Povolanie úloha a význam hmyzu. Témou hodiny je „rozmanitosť hmyzu, jeho úloha v prírode a jeho praktický význam“. Hmyz s neúplnou transformáciou

    Fragment videa.

    Písanie do zošita. inštinkt-

    Cvičenie. Plán odozvy:

    1. Názov oddelenia.

    2. Názov hmyzu.

    3. Známky odlúčenia.

    4. Hodnota.

    Okrem toho. Aké metódy možno použiť na kontrolu škodlivého hmyzu?

    V. Zabezpečenie materiálu.(4 minúty)

    VI... Reflexia.

    Vii... D \ W

Zobraziť obsah dokumentu
"Zhrnutie lekcie" Význam hmyzu v prírode a ľudskom živote ""

Téma lekcie: Význam hmyzu v prírode a živote človeka.

Ciele lekcie: odhaliť štrukturálne znaky včely medonosnej a mravca v súvislosti so spoločenským životným štýlom; hovoriť o ich úlohe v prírode a ľudskom živote; odhaliť rozmanitosť hmyzu - škodcov, ich negatívnu úlohu v ľudskej praxi; na označenie významu hmyzu v prírode a ľudskom živote.

Vybavenie: zber hmyzu, multimediálny projektor, prezentácia, letáky: tabuľky, hárky papiera, fixky.

Počas tried:

ja... org. Moment(1 min) II. Aktualizácia základných vedomostí (10 min) Testová práca so vzájomnou kontrolou.

Zapíšte si čísla testov, ku každému - správne možnosti odpovede

Možnosť 1. Aké vlastnosti sú charakteristické pre hmyz z objednávky

A. Vážky B. Orthoptera C. Ploštice

    Dva páry krídel.

    Larva má masku.

Možnosť 2.

Aké vlastnosti sú charakteristické pre hmyz z oddelenia

A. Motýle B. Diptera C. Hymenoptera

    Vývoj s úplnou transformáciou.

    Vývoj s neúplnou transformáciou.

    Dva páry krídel.

    Jeden pár krídel, druhý je zmenšený (halteres) a slúži na stabilizáciu letu.

    Prvý pár krídel je premenený na tuhé elytry, druhý pár - kožovité krídla.

    Predné krídla sú hustejšie ako zadné.

    Elytry sú vpredu husté a vzadu mäkké, druhý pár krídel slúži na let.

    Na krídlach sú malé chitínové šupiny.

    Ústny aparát dospelého sajúceho hmyzu.

    Ústny prístroj typu lízanie.

    Ústny aparát u dospelého hmyzu je typu piercing-sanie.

    Larvy majú hryzací typ ústneho aparátu.

    Zadné nohy u mnohých predstaviteľov typu skákania.

    Larva má masku.

Odpovede: 1. 1 -; 2 - a, b, c; 3 - a, b, c; 4 - -; 5 - -; 6 - c; 7 - b; osem - -; deväť - -; desať - -; 11 - c; 12 - b; 13 - b; 14 - a. 2,1 - a, b, c; 2 - -; 3 - a, b; 4 - b; 5 - -; 6 - -; 7 - -; 8 - a; 9 - a; 10 - b; 11 - b; 12 - a; 13 - -; štrnásť - -.

Možnosť 1.A: 2,3,14; B: 2, 3,7,12,13; V: 2,6,11

Možnosť 2.A: 1,3,8,9,12 B: 1,4,10,11 V: 1,3

III... Zvýšená kognitívna aktivita... (2 minúty)

Väčšina hmyzu je osamelá, ale existuje hmyz, ktorý žije vo veľkých skupinách. Aký druh hmyzu je to? (včely, mravce, termity) Tento hmyz sa nazýva verejný a žije v rodinách.

IV... učenie sa nového materiálu(25 minút)

Príbeh učiteľa.

Ktorý z týchto druhov hmyzu sa podľa vás už dávno stal ľudským miláčikom? (včely)

Kde žijú včely? (úľ)

Med a vosk spolu s kožušinami boli medzi našimi slovanskými predkami považované za hlavný obchodný artikel. Namiesto cukru sa používal med, do sviečok sa používal vosk. V tých časoch ešte neboli včelíny a ľudia poskytovali včelám dutinu lesných stromov – „beeboard“ – pastvu. Zároveň boli úle často zničené.

Začiatkom 19. storočia ukrajinský statkár Piotr Ivanovič Prokopovič prvýkrát použil ním vynájdený skladací rámový úľ, ktorý sa používa dodnes.

Pozrime sa, čo je to rodina včiel.

Študentská správa. Zloženie včelstva.(Prezentácia)

Ako príbeh pokračuje, žiaci dopĺňajú tabuľku.

Žiaci samostatne vypĺňajú tabuľku do časti mravčia rodinka s využitím učebnice strany 135-136.

Tabuľka. Zloženie kolónií mravcov a včiel:

Včelia rodina

Mravčia rodina

Rodinný príslušník

Vlastnosti, úloha

Rodinný príslušník

Vlastnosti, úloha

Hlavná včela je väčšia ako ostatné včely a produkuje znášku vajec.

maternica (kráľovná)

Samica bez krídel, krídla sa po párení odlamujú. Úlohou je znášať vajíčka.

Muž. Úlohou je oplodniť samice. Po oplodnení sú samce z úľa vypudené a uhynú.

Okrídlené jedince. Úlohou je oplodniť samice. Po párení samce uhynú.

Včely robotnice

Neplodné samice, ovipositor je upravený na žihadlo.

Úloha: čistenie úľa, zber nektáru, starostlivosť o kráľovnú a larvy, ochrana úľa pred nepriateľmi.

Robotník mravec

Neplodné samice, ktoré nemajú krídla.

Úloha spočíva v čistení mraveniska, zbieraní potravy, starostlivosti o kráľovnú a larvy, v ochrane mraveniska pred nepriateľmi.

Učiteľ pri zadávaní dbá na to, aby bola do práce zapojená celá trieda, pristupuje k žiakom, sleduje priebeh zadania, v prípade potreby robí opravy.

Po dokončení úlohy učiteľ položí triede otázky:

    Urobili všetci prácu?

    S akými ťažkosťami ste sa stretli pri plnení zadania, ktoré nebolo jasné?

Včely a mravce medzi sebou komunikujú dotykom a sekrétmi. Ale len včely majú „jazyk tanca“. Fragment videa.

Myslíte si, že takéto zložité správanie je rozumné? (nie)

Ich správanie je inštinktívne, nevedomé.

Písanie do zošita. inštinkt- súbor vrodených momentov správania, fixovaných dedične a charakteristických pre určitý druh zvieraťa.

Okrem užitočného hmyzu sú tu aj škodcovia kultúrnych rastlín a prenášači ľudských chorôb.

Štúdium materiálu prebieha v priebehu rozhovoru. Žiaci pracujú s písomkami: tabuľky, hmyz.

Cvičenie: určte, do ktorého radu patrí váš hmyz a aké škody spôsobuje pestovaným rastlinám . Plán odozvy:

1. Názov oddelenia.

2. Názov hmyzu.

3. Známky odlúčenia.

4. Hodnota.

Negatívny význam hmyzu pre ľudí

zástupcovia

Význam, príklady

Orthoptera

Ázijská kobylka ničí úrodu na veľkých plochách

Inhibujú vývoj rastlín, môžu prenášať vírusové choroby rastlín

Škodlivá korytnačka vysáva obsah nezrelých zŕn. Ploštica je prenášačom chorôb, vyvoláva úzkosť

Larvy repného nosatcaživí sa koreňmi repy, Zemiakový chrobák Colorado a jeho larvy znížiť úrodu zemiakov. Larvy nosatca - jabloňový chrobák- zničiť vaječníky jabloní. Larvy podkôrneho hmyzu a tesáka- škodcovia stromov

Húsenice belu kapustového poškodiť listy kapusty; jablčný mol- pokaziť plody jabloní; gypsy mol- Poškodzujte rastliny v záhrade a lese. Húsenice priadky morušovej poškodiť borovicu; šatový mol- pokaziť vlnené výrobky

Hymenoptera

Larvy piliarky jesť ihličie stromov; horntail- živiť sa drevom poškodzovaním stromov

Diptera

Šváby

Čierne šváby a Prusov kontaminovať potraviny exkrementmi, môže prenášať patogény a vajíčka červov. Niekedy ich sekréty spôsobujú alergie.

Nosiči týfusu a recidivujúcej horúčky

Nosiči moru, tularémie, týfusu

Žiaci si svoje odpovede zapisujú do zošita. S niekoľkými študentmi sú pohovory. Známky sú dané.

Okrem toho... Aké metódy možno použiť na kontrolu škodlivého hmyzu?

V priebehu rozhovoru sa ukazuje, že navrhované možnosti možno rozdeliť do štyroch skupín:

Spôsoby boja človeka proti hmyzu, ktorý mu škodí

Metódy

Príklady

Fyzické

Zber húseníc alebo vajíčok hmyzu: chytanie komára anopheles rôznymi pascami, ničenie jeho lariev petrolejom, ktorý sa naleje na povrch nádrže

Chemický

Ošetrenie rastlín pesticídmi, miesta rozmnožovania lariev - bielidlom, šváby - rôznymi jedmi

Agrotechnické

Zmena plodiny - striedanie plodín; včasné siatie a výsadba rastlín; dôkladné čistenie polí, ničenie buriny, ktorá slúži ako živná pôda pre hmyz

Biologické

V. Zabezpečenie materiálu.(4 minúty)

Aký hmyz sme dnes stretli?

Aké vlastnosti sa vyskytujú v rodinách?

Aký hmyz poškodzuje poľnohospodárske rastliny? Opíšte životnú činnosť niektorých z nich.

VI... Reflexia.(1min) Nakreslite svoju náladu vo forme smajlíka.

Vii... D \ W Pozrite si témy pre sekciu článkonožcov. Príprava na test.

Aplikácia. Kráľovná je najväčšia včela v úli, má veľkosť 18-20 mm. Má dlhé vajconosné brucho určené na trvalé znášanie vajíčok. Nemôže jesť samostatne. Kŕmia ho včely robotnice strumovým mliekom. V rodine je vždy len jeden. Maternica sa vyvíja z oplodnených vajíčok. Žije až 5 rokov. Keď sa objaví ďalšia kráľovná, stará odletí aj s niektorými včelami. Tento proces sa nazýva rojenie.

Drony sú muži s dlhými krídlami a veľkými očami. Vyvíjajú sa z neoplodnených vajíčok. Ich úlohou je oplodniť maternicu. Žiť jednu sezónu. Na jeseň uhynú, zaseknú ich včely robotnice alebo ich jednoducho vyhodia z úľa.

Včely robotnice sú sterilné samičky. Robotnice – zabezpečujú obživu pre celú rodinu (zbierajú potravu, starajú sa o larvy, kŕmia ich, čistia úľ, stavajú plásty, zber medu). Na vykonávanie týchto funkcií majú niekoľko zariadení:

    Ústne prístroje;

    Telo je pokryté klkmi;

    Medová struma;

    Stinging zmenený ovipositor;

    Zadné nohy s košíkmi a kefami.

"Rozmanitosť a význam hmyzu"

Cieľ: oboznámiť žiakov s rozmanitosťou hmyzu, jeho úlohou v prírode a ľudskom živote; oboznamovať so vzácnymi a ohrozenými druhmi.
Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:

- Predstavte rozmanitosť triedy hmyzu

Ukázať ich význam v živote človeka a v prírodných spoločenstvách

Zlepšiť schopnosť rozpoznávania v obrázkoch, tabuľkách

Vysvetlite vlastnosti štruktúry a života triedy Hmyz.

Zintenzívniť kognitívnu činnosť žiakov.

vyvíja sa:

Naďalej vytvárať podmienky pre rozvoj intelektuálnych schopností (analyzovať, zdôrazňovať hlavnú vec, zovšeobecňovať),

Pokračovať v rozvíjaní kultúry reči žiakov, iniciatívnosti žiakov a schopnosti pracovať samostatne aj vo dvojiciach;

Zlepšiť zručnosti pri práci s doplnkovou literatúrou pri domácich úlohách

Naďalej prispievajte k formovaniu zručností zdôvodniť svoju odpoveď, vcítiť sa, emocionálne reagovať na to, čo sa deje.

Vzdelávacie:

Prispieť k formovaniu svetonázorových predstáv o

integritu sveta

Vytvárať podmienky pre výchovu komunikácie;

Upozorňovať deti na problémy životného prostredia.

Formovať ekologickú kultúru žiakov.

Podporte pocit hrdosti na svoju krajinu.

metódy:
a) verbálny - rozhovor založený na vedomostiach žiakov, správy od siedmakov;
b) názorná - ukážka tabuliek, diapozitívov, názorných pomôcok, zber hmyzu, doplnková literatúra;
c) technické – využívanie IKT;

Metódy učiteľskej činnosti

Heuristická konverzácia využívajúca vedomosti študentov; organizácia práce s textom a obrázkami učebnice, doplnkové zdroje informácií; organizácia tvorivých úloh, ktoré vyvolávajú emocionálnu odozvu: organizácia práce s interaktívnou tabuľou.

Plánované výsledky

Študenti chápu, že hmyz je dobre prispôsobený životným podmienkam, a preto je taký rôznorodý; sledovať ich úlohu v prírode a ľudskom živote.

Osobný význam toho, čo sa študuje pre študenta

Med je prospešný (hoci niektorí ľudia sú naň alergickí) a nebezpečné sú včelie bodnutia (hoci sa používajú na liečebné účely).

Vybavenie lekcie

Tabuľky s vyobrazením hmyzu rôznych rádov, zberateľské exempláre hmyzu, kresby, kresby v učebnici, pohľadnice, doplnková literatúra - knihy a časopisy, kartičky na testovanie vedomostí a zručností, listy na samostatnú prácu, počítač, počítačová prezentácia učiteľa s hudbou.

Organizácia študentských aktivít

Diskutujte o dôvodoch rozmanitosti hmyzu pomocou osobných skúseností; sledovať ich úlohu v prírode a ľudskom živote; navrhnúť spôsoby kontroly škodcov plodín a prenášačov chorôb; vykonávať tvorivé úlohy.

Rozvoj zručností študentov

Využívať doterajšie poznatky a praktické skúsenosti, pracovať s ďalšími zdrojmi, rozlišovať a voliť štýl reči a písania, emocionálne reagovať na preberaný materiál.

Základné pojmy lekcie

Primárny bezkrídly, okrídlený hmyz, polymorfizmus, relatívna adaptabilita na životné podmienky, prírodný cyklus, pásavka zemiaková.

Typ lekcie: pomocou multimediálnych nástrojov.

Zdroje informácií

Hlavný : Základná učebnica "Rozmanitosť živých organizmov" autor Zakharov V.B., Sonin N.I., Moskva "Drop" 2012

s s 165 - 169, kartičky, počítačová prezentácia učiteľa.

Dodatočné : Internetové odkazy

1.http: // www / floranima.ru/classes/2703.html (Hmyz. Všeobecné vlastnosti. Klasifikácia)

2.http: //zooex.baikal.ru/insecta.htm (Hmyz. Všeobecné vlastnosti. Úloha v ľudskom živote)

Domáca úloha

Učebnica, str. 165 - 169, tab., Záver, vypracovať tvorivú lekciu.

http: //zooex.baikal.ru/insecta.htm (Hmyz. Všeobecné vlastnosti. Úloha v ľudskom živote)

Známky lekcie

Všetci dostávajú známky za prácu vo dvojici, prácu pri tabuli; podľa uváženia učiteľa.

POČAS VYUČOVANIA

    Organizácia času

učiteľ : Ahojte chalani! Volám sa Natalya Alexandrovna. Dnes vás to naučím.

Pozrite sa na seba - usmievajte sa. Teraz sa na mňa usmej. A tak začíname.

    Objasnenie účelu a cieľov lekcie

V piatej knihe cyklu „Svet zvierat“ od Igora Ivanoviča Akimushkina sú slová: „Prichádza leto a zapĺňajú naše lesy, záhrady, polia, dokonca aj púšte vo veľkom množstve. Koľko ich je na planéte? Kde je ten všemocný počítač schopný vyjadriť túto populáciu Zeme v číslach? Predpokladá sa, že ich je na Zemi desať do osemnástej mocniny (!) Ide o miliardu miliárd! Viac ako hviezdy v našej galaxii! O kom sú tieto riadky?

Vypočujte si melódiu a odpovedzte na otázku: Čo vám pripomenula?

Zvuky"Let čmeliaka" - malá scéna z opery "Príbeh cára Saltana", ktorú napísal Nikolaj Andrejevič Rimskij - Korsakov v rokoch 1899-1900 (Hudba hrá)

Odpovede študentov

O čom sa budeme na lekcii baviť? ( O hmyze)

Kto vie pomenovať tému hodiny? (rôzne druhy hmyzu)

Kto pomenuje účel lekcie? (Preskúmajte rozmanitosť hmyzu)

Kto pomenuje ciele lekcie? (Oboznámte sa s hlavnými radmi hmyzu. Spoznajte význam hmyzu v prírode a v živote človeka)

    Učenie sa nového materiálu.

Koľko hmyzu na planéte ? ( veľa)

Na Zemi sa verí od 2 do 5 miliónov, pre porovnanie, existuje asi 9 000 druhov vtákov, viac ako 4 000 druhov zvierat.

Blíži sa leto a naše lesy, záhrady, polia a vodné nádrže zaplnia v hojnej miere. Hmyz sa objavil na Zemi počas paleozoickej éry asi pred 300 miliónmi rokov. Všade tam, kde nenájdete hmyz! Žijú aj vo veľkých výškach. Hmyz sa nachádza aj v absolútne bezvodých púšťach, kde nikdy neprší a kde nie sú žiadne rastliny. Hmyz žije v podmienkach večnej tmy, v jaskyniach, kam organická hmota takmer nevstupuje. Prekvapivo sa hmyz dokáže vyšplhať do vyšších vrstiev atmosféry. Niektoré druhy hmyzu sa prispôsobili životu v rastlinných tkanivách a telách zvierat. Iní prešli k životu vo vode.

PREČO JE HMYZ ROZŠÍRENÝ TAK ŠIROKÝ A PROSPERUJÚCI? Dodatok 1

Áno, pretože majú obrovskú rozmanitosť foriem a nezvyčajnú plodnosť.

1. Kombinácia pevnosti a ľahkosti vonkajšieho chitínového obalu;

2. Schopnosť lietať a pohybovať sa na rôznych povrchoch;

3. Schopnosť používať širokú škálu potravín;

4. Schopnosť vykonávať zložité inštinktívne akcie;

5. Schopnosť vyplniť biotopy neprístupné pre iné zvieratá;

6. Komplikácie mnohých telesných systémov (priedušnica, ústny aparát)

Sú medzi nimi naši priatelia a zarytí nepriatelia, ale musíme s nimi počítať, študovať ich vlastnosti, potreby a spôsob života. O hmyze sa skladali piesne, rozprávky, príslovia, básne.

Výstava kníh

Pamiatky hmyzu .

Práve v tejto veľkej rozmanitosti na to dnes budeme musieť prísť. Celá trieda hmyzu je rozdelená do 2 skupín. Príloha č.2

Rozhovor učiteľa o radoch hmyzu.

Prezentácia.

Pracovať v pároch.

Učebnicová práca .

Zvažovali sme čo najviac tried a ich zástupcov.

Mnoho hmyzu je uvedených v Červenej knihe Vologdskej oblasti:

    Vážky - 2 druhy

    Homoptera - 1

    Retinoptera – 1

    potočníky – 1

    Diptera – 2

    Hymenoptera – 6

    Chrobáky – 1 5

    Motýle - 28(Mnemosyne, Tavolgovaya Pestrushka, Marigold, Ant lev)

V ... Primárna konsolidácia nového materiálu.

Rozdelenie objednávok hmyzu

1. Lienka ■ + 8. Muška ○ -

2. Roháč ■ 9. Včela ◊ +

3. Kobylka + 10. Zemiakový chrobák Colorado ■ -

4. Mravec ◊ + 11. Mucha domáca ○ -

5. Osa ◊ + 12. Gadfly ○ -

6. Locust - 13. Cvrček +

7. Priadka morušová □ + 14. Čmeliak ◊ +

15. Biely motýľ □ -

Hmyz by ste mali označiť ikonami, ktoré sa týkajú:

1. Hymenoptera - ◊

2. Diptera - o

3. Lepidoptera - □

4. Coleoptera - ■

Treba poznamenať výhody a nevýhody:

1. Užitočný hmyz + 2. Škodlivý hmyz -

Práca na stoloch, na tabuli „Rozdeľte hmyz do skupín“

Orthoptera májový chrobák

Lieta Isoptera

Kobylka Coleoptera

Lepidoptera voška

Včela dvojkrídlová

Hymenoptera urtikária

Obrázky a kresby na stojane:

    Motýľ na kvete.

    Chafer.

    Ďatelina a čmeliak.

    Mravenisko.

    Motýľ Apollo.

    Kobylka.

Na magnetickej tabuli sú tieto pojmy:

    Červená kniha.

    Prístroj na hryzanie úst.

  1. Objednajte si Orthoptera.

    Verejný hmyz.

    Opeľovanie.

Druhy hmyzu.

    Lietanie. Vážky, muchy, motýle.

    Bežci. Šváby, vši.

    Plávajúce. Plávajúci chrobák, larvy vážok,

    Kopanie. Medvedka, termity, májový chrobák.

Úloha „Hádaj meno hmyzu a poradie“

    Úle, Motýle;

    Lienka, Chrobáky;

    Štít, Ploštice;

    Lastovičník, Motýle;

    Plávajúci chrobák, Chrobáky;

    Priadka morušová, Motýle;

    chrobák nosorožec, Chrobáky;

    komár, dvojkrídlový;

    Wasp, Hymenoptera;

    Earwig, Earwig;

Zadanie: Pozor! Čierna krabica! : Krabička obsahuje produkt činnosti hmyzu, ktorý má baktericídne vlastnosti. Jeho používanie siaha až do starovekého Egypta. Telo Alexandra Veľkého, ktorý zomrel počas ťaženia na Blízkom východe, bolo prevezené na pohreb do hlavného mesta Macedónska ponorené do tohto produktu. Hádaj, čo je v čiernej skrinke! (prírodný med)

A teraz si ešte raz zaspomíname a vymenujeme význam hmyzu v prírode.

Najprv si vypočujme báseň.

Na čo je hmyz v prírode?
Musíme vám o tom teraz povedať.
Slúžia ako potrava pre vtáky a zvieratá
Jašterice, obojživelníky, dokonca aj pavúky.
Hmyz dokáže opeľovať aj kvety,
Aby sa potom z kvetov tvorili plody.
A pre ľudstvo už mnoho rokov po sebe
Hodvábne nite dodáva priadka morušová.
Motýle sú krásou našej prírody, obsahujú lásku a rozprávku, šťastie a sen.

Zadanie: vyplňte tabuľku „Význam hmyzu v prírode“.

"Význam hmyzu v prírode"

    Opeľovače kvitnúcich rastlín

(V Rusku kvitne asi 30% rastlín).

2. Pôdotvorné látky (Termíny a mravce).

3. Zúčastnite sa obehu látok.

4. Sú súčasťou rôznych potravinových reťazcov.

5. Znalosť potravných sietí umožňuje ich využitie na kontrolu iných hmyzích škodcov v poľnohospodárstve.

1. Mnohé larvy (húsenice) hmyzu, napríklad húsenice motýľov, sa živia živými tkanivami rastlín, čo im spôsobuje značné škody.

3. Veľa hmyzu je prenášačom nebezpečných chorôb (komáre, blchy, vši

Práca vo dvojiciach na kartách

Vzájomné overovanie

Výkon: Hmyz je dobre prispôsobený životným podmienkam, preto je rôznorodý. Ich úloha v prírode je pozitívna aj negatívna.

Prečo študovať túto tému ? (Odpovede študentov.)

Kde vám to môže byť v živote užitočné ? (Odpovede študentov.)

Čo vás na lekcii najviac potešilo ? (Odpovede študentov.)

Prvá pomoc pri uštipnutí včelami a osami

1. Odstráňte žihadlo.

2. Namažte sústo alkoholom, priložte plantain.

3. Ak teplota stúpa, objaví sa edém - musíte navštíviť lekára.

Je potrebné prijať preventívne opatrenia:

1.Nechoďte naboso tam, kde sú v blízkosti kvitnúce rastliny;

2. na dači sú počas túry chlebíčky s mäsom, pozor, aby osa nepoštípala sliznicu úst;

3.Je lepšie piť vodu cez slamku alebo z pohára, aby ste zistili, či tam nie je hmyz;

4.osy a včely nemajú radi červenú a modrú farbu, pri mávaní rukou sa zľaknú;

5. sú ľudia, ktorí z jedného uhryznutia môžu zažiť alergický šok a následne smrť, ak im nebude poskytnutá potrebná lekárska starostlivosť.

    Konsolidácia odovzdaného materiálu

Práca na mieste podľa kariet. Učiteľ hodnotí.

ZAMYKANIE 1 možnosť

A... Do akej triedy patrí zviera zobrazené na obrázku:

1) Pavúkovce 2) Kôrovce

3) Hmyz 4) Mäkkýše

V... Hmyz sa vyznačuje prítomnosťou

1) Žiabre 2) Krídla 3) Priedušnica 4) Zložené oči

5) Extrakavitárne trávenie 6) Chelicera

S

Možnosť ZAMKNUTIA 2

A... V ekonomických činnostiach človek používa:

1) Motýle 2) Priadky morušové 3) Červené lesné mravce

4) Červené šváby

V. Stanovte správnu postupnosť organizmov v potravinovom reťazci. Zapíšte si postupnosť.

A) orol B) had C) kobylka D) rastlina E) žaba

S... Prečo je hmyz najpočetnejšou triedou?

    Reflexia.

dnes som zistil...

bolo to zaujímavé…

bolo to ťažké…

robil som úlohy...

Uvedomil som si ...

Teraz môžem…

Cítil som, že...

Kúpil som ...

Učil som sa…

Zvládol som …

Bol som schopný ...

Skúsim…

Bol som prekvapený ...

dal mi lekciu do zivota...

Chcel som…

    Domáca úloha

P. 166 -168 preštudujte si text,

pozrite si ilustrácie v návode

http: // ru .wikipedia.

VOLITEĽNE

Pripravte si kreatívnu prácu

na tému „Rozmanitosť hmyzu:

  • správy

Príloha č.1

ZNAKY HMYZU,

ICH ŠIROKÉ KLIMATIZOVANIE

ROZŠÍRENIE V PRÍRODE

Zvieracie znamenie

Vlastnosti triedy hmyzu

Biologický význam vlastnosti

Doprava

Prítomnosť krídel a troch párov nôh (beh, plávanie, skákanie ...)

Schopnosť lietať a pohybovať sa na rôznych povrchoch

Rozdelenie tela na sekcie

Rozdelenie tela na 3 časti: hlava, hrudník a brucho

Určitá pohyblivosť hlavy, brucha

Spôsob stravovania

Rôznorodá stavba ústnych orgánov (hryzacie, sacie, lízacie ústrojenstvo)

Schopnosť používať rôzne druhy potravín

Orientácia v prostredí

Prítomnosť vyvinutých zmyslových orgánov: zrak, sluch, čuch, hmat

Schopnosť nájsť potravu, odhaliť nepriateľov, reprodukčných partnerov

Telesné merania

Malá veľkosť

Schopnosť vyplniť biotopy neprístupné pre iné zvieratá

Dýchacia metóda

Tracheálne dýchanie

Spotreba atmosférického kyslíka na dýchanie

Vývoj nervového systému

Komplikácia nervového systému: vývoj supraofaryngeálneho ganglia a troch hrudných uzlín brušného nervového reťazca

Zložitejšie reflexy, inštinkty

Príloha č. 2

TRIEDA HMYZU

Celá trieda hmyzu je rozdelená do 2 skupín

to podradné alebo primárne bezkrídlové a skutočné alebo okrídlené.

Jednotky primárnych bezkrídlových:

1. Šitie jediný hmyz bez tykadiel, bez hmatových šnúr, bez očí. Drobné od asi 5 do 2 mm. Bezfarební, malátni obyvatelia surových machov a pňov sa živia menším hmyzom a hubovými šťavami, ktoré im prepichujú hýfy.

2. Nohy najmenší hmyz od 0,2 do 6 mm., najstarší. Žijú všade - v pôde, v skleníkoch, v kvetináčoch, v hniezde vtákov. Pod kôrou stromov, na povrchu vodných plôch. Podieľajú sa na premene tiel ľudí, zvierat a rastlín na humus, podieľajú sa na tvorbe pôdy. Živia sa spórami húb, rias, lišajníkov, jedia zelenú miazgu rastlín a škodia poliam.

3. Dva chvosty od 2 do 50 mm., žijú pod opadanými listami, kameňmi, v hnilých pňoch, mraveniskách. Bez očí slúžia chvostové prívesky u niektorých, keď ustupujú dozadu, na cítenie cesty, u iných na to, aby priviedli chytený hmyz k ústam a ohýbali zadnú časť tela cez seba.

4. ŠtetinyŽijú na rovnakom mieste ako dvojchvosty, majú fazetované kožné oči, odskakujú a odtláčajú sa posledným párom končatín. Štruktúrou sú blízke skutočnému hmyzu.

Podtrieda okrídlených rozdelené na hmyz s neúplná transformácia a hmyz s úplná premena.

Distribúcia druhov podľa objednávok sa vykonáva s prihliadnutím na také vlastnosti, ako je povaha vývoja, znaky štruktúry krídel, štruktúra ústneho aparátu.Hlavné znaky niektorých rádov hmyzu sú uvedené nižšie.

Hmyz s neúplnou transformáciou

Skupina Orthoptera- väčšina zástupcov rádu je bylinožravá, no nájdu sa aj predátori. Tie obsahujú kobylky, kapusta, kobylka... Kobylka zelená žije v tráve na lúkach, v stepiach. Má dlhý, klátovitý vajcoklad. Kapustyanka - má zahrabané nohy, dobre lieta a pláva. Spôsobuje veľké škody podzemným častiam záhradných rastlín, napríklad uhorkám, mrkve, kapuste, zemiakom atď. Niektoré druhy kobyliek sú náchylné na hromadné rozmnožovanie, potom sa zhromažďujú v obrovských kŕdľoch a prelietajú značnú vzdialenosť (až niekoľko tisíc kilometrov). , ničí všetku zelenú vegetáciu na vašej ceste.

Tím Homoptera- všetci jej zástupcovia sa živia rastlinnými šťavami. Veľa druhov vošky spôsobiť veľké škody na pestovaných rastlinách. Mnohé Homoptera sú prenášačmi vírusových chorôb rastlín. To zahŕňa rôzne cikády Veľkosti sú od niekoľkých milimetrov do 5-6 cm.Žijú v korunách stromov..

Hmyz s úplnou transformáciou

Skupina chrobákov, alebo coleoptera, sú najpočetnejším radom hmyzu, až 300 000 druhov. Chrobáky sú bežné v širokej škále suchozemských a sladkovodných prostredí. Ich veľkosť sa pohybuje od 0,3 do 155 mm na dĺžku. Mnoho chrobákov spôsobuje veľké škody kultúrnym rastlinám. Jedným zo škodcov zemiakov a iných rastlín je Colorado chrobák k nám privezený z Ameriky. Kuzka chrobák- škodca obilnín; Chafer- jeho larvy poškodzujú korene stromov a hľuzy zemiakov; nosatec repný- ovplyvňuje cukrovú repu. Zahŕňa tiež kôrovce vyrezávanie tunelov v kôre a lykových vláknach cenných druhov stromov a lariev zlatá rybka a žijem v mŕtvom dreve, spôsobuje veľké škody lesnému hospodárstvu.

Mnoho chrobákov kazí zásoby potravín: hrachor, chlebový chrobák, kožožravý chrobák poškodenie kože, vlnených výrobkov. Malý chrobák patrí do radu chrobákov. rúrkový bežec... Biológia týchto chrobákov je veľmi zaujímavá. Na jar bežec špeciálnym spôsobom reže list až po hlavnú žilu. Narezaná časť plachty bledne a stráca svoju elasticitu. Potom ho chrobák zroluje do vrecka a nakladie tam vajíčka. Vznikne niečo ako cigara. Takto vyjadruje fajkár záujem o potomstvo.

Niektoré chrobáky sa živia zvyškami rastlín a zvierat a v prírode zohrávajú úlohu poriadkumilovných, napr. hnisavé chrobáky a pokladnice... Niektoré možno použiť na kontrolu škodlivého hmyzu. takze Lienka ničí vošky, a veľké zelené maľovať chrobáky- húsenice.

Chrobáky sú mimoriadne krásne, napríklad veľkých rozmerov Roháč veľký, alebo jeleň, uvedený v Červenej knihe, dosahuje dĺžku až 8 cm, jeho larvy sa vyvíjajú v zhnitých pňoch asi päť rokov a dorastajú do dĺžky 14 cm. V nádržiach žijú chrobáky rôznych veľkostí a spôsobov kŕmenia - plávajúci chrobák a milovník čiernej vody. Chrobák plávajúci je dravec, milovník čiernej vody je bylinožravec.

Motýlia čata, alebo lepidoptera, - predstavitelia tohto rádu sa líšia rôznymi farbami krídel. Tie obsahujú žihľavka, kapustový motýľ, priadka morušová a iné.Z druhov žijúcich na Ďalekom východe sa vyskytujú veľmi veľké nočné motýle, ktoré v rozpätí krídel zodpovedajú šírke rozloženého zošita. Krídla motýľov sú pokryté upravenými vlasmi - šupinami, ktoré majú schopnosť lámať svetlo. Dúhová farba krídel mnohých motýľov závisí od tohto javu. Larvy motýľa sú tzv húsenice... Majú hryzací aparát, dlhé telo. Ich slinné žľazy vylučujú okrem slín aj hodvábne nite, z ktorých sa pred zakuklením upletie kokon. Dospelé motýle sú veľmi dobrými opeľovačmi rastlín. Húsenice väčšiny motýľov sú bylinožravé, požierajú listy rastlín a spôsobujú značné škody, napríklad belorítka kapustová, molica jabloňová, zlatochvost, priadka morušová a pod. Húsenica molice izbovej sa živí vlnenými výrobkami, poškodzuje ich, niektoré húsenice kazia múku a iné potravinárske výrobky.

Moruše a dubové priadky morušové- oddávna ich chovali ľudia za účelom získania hodvábu (z kukiel). Veľa veľkých motýľov je neobyčajne krásnych napr lastovičník, Apollo a ďalšie.Veľmi zaujímavý je veľký motýľ nočný páv, na krídlach ktorého sú očné škvrny. Jeho húsenica je veľká, mäsitá, zelenej farby, pred zakuklením upletie kuklu vo veľkosti slepačieho vajca.

Veľké mory s ostrými krídlami, vyznačujúce sa veľmi rýchlym letom - výrobcov jastrabov, - takto pomenované potom sú pomenované preto, že sa ochotne živia kvasenou a voňavou šťavou zo stromov, najmä brezovou, vyčnievajúcou na rany a pne.

Oddelenie blanokrídlovcov- spája rôzne druhy hmyzu: včely, čmeliakov, osy, jazdcov, piliarky atď. Životný štýl tohto hmyzu je rôznorodý. Niektoré z nich sú bylinožravé, pretože ich larvy (veľmi podobné húseniciam) spôsobujú veľké škody na obilninách a iných rastlinách, napr. chlebové a borovicové piliarky... Larvy piliatok, ktoré sa živia listami, sa tak podobajú húseniciam motýľov, že sa nazývajú falošné húsenice. Nápadným zariadením je vajcoklad piliarok, ktorý slúži na vyrezanie vreciek v rastlinných pletivách, do ktorých samičky piliarky ukrývajú vajíčka, čím preukazujú originálnu starostlivosť o potomstvo.

Vynikajúce opeľovače rastlín sú čmeliakov... Je to spoločenský hmyz. Čmeliaková rodinka existuje len jedno leto. Hniezda sa stavajú v myších dierach, dutinách, veveričkách, v búdkach pre vtáky. Hniezdo stavia samica a vybavuje v ňom voskové bunky na kladenie vajíčok. Do bunky je umiestnená zásoba potravy – zmes peľu s medom. Larvy, ktoré vychádzajú z vajíčka, jedia potravu a po dvoch až troch týždňoch splietajú hodvábne zámotky, pričom sa menia na kukly. Z kukiel sa liahnu pracovné čmeliaky, samice a samce. Do konca leta je vo veľkých hniezdach až 500 čmeliakov. Na jeseň stará kráľovná, samce a robotnice zomierajú a mladá kráľovná sa na zimu skrýva.

životný štýl osy vyzerá ako čmeliak. Existujú aj na jedno leto. Osy sú prospešné tým, že ničia škodlivý hmyz a škody spôsobené pokazením ovocia sú malé. Viac škody od sršne(jeden z druhov rojových ôs): obhrýzajú kôru mladých stromov a jedia včely. Keď sa usadili v blízkosti včelína, cez leto zabijú tisíce včiel.

Zo spoločenského hmyzu radu Hymenoptera je veľkým prínosom včela medonosná... Je úžasným opeľovačom rastlín a produkuje mimoriadne užitočný potravinový produkt - med, ako aj vosk, kráľovské mlieko, ktoré ľudia široko používajú v parfumérii. liečivá, na výrobu lakov, farieb a pod.

Včelia rodina je prekvapivo zložitý celok, v ktorom sú všetci členovia rodiny navzájom veľmi úzko prepojení. Život a prosperita celej rasy sú rovnako nemožné bez kráľovnej a bez trúdov, bez pracujúcich včiel. S využitím poznatkov o živote všetkých členov včelej rodiny sa včelári naučili vytvárať špecializované domčeky pre včely - úle, podmienky na kŕmenie včiel (vezú sa na polia, kde sa pestujú medonosné rastliny) a zároveň nedostávajú len kvalitný med, ale aj množstvo...

Zástupcovia radu Hymenoptera sa používajú ako biologická metóda boja proti škodlivému hmyzu. Patria sem rôzne jazdce, ako aj trichogramma, ktorá je umelo odvodená

Skupina Diptera... To zahŕňa dobre známy hmyz: muchy, komáre, pakomáry, gadflies, konské muchy a iný im podobný hmyz, ktorý má jeden pár priehľadných krídel. Druhým párom krídel sa stali takzvané halteres. Komár obyčajný žije v bažinatých a vlhkých oblastiach. Komáre sú obzvlášť početné uprostred leta. Obyvatelia tajgy a tundry nazývajú svoje zhluky podlý... Komáre prepichnú kožu človeka bodavými časťami úst a sajú mu krv. Larvy komárov podobných červom žijú v stojatých vodách. Počas kŕmenia larvy rastú, topia sa a menia sa na mobilné kukly. Kukly komárov žijú aj vo vode, nemôžu sa kŕmiť, preto sa čoskoro stanú dospelými.

Malária a obyčajný komár sa odlišujú výsadbou. Komár obyčajný (pískanie) drží svoje telo rovnobežne s povrchom, na ktorom sedí, a malarický- v uhle k nemu, zdvíhajúc zadný koniec tela vysoko. Komár malárie kladie vajíčka do nádrže po jednom, komár obyčajný - v baleniach, plávajúcich na hladine vo forme pltí. V plodniciach klobúčkových húb žijú larvy hubových komárov.

Muchy na rozdiel od komárov. majú krátke antény. Ich larvy sú spravidla biele, beznohé a bez hlavy. V muche domácej žijú a vyvíjajú sa červovité larvy v kuchynskom odpade, v haldách hnoja a odpadových vôd, kde mucha kladie vajíčka. Pred zakuklením sa larvy plazia z odpadových vôd, prenikajú do pôdy a menia sa na kukly.

Dospelé muchy vyliahnuté z kukiel lietajú všade pri hľadaní chudoby. Z latrín a žúmp prelietavajú na otvorene ležiace potraviny a znečisťujú ich. Muchy prenášajú baktérie gastrointestinálnych chorôb a vajíčka Ascaris do ľudskej potravy. Preto je veľmi dôležité bojovať s muchami. Potraviny pred muchami chráňte gázou alebo čiapočkami, zeleninu a ovocie predtým

Hemiptera: šváby, termity, modlivky, ploštice.

Sekundárne bezkrídlové: vši, vši, blchy.

Orthoptera: kobylky, cvrčky, medvede, ucholaky, kobylky.

Homoptera: cikády, vošky.

Retinoptera: zlatochvost, lev mravec, májky, vážky, potočníky, kamienky.

Príloha č.3

VÝZNAM HMYZU V PRÍRODE A V ŽIVOTE ĽUDÍ

Úloha v prírode

a ľudský život

zástupcovia

číslo

škodcov

poľnohospodárske plodiny

Vážky (šípky,

kráska, rockerka)

Chrobáky (lienka,

zemné chrobáky)

Hymenoptera

(jazdci)

Opeľovače

rastliny

Hymenoptera

(včely, čmeliaky)

Zúčastniť sa

pôdotvorné

procesy

cicavce, vtáky,

plazy, obojživelníky, ryby

Diptera

(muchy, komáre)

rastliny

Orthoptera

(kobylky, kobylky, cvrčky)

(chrobák-korytnačka)

(bielka, jabloňový chrobák)

(Colorado chrobák, chrobák májový, podkôrnik,

klikni chrobák)

Nosiče

Pôvodcovia chorôb ľudí a zvierat

Samica komára (malária)

Komár (horúčka)

Muchy (helmintické napadnutia)

Larvy veľkého gadfly

(dobytčia koža)

Larvy gadfly

(konský žalúdok)

vši (týfus)

Blchy (mor)

Príloha č.4

Príloha č.5

KVÍZ "KTO JE TO?"

Príloha č.6

« VEDEL SI"

    Čo je entomológia? (náuka o hmyzu)

    Kto sa objavuje skôr na jar - netopiere alebo lietajúci hmyz? (lietajúci hmyz)

    Ktorý chrobák dostal meno podľa mesiaca, v ktorom sa objavil? (Chafer)

    Ktoré chrobáky dostali svoje meno podľa známych veľkých cicavcov? prečo? (roháč, sloní chrobák)

    Čo je to myrmikológia? (veda o mravcoch)

    Ako môžete podľa pozorovania mraveniska zistiť, kedy prichádza dážď? (mravce zatvoria všetky vchody a východy)

    Ku ktorému oddeleniu patrí motýľ obliekajúci sa? (Rad Lepidoptera)

    Na koho labutia princezná premenila princa Guidona v „Príbehu cára Saltana“ od A.S. Puškina? (komár, mucha, čmeliak)

    Jeden z Thumbelininých nápadníkov, tiež hmyz? (Chafer)

    Spomeňte si na najobľúbenejšiu knihu o hmyze – začína sa meninami a končí svadbou. (lietať Tsokotukha)

    Na aký hmyz sa premenili Jura Barankin a Kosťa Malinin v knihe V. Medvedeva „Barankin, buď človek“? (v motýľovi - lastovičník, kapusta, mravce)

    Z akej práce sú riadky a o kom hovoria: „Zlý hmyz vyzerá tak hrozivo, že sa ho boja medvede, psy, vlci, hrochy, slony“? ("Šváb" od K.I. Chukovského)

Príloha č.7

REBUS

Šváb

Obdĺžnikový

Literatúra:

1.Vysotskaya M.V. „Biológia. Plány lekcií pre učebnicu Zakharov V.B., Sonina N.I. 7. ročník "Volgograd: Učiteľ, 2009, 448 strán

2. Zacharov V.B., Sonin N.I. „Biológia. Diverzita živých organizmov ročník 7“ M: Drop, 2012, 256 strán.

3. Molis S.A. "Kniha na čítanie o zoológii" M: Vzdelávanie, 1986, 224 strán

Internetové zdroje:

1 hádanky http://detkam.e-papa.ru/zagadki/11/, http://riddle-middle.ru/zagadki?cat_id=6

2. Rébus http://biouroki.ru/rebus/14.html

3. http://bioroki.ru

G
hrýzť hrýzť-lízať cicať lízať piercing

Ciele:

    Zvážte význam hmyzu v prírode; Naučte sa hľadať vzťahy v prírode; Zaviesť niektoré druhy hmyzu; Opakujte environmentálne predpisy; Rozvíjať myslenie a pozornosť; Podporujte lásku k prírode.

Vybavenie: rébus, krížovka, tabuľky "Druhy chrobákov", "Správanie človeka v prírode", ekologické znaky, kresby hmyzu.

Priebeh vyučovacej hodiny.

    Komunikácia témy a účelu hodiny.

Chlapci, poďme vyriešiť hádanku a zistiť, o kom sa dnes dozvieme veľa nového a zaujímavého.

Účelom našej hodiny je naučiť sa tajomstvá zo života hmyzu. Zistite, prečo je potrebné hmyz chrániť.

Amanita sa červená v tráve. A spieva priateľský zbor

Kobylky, medvede, chrobáky a ich susedia.

    Čítanie a beseda ekologickej rozprávky "Ako kobylka nespoznala motýľa."

Po prečítaní nasleduje diskusia o otázkach učiteľa a potom učiteľ predvedie schému, ktorá zobrazuje štádiá vývoja motýľa.

    Environmentálne predpisy.

- Zvážte kresbu motýľa lastovičník. Motýle sa živia nektárom kvetov, ktorý sa získava pomocou proboscis. Zvyčajne sa nektár nachádza na spodnej časti kvetu, takže motýle dostanú potravu a zašpinia sa peľom. Priletiac k inému kvetu nechajú na ňom časť peľu. Takto motýle opeľujú kvety. Len z opeleného kvetu rastie plod: jablko, hruška, uhorka.

- Prečo hovoria, že ak sa motýle odoženú, úrody nebude vidieť? (Ak motýle vyženie, nebude mať kto opeľovať kvety rastlín, a preto nebude úroda.)

- Ale, bohužiaľ, v našej dobe sa motýľov stalo málo. Krásny motýľ - lastovičník, najväčší motýľ v Rusku (do 16 cm), je extrémne vzácny. Je dokonca uvedený v Červenej knihe - obsahuje mená zvierat, ktorým hrozí vyhynutie.

- Ako môžeme pomôcť motýľom prežiť? (Hmyz treba chrániť, nie chytať. Musíme ho obdivovať z diaľky, bez toho, aby sme sa ho dotkli.)

- Potrebujete zničiť húsenice? (Nie, pretože z nich budú rásť motýle.)

    Hmyz je držiteľom rekordov.

- Hádaj hádanku:

S pancierom, nie tankom, s krídlami. Nie lietadlo

Muchy - robí hluk, ale bez motora. (CHRÁBA

- A teraz sa zoznámime s chrobákmi, ktorí sa nazývajú držitelia rekordov.

    Kvíz odborníkov na hmyz
    Ktorý hmyz sa na jar objaví ako prvý? prečo? Prečo kobylky skoro ráno sedia na vrcholkoch stebiel trávy? V lese sa často nachádzajú obrovské mraveniská. Prečo ich mravce potrebujú? Veď žijú väčšinou pod zemou. Na mravenisku pristál drozd, roztiahol krídla do strán a niekoľko minút sedel. Prečo? Aký je najnenásytnejší vzdušný predátor? Aké chrobáky sú pomenované podľa mesiaca, v ktorom sa objavujú? Čo sa stane s včelou po uštipnutí? Prečo čmeliaky bzučia? Prečo by ste mali byť pri jarnom čmeliakovi obzvlášť opatrní? Kto sa narodí trikrát, kým sa stane dospelým?
    Zhrnutie lekcie:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Stredná škola Velizh číslo 1

Zhrnutie lekcie

Rozmanitosť hmyzu, jeho úloha

v prírode a ľudskom živote

Vykonané:

Beresneva Tatiana Mikhailovna,

učiteľ biológie

Velizh

2013

Lekcia: Rozmanitosť hmyzu, jeho úloha

v prírode a ľudskom živote.

Ciele:

  1. zovšeobecňovať a systematizovať predstavy študentov o vlastnostiach štruktúry a životnej činnosti hmyzu, ukázať ich úlohu v prírode a praktický význam pre ľudí;
  2. skontrolovať úroveň formovania všeobecných vzdelávacích zručností a schopností: schopnosť porovnávať, porovnávať, vytvárať kauzálne vzťahy, využívať rôzne zdroje informácií, analyzovať, klasifikovať, zdôvodňovať štrukturálne znaky tela v súvislosti s prostredím.

Vybavenie:

  1. tabuľky zobrazujúce rády hmyzu;
  2. zbierky hmyzu;
  3. počítač;
  4. multimediálny projektor;
  5. prezentácia o rozmanitosti a význame hmyzu.

Typ lekcie: opakovanie-zovšeobecnenie.

Počas tried:

  1. Úvod do témy vyučovacej hodiny, definícia cieľa a cieľov.

Chlapci! Študovali sme zvieratá patriace do typu článkonožcov. Pripomeňme si, aké triedy tento typ zahŕňa (kôrovce, pavúkovce a hmyz).

Ktorá z týchto tried je najrozmanitejšia? (hmyz)

Ako ukázala prax

Neexistuje žiadna rozsiahlejšia trieda:

Od pólu k pólu

Osídlili planétu.

Práve o tejto obrovskej skupine živočíchov hovoríme v tomto štvorverší, pretože počet hmyzu je podľa rôznych zdrojov od 1,5 do 2,5 milióna druhov.

Dnes si v lekcii opäť pripomenieme všetko, čo o hmyze vieme, povieme si o jeho rozmanitosti a obrovskej úlohe, ktorú zohráva pri udržiavaní ekologickej rovnováhy v prírode. Dozvieme sa aj o praktickom význame hmyzu v živote človeka.

  1. Zopakovanie prebranej látky (samostatná písomná práca žiakov s úlohou: „Ktoré tvrdenia sú správne?“).
  1. Hmyz sú výlučne vodné živočíchy.
  2. Všetok hmyz je schopný lietať.
  3. Hmyz sú dvojdomé zvieratá.
  4. Trieda hmyzu má viac ako 1,5 milióna druhov.
  5. Obehový systém hmyzu je uzavretý.
  6. Všetok hmyz sú bylinožravé zvieratá.
  7. Hmyz môže mať zložité aj jednoduché oči.
  8. Nervový systém hmyzu je postavený ako brušný nervový reťazec.
  9. Všetok hmyz má dva páry dobre vyvinutých krídel.
  10. Hrudná oblasť nesie tri páry končatín.

Odpoveď: 4, 5, 7, 8, 10.

  1. Štúdium nového materiálu (rozhovor so skúmaním zbierok hmyzu rôznych rádov).

Čo viete o hmyze? Aký je princíp klasifikácie hmyzu? Aké sú spoločné štrukturálne znaky všetkých druhov hmyzu? Ktoré triedy zvierat sú štruktúrou podobné hmyzu? Aká je výhoda hmyzu oproti iným bezstavovcom? Prečo práve táto trieda zaujímala dominantné postavenie na Zemi?

Pamätajte, na ktoré jednotky sa trieda hmyzu delí. Stručne opíšte tieto jednotky podľa plánu:

  1. Názov jednotky;
  2. Počet druhov;
  3. Vlastnosti vonkajšej štruktúry;
  4. Habitat;
  5. Typickí predstavitelia.

Na splnenie tejto úlohy sa trieda rozdelí na skupiny po 3-4 žiakoch, každá skupina dostane zbierky alebo obrázky hmyzu bez mena. Skupiny potom prezentujú svoje čaty a ostatní žiaci opravujú a dopĺňajú.

  1. Samostatná práca s učebnicou (rozbor obrázkov a textu podľa § 16 - 19 s vypĺňaním tabuľky v zošite "Význam hmyzu").

Význam v prírode

Praktická hodnota pre ľudí

pozitívne

negatívne

pozitívne

negatívne

Chlapci! Ktoré stĺpce tabuľky majú najviac riadkov so záznamami? Ktorý stĺpec bol prázdny? prečo? Predstavte si, že táto trieda zmizne. Ovplyvní to alebo ovplyvní život prírodynenápadný? Prečo si to myslíš? Čo by mal človek urobiť, aby nás tieto úžasné stvorenia prírody tešili zo svojho okolia čo najdlhšie? Na základe rozboru údajov v tabuľke a odpovedí na otázky sformulujte záver o význame hmyzu na Zemi a zapíšte si ho do zošita.

  1. Riešenie hmyzích hádaniek s prezentáciou (frontálna práca s triedou). Je potrebné nielen uhádnuť hmyz, ale aj určiť jeho príslušnosť k objednávke.

Med lieči nachladnutie,

Dáva nám zdravie.

Kvetový med priniesol

Včela medonosná ................... (včela).

Šmykľavka

Vždy pripravený skočiť

Nádherný zelený kôň!

Chyťte ho a skúste to

Otvor dlaň! ............ (kobylka).

Šmykľavka

Žije v hromade odpadu

Množstvo ľudí.

Pozrite sa, ako zaneprázdnený

Červenovlasý robotník!

Tu vtiahne ihlu do domu,

Aby v ňom bolo teplejšie.

Veľmi priateľská rodina

Pri lese ................... (mravec).

Šmykľavka

Dve biele, dve žlté - štyri obrúsky

Spadli z kvetu a posadili sa na konár.

Biele obrúsky s čiernymi bodkami -

Nádherné krídla vlajúcich pakomárov ........... (motýľ).

Šmykľavka

Práca s labkami a lopatkami ako krtko,

Zlý hmyz si vyhrabal chodbu v zemi.

Zemiaky odumreli, narcis zožltol.

Kto jedol korene rastlín? ............. (medveď).

Šmykľavka

Letel som z močiara,

zavolal som a sadol si na nos.

Nepríjemný upír

Spravil hostinu na mašli ............... (komár).

Šmykľavka

Tento chrobák žije vo vode

Riadky s labkami

Úžasný plavec

Volá sa ................. (plávajúci chrobák).

Ploché, zelené, štítovité

Chrobák sedí na tenkej stopke.

Nech to nie je nebezpečné vziať to do rúk,

Neberiem: strašne páchne ............. (chrobák).

Šmykľavka

Vrtuľník s rýchlym krídlom

Posadený na kvete ............ (vážka).

Šmykľavka

Chlapci, pripomeňme si ešte raz príkazy hmyzu, ktoré sme študovali.

Šmykľavka

  1. Zhrnutie lekcie. Domáca úloha.

Zopakujte si § 16 - 19, odpovedzte na otázky k týmto odsekom. Nájdite zaujímavé fakty o hmyze. Pripravte si správu alebo prezentáciu o význame hmyzu (voliteľné).

Beresneva T.M., učiteľka biológie


Plán lekcie

  1. Organizácia času
  2. Kontrola vedomostí
  3. Učenie sa nového materiálu
  4. Ukotvenie
  5. Domáca úloha

Zhrnutie lekcie

Cieľ: Študovať rozmanitosť hmyzu a jeho úlohu v prírode.

Úlohy:

Vzdelávacie

Rozvíjanie

Vzdelávacie

  1. Úcta k prírode;

metódy:

  1. Verbálne - vizuálne
  2. Vizuálne - demo

Vybavenie:

  • tabuľky zobrazujúce hmyz rôznych rádov,
  • multimédiá.

Typ lekcie:

  • kombinované

Typ lekcie:

  • zovšeobecňujúci

Počas vyučovania

Kroky lekcie Obsah Metódy a prostriedky
Org. moment Ahoj!

Téma: Rozmanitosť hmyzu, jeho úloha v prírode a praktický význam.

Cieľ: Študovať rozmanitosť hmyzu a jeho úlohu v prírode.

Slovné, tabuľové
Kontrola vedomostí Predný prieskum:

1. Z koľkých sekcií sa skladá telo hmyzu? (Odpoveď: hlava, hrudník, brucho)

2. Aké krídla má hmyz? (Odpoveď: krídla (tenký plát, dvojvrstvový), elytra (typické pre chrobáky))

3. Ako funguje nervový systém hmyzu? (Odpoveď: nervový reťazec a mozog)

4. Ako sa živí hmyz? (Odpoveď: potrava je rôznorodá, zahŕňa všetky látky rastlinného a živočíšneho pôvodu)

5. Ako dýcha hmyz? (Odpoveď: priedušnica, až 10 párov otvorov - špirály)

Konverzácia, tabuľky "Typ článkonožcov, trieda hmyzu", "Lepidoptera", vývoj hmyzu s úplnou a neúplnou transformáciou.
Učenie sa nového materiálu Rozmanitosť hmyzu.

Trieda hmyzu je rozdelená do dvoch veľkých skupín - primárne bezkrídle a okrídlené.

Teraz, chlapci, venujte pozornosť obrazovke, poďme sa zoznámiť NS Bezkrídlový a okrídlený hmyz

TO primárne bezkrídlové zahŕňajú najjednoduchšie organizovaný hmyz, ako napr campodea, jarný chvost, cukrová strieborná rybka a iné žijúce v pôde, pod kameňmi, v machu, v pivniciach a pivniciach. Ich rozmery sú malé, presahujú 1 mm.

Úloha hmyzu v prírode nezvyčajne rôznorodé. Podieľajú sa na cirkulácii látok, keďže využívajú najrôznejšie zdroje potravy (od živej rastliny a tela iných živočíchov až po rozkladajúce sa zvyšky rastlinného a živočíšneho pôvodu), plnia sanitárnu funkciu a aktívne sa podieľajú na pôde. proces formovania. Ich úloha je skvelá pri opeľovaní kvitnúcich rastlín. Hmyz poskytuje hodnotnú potravu a technické produkty (včely medonosné, priadky morušové, ploštice atď.). Niektorý hmyz je užitočný pri ničení škodcov a buriny, mnohé druhy slúžia ako potrava pre množstvo poľovnej zveri - cicavce, vtáky a ryby.Z hmyzu je veľa nebezpečných škodcov rastlín a živočíchov. Spôsobujú veľké škody hmyzu ako nosiče patogénov mnohých chorôb, krviprelievačov a iných. Počet mnohých hmyzu v populácii je nestabilný, u niektorých druhov sa môže mnohonásobne zvýšiť.

Verbálne, vizuálne.

Zbierka hmyzu, tabuľky, kniha na čítanie o zoológii. Multimédiá (prezentácia)

Upevnenie vedomostí Správa o hmyze.(Konovalová Sveta, Razorenova Alena)

Žiaci by si mali do zošita zapísať užitočný a škodlivý hmyz a jeho úlohu v prírode. Rozoberte každý hmyz podľa jeho taxonómie (kráľovstvo, podkráľovstvo atď.).

Praktická učebnica a tabuľky "Trieda hmyzu"
Domáca úloha Preštudujte si text na stranách 164 - 165, pripravte si odpovede na otázky z nadpisu "Mysli!" Slovné, učebnicové

Introspekcia hodiny biológie v 7. ročníku

Cieľ:Študovať rozmanitosť hmyzu a jeho úlohu v prírode.

Úlohy :

Vzdelávacie

  1. Rozšíriť vedomosti žiakov o rozmanitosti hmyzu;
  2. Oboznámiť sa s primárnymi triedami bezkrídleho a okrídleného hmyzu;
  3. Ukážte ich význam v rozmanitých prírodných spoločenstvách.

Rozvíjanie

  1. Zlepšiť schopnosť rozpoznávať hmyz na obrázkoch, tabuľkách;
  2. Vysvetlite vlastnosti štruktúry a života

Vzdelávacie

  1. Úcta k prírode;
  2. Environmentálny význam pre človeka

Typ lekcie: Kombinované

Táto kombinovaná lekcia úzko súvisí s predchádzajúcimi lekciami a funguje aj pre nasledujúce lekcie, pretože počas lekcie si zopakovali taxonómiu, vonkajšiu stavbu hmyzu, orgánové systémy a funkcie, prírodné hodnoty, pracovali s učebnicou, tabuľkami a tiež študovali nový materiál.

Zovšeobecňujúca lekcia s ekologickým obsahom.

Opakovanie učiva z predchádzajúcej lekcie bolo realizované formou frontálneho prieskumu.

Pri štúdiu nového materiálu sa využívalo: multimediálny projektor, tabuľky, plagáty, práca s učebnicou. Na prebudenie záujmu o štúdium témy boli použité rôzne techniky a metódy: praktické, verbálne – názorné, demonštračné. Nevyskytli sa žiadne zvláštne ťažkosti, materiál bol prezentovaný v plnom rozsahu.

Konsolidácia nového materiálu bola darovaná samostatnou prácou (napísať užitočný hmyz a škodcov pre prírodu a ľudí).

Razorenová Alena (téma: Muchy) a Konovalová Sveta (téma: Šváby) pripravili správu. Edukačná a poznávacia činnosť žiakov na vyučovacej hodine bola organizovaná formou samostatnej práce. Za hodinu dostali všetci žiaci pozitívne známky. Cieľ lekcie bol splnený.

Štruktúra vyučovacej hodiny, ktorú som si zvolila, a jej obsah sú racionálne pre riešenie zadaných úloh a preštudovanie zadanej témy, ktorej formulácia vytvárala situáciu pobavenia, kognitívneho záujmu o hodinu.

Priateľská atmosféra, vysoké výkony študentov počas vyučovacej hodiny boli zachované vďaka tomu, že bol zavedený prístup zameraný na študenta. O hodinu prejavili žiaci veľký záujem.

Zdieľajte to