ak veľa pokazím
A zabudnem odstrániť. (nie)
Ak upratujem odpadky,
Pochovám nádobu? (Áno)
Milujem svoju povahu
Ja jej pomáham! (Áno)
VED No, tu Krepkosvist, naše deti sa vedia správať. A pozbierali sa všetky odpadky, aké máme čisté a krásne.
Silná píšťalka. už neublížim
Zabudnem na zlo, zradu.
Budem pomáhať ľuďom
Nikoho neurážajte!
A teraz vás opúšťam chlapci.
Darčeky zoberiem, radšej ich vyhodím, idem! - odchádza, mávne rukou.
Védy: Áno, naša Zem je krásna v zime, na jar, v lete a na jeseň. Zem je spoločným domovom pre všetkých. V tomto dome by mal byť človek láskavý, mal by sa starať o všetky živé bytosti.A kto sú to?
Dieťa: Ryby, vtáky, zvieratá sa pozerajú do ľudských duší.
Akoby sa nás pýtali: ľudia, nezabíjajte nadarmo!
Koniec koncov, more bez rýb nie je more,
Koniec koncov, nebo bez vtákov nie je nebo,
Krajina bez zvierat nie je zem,
A bez pôdy nemôžeme žiť
MODERÁTOR: Súhlasíte všetci?
ZEM: Kto môže odpovedať na moju otázku: Aká by mala byť planéta?
Udržujme planétu v bezpečí
Iný taký na svete neexistuje
Rozptýliť mraky a dym nad ňou
Nedáme to nikomu v urážke
Ozdobte celú zem záhradami kvetov
Všetci potrebujeme takúto planétu.
ZEM: Áno, súhlasím, prinesieme krásu mojej planéte. ako?
MODERÁTOR: Matka Zem, prosíme ťa, aby si otvoril svoje darčekové krabičky a všetko uvidíš sám!
Otvára prvý box - KVETY
Samozrejme, musia byť na mojej planéte! Prosím ozdobte!
Otvorí druhú skrinku: - MOTÝLE
Tento báječný hmyz nemôže žiť bez kvetov, ozdobte ich
Otvorí tretí box: VTÁKY
Samozrejme, bez spevu vtákov bude moja planéta smutná a smutná. Nech idú k zemi.
Otvorí štvrtý box: RYBA
Nech tieto zlaté rybky vždy splnia vaše želania. Vypustite ich do morí a oceánov
MODERÁTOR: Pozrite, priatelia.
Aká si krásna krajina!
Pieseň "Zem je plná zázrakov"
ZEMLYA: Ďakujem vám, chlapci. Veľmi ma to zaujalo.
Starajme sa o planétu -
V celom vesmíre niet podobného,
V celom vesmíre je len jeden
Pre život a priateľstvo som vám všetkým daný
Tanečná skladba "Nevädza krajiny"
EARTH: Pekné, že sme sa zabavili.
Stali sa veľmi blízkymi priateľmi.
Tancovali sme a hrali.
Všetci naokolo sa stali priateľmi.
Je čas, aby som sa rozlúčil
rozlúčim sa s tebou.
, Ekologická súťaž „Zem je náš spoločný domov“
Prezentácia lekcie
Späť dopredu
Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky možnosti prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.
"Existuje také pevné pravidlo ... - Ráno vstal, umyl sa,
dajte sa do poriadku - a okamžite dajte do poriadku svoju planétu ... "
Antoine de Saint-Exupery
Cieľ: Pestovanie ekologickej kultúry detí.
Úlohy:
- prehĺbiť pochopenie zdrojov znečistenia životného prostredia;
- rozvíjať ekologické myslenie u detí;
- vychovávať deti k úcte k prírode.
Registrácia: plagáty na tému „Zem je náš spoločný domov“, prezentácia, D. Tukhmanov „Aký krásny je tento svet“.
Na pozadí prezentácie o prírode znie báseň M. Dudina.
1. Hostiteľ:
Vždy na sviatok života
Hľadaj príbuznosť, nie rozdiel.
Na jar v rannom lese
Pieseň sýkorovcov je nádherná.
Borovice sú krásne v plnom raste,
Podpora pre dušu a pohľad,
A šuchot padajúcich hviezd
Do lesa plného jazier.
2. Hostiteľ:
Múdra cesta obilia je krásna,
A večné svetlo slnka je krásne
Krásna pieseň, ktorá je pravdivá
Práca, ktorá nie je márna.Krásna - čistá kupola dňa,
Pol dňa zem a voda,
Kde všetci a všetko je tvoja rodina,
Vašou zodpovednosťou je sloboda.
Májový slávik je krásny,
Tieň jeho rakity je krásny -
Celý svet, ktorý čaká na vás
Zo sebaobrany.
3. Hostiteľ: Ahoj ahoj! Sme radi, že vás môžeme privítať na našej dovolenke. Ako viete, sviatky sú rôzne, pretože sú načasované na rôzne udalosti. Ale sú vždy veselí a bystrí. Je veľa sviatkov. Dnes je tento sviatok - Deň Zeme!
4. Hostiteľ: A tento sviatok je spojený nielen s radostnými udalosťami. Na tomto sviatku sú ľudia trochu smutní. Pripomeňme si históriu tohto sviatku.
V roku 1969 došlo k úniku ropy na ropných poliach pri meste Santa Barbara. Obrovské množstvo ropy sa rozšírilo po povrchu pobrežných vôd oceánu a znečistilo pláže. Nehoda zasiahla mnoho morských živočíchov, najmä vtákov. Táto tragická udalosť urobila na Američanov veľký dojem. Rozhodli sa aspoň raz do roka pripomenúť ľuďom ich vzťah k životnému prostrediu. 22. apríla 1970 vyšli do ulíc miest tisíce Američanov.
1. Hostiteľ: Robili stretnutia a demonštrácie na ochranu prírody. Žiadali prijať nové zákony o životnom prostredí, sadili stromy, upratovali odpadky na uliciach, čistili brehy riek, počúvali piesne ospevujúce krásu okolitého sveta. Prvý Deň Zeme sa oslavoval iba v Spojených štátoch, no postupom času tento sviatok spojil obyvateľov mnohých krajín. Každým rokom ich bolo viac a viac. V Rusku začali oslavovať Deň Zeme. Okrem toho z nariadenia vlády od 15. apríla do 5. júna konáme mimoriadne Dni ochrany životného prostredia.
2. Hostiteľ... Od 22. apríla 1990 celý svet oslavuje Medzinárodný deň Zeme – sviatok čistej vody, zeme a vzduchu. Tento deň nám pripomína strašné ekologické katastrofy, toto je deň, keď každý človek premýšľa o tom, čo môže urobiť pri riešení environmentálnych problémov, prekonávaní ľahostajnosti v sebe.
Planétu sme už dávno ovládli
Toto storočie napreduje široko
Na Zemi nie sú žiadne biele škvrny
Vymažeš tie čierne, človeče?
Deň Zeme sa v Rusku oslavuje od roku 1992.
3. Hostiteľ.Človek, ktorý zostane sám v lese, v stepi, na rieke, na poli, v močiari, zostane sám so svojím svedomím. Je jediným ovládačom pre osobu. A možno jednou z najdôležitejších úloh, pred ktorými stoja tí, ktorí chcú zachrániť prírodu na planéte, je prebudiť v ľuďoch svedomie, pochopenie toho, čo sa dá a čo nie.
Všetko okolo je úzko prepojené.
(Nebudeme množiť príklady).
Zrazu sa nedotkneš kvetu,
Aby nerušili hviezdy.
4. Hostiteľ. Každý, kto je nejakým spôsobom oboznámený s ekológiou, je presvedčený, že spása ľudstva je možná len vtedy, keď každý z nás ovláda ekologické znalosti a žije podľa ekologických zákonov života:
- naučiť sa rozumieť prírode, stať sa jej priateľom a ochrancom;
- radujte sa z krásy prírody, neubližujte jej svojim neopatrným postojom;
- využiť akúkoľvek príležitosť urobiť niečo užitočné pre prírodu a nie nadarmo sa prírode hovorí chrám.
Je tam len chrám
Je tam chrám vedy
A je tu aj chrám prírody,
S lesmi siahajúcimi po rukách
Smerom k slnku a vetru.
Je svetlo v ktorúkoľvek dennú dobu,
Otvorte sa nám v teple a chlade
Poď sem
Buďte trochu srdce
Neznesväcujte jej svätyne.
1. Hostiteľ: Ale chrám prírody je krehká stavba. Predstavte si domček z kariet. Vezmite jednu kartu a dom sa zrútil. Tak je to v prírode – ak zničíte akúkoľvek jej časť, všetko sa zrúti.
2. Hostiteľ: Tohto sviatku sa zúčastňujú všetci obyvatelia našej planéty. Naši lýceisti tiež nezostali bokom. Na pódium je pozvaná trieda 10 A. S ochranou ich projektu „Zem je náš spoločný domov“. (Z Potom sa štafeta odovzdá všetkým ostatným študentom)
3. Hostiteľ:
Ty, človeče, milujúci prírodu,
Aspoň niekedy ti je jej ľúto;
Na výletoch za zábavou
Nešliapajte jej polia.
Nepite ju bezohľadne
A nešliapať na dno,
A pamätajte na jednoduchú pravdu -
Je nás veľa, ale ona je jedna.
4. Hostiteľ: Spomínam si na slová Malého princa z rovnomennej rozprávky od Exuperyho: „Existuje také pravidlo. Ráno som vstal, umyl som sa, dal som sa do poriadku - a hneď som dal do poriadku tvoju planétu." Každý z nás chápe, že v našom spoločnom domove zvanom Zem musíme žiť v harmónii s okolitým svetom.
1. Hostiteľ:
Drvenie ľadu, zmena toku riek,
Potvrdzujeme, že je potrebné urobiť veľa vecí,
Ale aj tak prídeme poprosiť o odpustenie
Tieto rieky, duny a močiare,
Pri veľmi gigantickom východe slnka
Najmenšia smaženica...Aj keď sa zdráhaš na to myslieť
Teraz na to nemáme čas...zatiaľ
Letiská, móla a zástery
Lesy bez vtákov a zem bez vody...
Čoraz menej okolitej prírody
Stále viac životného prostredia.
2. Hostiteľ:
A nech sú len pokojné a radostné Dni Zeme pre našu krásnu kozmickú loď - planétu Zem, lietajúcu a rotujúcu uprostred chladného vesmíru so svojou tak zraniteľnou záťažou života...
Nie to, čo si myslíš, príroda:
Ani obsadenie, ani tvár bez duše -
Má dušu, má slobodu,
Má lásku, má jazyk...
3. Hostiteľ:
Teraz, keď sme sa už naučili lietať vzduchom ako vtáky, plávať pod vodou ako ryby, chýba nám už len jedna vec: "Naučte sa žiť ako ľudia na Zemi." Prvoradou úlohou storočia je zachovať nielen prírodné v prírode, ale aj ľudské v človeku.
Všetko"Všetci sme pasažiermi tej istej lode s názvom "Zem" a jednoducho z nej nie je kam prestúpiť."
"Existuje také pevné pravidlo ... - Ráno vstal, umyl sa,
Dajte sa do poriadku - a okamžite dajte do poriadku svoju planétu ... “
Zhrnutie: odmeňovanie účastníkov podujatí.