Перший урок з інформатики. Тема "Урок та інформація". Тема уроку: «Інформаційні технології роботи з текстом. Редагування документа». Виконання лабораторних робіт

Конспект уроку з інформатики для учнів 10 класу на тему:

«Рішення завдань на Машині Посту»

Цілі уроку:

    Освітня:

    Розвиваюча:сприяти розвитку пам'яті, уваги, мислення, спостережливості учнів, пізнавальної активності та широти кругозору;

    Виховна:

Тип уроку:комбінований урок

Методи навчання:дедуктивно-репродуктивний, індуктивно-репродуктивний

Обладнання:підручник, картки із самостійною роботою

Література:

    Інформатика та ІКТ. Базовий рівень: підручник для 10-11 класів/І.Г. Семакін, Є.К. Хеннер. - 7-е вид. - М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2013. – 246с.

    Інформатика та ІКТ. Базовий рівень. 10–11 класи: методичний посібник/ І.Г. Семакін, Є.К. Хеннер. - - М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2013 року.

План уроку:

1. Організаційний момент(1 хв.)

3. Розв'язання задач (20 хв.)

6. Домашнє завдання(2 хв.)

Хід уроку

    Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка відвідуваності, перевірка готовності приміщення до уроку

    Актуалізація знань

Вчитель:Здрастуйте, хлопці! Минулого уроці ми розглядали інформаційний процес, який називається обробка інформації, згадали властивості алгоритмів та познайомилися з алгоритмічною машиною.

Що розуміють під опрацюванням інформації?

Учень:Обробка інформації – це зміни виду (форми), сенсу, обсягу інформації.

Вчитель:У чому полягає модель обробки інформації?

Учень:

Вчитель:Які варіанти обробки інформації ви знаєте?

Учень:Здобуття нової інформації, нових відомостей, зміна форми подання інформації, систематизація, структурування даних, пошук інформації.

Вчитель:Яка нова наука з'явилася у 30-х роках. XX ст.?

Учень:Теорія алгоритмів.

Вчитель:Добре, а тепер відкриваємо питання наприкінці §9 і відповідаємо на запитання 1-2, 4-6.

Учні відповідають на запитання

    Розв'язання задач

Вчитель:Які алгоритмічні машини ви знаєте?

Учень:Машини Тьюринга та Посту.

Вчитель:Сьогодні на уроці ми вивчатимемо, як працює машина Поста і як вирішувати на ній завдання. Відкриваємо зошити, записуємо число та тему уроку «Рішення задач на машині Поста».

Запис у зошиті: Число

Класна робота

Тему уроку «Рішення задач на машині Посту»

Вчитель:Алгоритм, яким працює машина Поста, називатимемо програмою. Програма – алгоритм, записаний за суворими правилами мови команд виконавця. Що ж уявляє собою машина Поста? Машина Поста є нескінченною інформаційною стрічкою, розділеною на позиції-клітини. У кожній клітині може або стояти «мітка» (деякий знак), будь-яка відсутня (порожньо). Уздовж стрічки рухається каретка- Зчитуючий пристрій. Каретка може пересуватися кроками: один крок – зміщення однією клітинку вправо чи вліво. Клітину, під якою встановлена ​​каретка будемо називати поточною.

Запис визначень у зошит

Вчитель:Каретка є ще процесором машини. Вона може:

1) розпізнавати, порожня клітина або позначена знаком;

2) стерти знак у поточній клітці;

3)записати знак у порожню поточну клітини.

Головна відмінність каретки-процесора машини Поста від процесу комп'ютера - у комп'ютері можливий доступ процесора до осередків пам'яті у довільному порядку, а машині Поста - лише послідовно.

Призначення машини Поста- Проводити перетворення на інформаційній стрічці.

Запис у зошит

Вчитель:Так як машина Поста працює за певним алгоритмом, отже вона має свою систему команд, до розгляду якої ми з вами переходимо. Запис будь-якої команди починається з її порядкового номера у програмі – n. Далі слідує код операції і після нього - номер наступної програми, що виконується - m. Розглянемо систему команд машини Поста докладніше. Відкриваємо підручники на сторінці 51, знаходимо таблицю, по ланцюжку зачитуємо команду та дію.

Учні по черзі зачитують

Вчитель:Розберемо докладніше на наступному прикладі.

Приклад із підручника

Вчитель:А тепер разом з вами розглянемо приклад 2. Початковий стан показано на малюнку:

Виконати на машині Поста програму:

1 →2
2 ? 1;3
3 ← 4
4 V 5
5 !

Вчитель:

Учень:Зсунемо каретку праворуч і перейдемо до команди 2.

Вчитель:У чому полягає суть другого кроку?

Учень:Дивимося, якщо наступна комірка порожня, то виконуємо команду 1, інакше 3. Вона порожня, отже, виконуємо команду 1 і зрушуємо праворуч на один крок.

Учень:Другий крок. Тут наступний осередок порожній, значить виконуємо команду 1: зрушуємо вправо на 1 крок.

Вчитель:Наступна команда про що нам говорить?

Учень:Ми бачимо, що клітина не порожня, отже, ми зрушуємо вліво на 1 крок.

Вчитель:Наступна команда?

Учень:Дописуємо мітку та зупиняємо команду.

Вчитель:Робимо висновок, що програма виконалася на 5 кроків.

Вчитель:Розгляньмо завдання 1.

До дошки викликається учень.

Учень:

Вчитель:Що ми зробимо першим кроком?

Учень:Першим кроком виконаємо запис мітки в порожню клітку.

Можна зробити висновок: ця програма виконалася за 2 кроки.

Вчитель:Давайте задачу 2, виконаємо самостійно у зошитах.

Початковий стан:

Учні виконують самостійно у зошитах

Вчитель:Давайте перевіримо у вас вийшло.

Вчитель:Переходимо до наступного завдання.

До дошки викликається учень.

Учень:Вихідний стан інформаційної стрічки виглядає так:

Вчитель:Що ми зробимо першим кроком?

Учень:Першим кроком виконаємо стирання мітки.

Другим кроком виконуємо зсув каретки на крок праворуч.

Кінцевий стан виглядає так:

Вчитель:Переходимо до наступного завдання. Зверніть увагу, в даній задачі задані початкові та кінцеві стани, нам необхідно скласти програму.

До дошки викликається учень.

Учень:Першим кроком виконується зсув каретки на крок вліво. Запишемо це: 1 2.

Другим кроком відбувається запис мітки: 2 v 3.

Третім кроком зсув каретки на крок вліво: 3 4.

Четвертим кроком відбувається стирання мітки: 4 5.

П'ятим кроком виконується зсув каретки на крок ліворуч: 5 6.

Шостим кроком відбувається запис мітки: 6 v 7.

Сьомим і восьмим кроками виконується зсув каретки на крок вліво:

Кінцевий стан отримано, отже програма виконана. 9!

    Самостійна робота

    Самостійна робота

    Завдання 1:Нехай задано вихідний стан головки і потрібно на порожній стрічцінаписати дві мітки: одну в секцію під голівкою, другу праворуч від неї.

    Рішення:

    Завдання 2:На стрічці є кілька міток (загальна кількість міток не менше 1). Між мітками безлічі можуть бути перепустки, довжина яких становить одну комірку. Заповнити всі перепустки мітками.

    Рішення:

  1. Підсумок уроку

Вчитель:Сьогодні на уроці ми вирішували завдання на машині Посту двох типів, коли вам була дана готова програма та початковий стан інформаційної стрічки і коли дано початковий та кінцевий стан інформаційної стрічки, необхідно скласти програму.

    Домашнє завдання

Вчитель:§10, питання наприкінці §10.

Самоаналіз уроку інформатики

Урок інформатики на тему «Рішення завдань на машині Поста» було проведено мною, Дороніною Наталією Юріївною у 10 «А» класі МОУ «Середня школа №37» м. Саранська.

Цілі уроку:

Освітня:закріплення отриманих знань під час вирішення завдань машині Поста;

Розвиваюча:розвивати пізнавальну активність та широту кругозору; сприяти розвитку пам'яті, уваги, мислення, спостережливості учнів;

Виховна:прищеплювати акуратність у роботі, виховати в учнів позитивне ставлення до предмета.

Урок проводився у комп'ютерному класі. Усі санітарно-гігієнічні норми та правила роботи в кабінеті обчислювальної техніки були дотримані. Тип уроку – комбінований урок. Відповідно до типу було виділено такі етапи уроку:

1. Організаційний момент (2 хв.)

2. Актуалізація знань (5 хв.)

3. Розв'язання задач (20 хв.)

4. Самостійна робота (15 хв.)

5. Підбиття підсумків уроку (2 хв.)

6. Домашнє завдання (1 хв.)

Підготовка до уроку була продуктивною: були поставлені цілі уроку шляхом ознайомлення з програмою та методичними вказівкамина тему; ознайомилася з поурочними розробками щодо уроку; консультувалася з методистом з інформатики та вчителем-предметником, вивчила зміст навчального матеріалуза темою у підручнику, виділила основні наукові та виховні ідеї, поняття, навички, вміння, які мають бути засвоєні учнями відповідно до поставлених цілей; обрала методи та засоби навчання; визначила темп навчання під час уроку.

Учні, у свою чергу, були добре підготовлені до уроку: робоче місцевідповідало уроку.

Етапи було визначено чітко, кожному з них було виділено головне, основне. На першому етапі необхідно було встановити таке, крім взаємного вітання вчителя та учнів: готовність приміщення та робочих місць до уроку. Етап актуалізації знань було проведено у формі фронтального опитування. Основна мета третього етапу – вирішення завдань. Були розглянуті різні типизадач на машині Поста. Наступний етап був реалізований таким чином: учням було запропоновано самостійна робота. Далі було підбито підсумок уроку. Заключний етап- Постановка домашнього завдання. Вважаю, що всі етапи уроку успішно реалізовано.

Обсяг фактичного матеріалу, який використовується на уроці великий. Матеріал повністю відповідав програмі та рівню знань учнів.

Завдання я прагнула підібрати відповідно до теоретичним матеріалому підручнику. Вважаю, що це зробити мені вдалося.

На уроці використовувалися такі методи: дедуктивно репродуктивний, індуктивно репродуктивний.

Під час уроку намагалася пояснювати зрозуміло і доступно учням. Головна інформаціянаголошувалась.

Активність учнів під час уроку була хороша. Дисципліна була на належному рівні. Підбиваючи загальний підсумок, можна сказати, що загалом урок пройшов успішно. Усі поставлені мною мети досягнуто.

Вважаю, що проведений мною урок був ефективним: поставленої мети було досягнуто, всі етапи реалізовано, часові рамки було дотримано.

"Перший урок інформатики"

План-конспект уроку

«Людина та інформація»

    ПІБ (повністю): Крячко Інна Володимирівна

    Місце роботи: МБОУ «Молоченська середня школа»

    Посада: Вчитель початкових класів

    Предмет: Інформатика

    Клас: 2

    Тема та номер уроку у темі: «Людина та інформація. Урок № 1»

    Базовий підручник "Інформатика" 2 клас, Н. Матвєєва, Є. Челак, Н. Конопатова, М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2009.

    Форма проведення уроку - Відокремлена. (Є годинник позаурочної діяльності; наявність комп'ютерного класу).

    Місце уроку у програмі : Глава 1. «Види інформації. Людина та комп'ютер». Перший урок – «Людина та інформація».

    УМК Н.В.Матвєєвої.

    Основна ідея уроку : зацікавити вивченням нового предмета «Інформатика»; наголосити на тому, що людина живе у світі інформації і дуже тісно пов'язана з нею, оскільки сприйняття інформації йде через органи почуттів (очі, вуха, ніс, мова, шкіру).

    Тип уроку : урок засвоєння нових знань

    Універсальні, що формуються в рамках уроку навчальні дії

    Базові

    Особистісні УУД:

    актуалізація відомостей з особистого життєвого досвіду: приклади з допомогою чого отримують інформацію

    Регулятивні УУД:

    розвиток здібностей до вибору, уміння ставити навчальне завдання, формування навичок парної роботи.

    Пізнавальні УУД:

    використання завдань, у яких дитина пропонує та обирає варіанти різних способіввирішення ситуації;

    розвиток умінь працювати з різними видами інформації: текстом, малюнком, знаком, таблицею.

    Комунікативні УУД:

    вміння звернутися за допомогою, вести діалог, відповідати на запитання.

    Використовуємо: групову дискусію, що спонукає діалог.

    Метапредметні:

    Регулятивні універсальні навчальні дії: планування - Визначення послідовності проміжних цілей з урахуванням кінцевого результату (поетапне проходження завдань);

    Пізнавальні універсальні навчальні дії: - Вміння структурувати знання; - Аналіз об'єктів з метою виділення ознак (істотних, несуттєвих); - синтез як складання цілого з елементів; побудова логічного ланцюга міркувань, доказів; рефлексія способів та умов дії, контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.

    Види діяльності на уроці: індивідуальна, робота в парах, групова, фронтальна; дослідницька, практична.

    ПК, інтерактивний комплекс;

    ЕОР: презентація ( ); відеоролик «Способи отримання інформації» (Додаток 5);

    предмети для виконання завдань: (м'яч, цукерка, годинник, парфуми, освіжувач повітря, лимон, цукор, пакет, м'яка іграшка, фольга від шоколаду);

    картки-діаграми (відстань, зорова інформація)(Додаток 2); (відстань, слухова інформація)(Додаток 3);

    картки для гри «Лото»(Додаток 4);

    Підручник "Інформатика" 2 клас, Н. Матвєєва, Є. Челак, Н. Конопатова, М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2009, 2010;

    Робочий зошит у 2 частинах «Інформатика» 2 клас, 1 частина, Н. В. Матвєєва, Н. К. Конопатова, Л. П. Панкратова, Є. Н. Челак, М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2010;

    Шкільні тлумачні словники.

    Цілі та завдання:

    формувати уявлення про отримання інформації з навколишнього середовищаза допомогою органів чуття;

    познайомити учнів із видами інформації залежно від способу її сприйняття людиною;

    розвивати вміння працювати з інформацією;

    виховання дбайливого ставлення до органів чуття;

    формувати інформаційну культуру учнів;

    формувати початкові елементи дослідження;

    виховувати інтерес до предмета інформатики, допитливість.

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

Новий урок!

Новий предмет!

Нова тема!

Нові знання!

Нові відкриття!

2.Постановка цілей та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Хлопці, з епіграфу до нашого уроку ви вже здогадалися, що сьогодні в нас буде якийсь новий урокМи будемо здобувати нові знання, робити нові відкриття, а все нове – це завжди щось цікаве.

Сьогодні ви йшли на урок та вже знали його назву – ІНФОРМАТИКА.

Ви вперше прийшли до кабінету інформатики. Він дуже схожий на звичайний шкільний клас, але відмінність відразу впадає у вічі: на кожному столі стоїть комп'ютер. З сьогоднішнього дня ви вчитиметеся працювати з ним. Хочеться вірити, що комп'ютер стане вашим добрим помічником.

І спочатку ми поговоримо проправила поведінки у комп'ютерному класі.

Щоб помічник був добрим і гарним, треба до нього уважно ставитись. Комп'ютер не переносить бруду. Пил, який завжди буває в неприбраному класі, осідає на поверхні машини, проникає всередину і виводить з ладу точні електромеханічні пристрої, псує електронні схеми.

Тому перша вимога, яку треба дотримуватись у кабінеті інформатики – чистота. (На кожному столі пам'ятка з правилами поведінки у комп'ютерному класі).

Не можна приходити у брудному взутті та одязі. Почистіть ваші піджаки та портфелі, перш ніж увійдете до класу.

Ви не встигли пообідати на перерві перед уроком інформатики? Краще потерпіть, але не приносите з собою хліб, горішки, цукерки, насіння. Крихітки нашкодять комп'ютеру більше, ніж пил. Якщо вони потраплять між кнопками, їх не так просто звідти витягти.

Жуйка, якою б смачною вона вам не здавалася, категорично заборонена кожному, хто сидить поруч із комп'ютером.

Прямуючи на урок інформатики, погляньте на ваші руки. Цими руками ви зараз набиратимете повідомлення машині. І якщо під нігтями у вас брудно, якщо ваші пальці - забруднені та сальні, то такими ж брудні стануть клавіші вашого комп'ютера. Адже за цією клавіатурою працюватимуть і ваші вчителі, і товариші з іншого класу! Подумайте про них, подумайте про те, що ваші брудні руки забруднять, зістарять і просто виведуть з ладу шкільні ЕОМ.

Друга найважливіша вимога у кабінеті інформатики – дисципліна. Жодну клавішу (навіть після того, як ви дізнаєтесь, що вони означають!) не можна натискати без дозволу вчителя. Звичайно, якщо ви натиснете клавішу, вибуху та пожежі не буде. Але якщо машина підготовлена ​​до уроку, а ви, не попередивши вчителя, вирішили побалуватись з клавіатурою, то, найімовірніше, підготовлений матеріал буде зіпсований.

Особливе попередження: ніколи не натискайте кнопку вимкнення комп'ютера від електричної мережі. Це може призвести до втрати працездатності комп'ютера. На відновлення потрібно багато годин.

Комп'ютери працюють від електричної мережі, напруга якої є небезпечною для життя. Будьте обережні! Не чіпайте дроти, які підведені до комп'ютера.

Натискаючи клавіші на клавіатурі, не докладайте великих зусиль. Комп'ютер зрозуміє вас і при найніжнішому дотику. Пам'ятайте, що, барабанячи по клавіатурі, ви швидко виведете її з ладу. Також "ніжно" потрібно ставитися до мишки та інших пристроїв, що підключаються до комп'ютера.

Не торкайтеся екрану монітора навіть чистими пальцями - на ньому все одно залишаться сліди.

Правила поведінки в кабінеті інформатики не надто складні. Але дотримуватись їх потрібно дуже суворо. Будучи уважними до своїх машин, ви багато чого навчитеся, багато цікавого побачите на екранах.


Хто знає, що таке інформатика? (Відповіді дітей).

Щоб ваші знання стали більш точними, подивіться на дошку (слайд 1) та послухайте вірш:

Вчити вас буду інформатиці,

І станемо з вами ми дружити.

У величезному світі інформації

Без автоматів не прожити,

А автомат - це пристрій,

Що створила на допомогу людина.

Я навчу вас поступово,

Як інформацію зберігати,

Як обробити, передати,

Я навчу вас міркувати.

Комп'ютер стане найкращим другом,

У навчанні він незамінний,

Як книга, ручка та зошит,

Він стане вам необхідним.

(ІНФОРМАТИКА = ІНФОРМАЦІЯ + АВТОМАТИКА)

-Може хтось здогадався про що йтиметься сьогодні на нашому першому уроці інформатики? (Висловлювання дітей).

-Правильно, ключовим словом сьогодні у нас на уроці буде слово інформація. А що ми дізнаємося, що з цим поняттям, прочитайте у підручнику – с.7.

(Мета:

Зрозуміти, що ми живемо у світі інформації, яку вивчаємо за допомогою органів чуття. Навчитися аналізувати сигнали, що сприймаються за допомогою органів чуття.)

3. Актуалізація знань.

Хлопці, а як ви поясните, що таке «інформація»? (Новини, відомості, коли хтось каже, дивимося телевізор, читаємо книгу, газету тощо)

Під час обговорення цього питання звернути увагу учнів, що при розмовах передають відомості, якісь новини. Підвести до висновку, що інформація – це відомості про навколишній світ .

Відкрийте тлумачні словники (Ожегова) та прочитаємо , що означає це слово:

Інформація – це відомості про навколишній світ і процеси і явища, що протікають у ньому, сприймаються людиною або спеціальним технічним пристроєм.

    Як ви вважаєте, хлопці, а чи може людина прожити без інформації?

    Насправді поняття «інформація» дещо ширше, ніж ми його визначили, і передбачає відчуття та сприйняття кожною людиною навколишнього світу за допомогою мозку та органів чуття – органів зору, слуху, нюху, смаку та дотику. Іншими словами, інформація – це ще й свіжість дощу, і шум вітру, і тепло нагрітого сонцем піску, і радість від веселки, що побачила в небі... Все це – інформація.

    Щоб зрозуміти, як пов'язані людина та інформація, проведемо невеликеВивчення.

    У процесі всіх завдань ви повинні уважно стежити, що відбувається, що ви робите. Це дозволить вам зробити певні висновки.

Завдання 1

Діти, спробуйте розповісти про предмети, не торкаючись до них(На вчительському столі: м'яч, цукерка, годинник ...)

Завдання 2

Закрийте очі. Ви не бачите, не чуєте, не чіпаєте руками. Розкажіть про предмет(вчитель розпорошує парфуми, освіжувач повітря…)

Який орган допоміг отримати інформацію?

Завдання 3

Закрийте очі. Розкажіть про предмет, не бачачи його, але ви можете спробувати його спробувати(учні пробують: лимон, цукор, цукерка…)
– Який орган допоміг отримати інформацію?

Завдання 4

Закрийте очі. Ви не бачите. Які звуки ви почули?(Оплески, рипнули двері ...)
– Який орган допоміг отримати інформацію?

Завдання 5

Закрийте очі. Ви не бачите і не чуєте, але ви можете помацати руками. Розкажіть про предмет.(У руках пакет, м'яка іграшка, фольга від шоколаду …)
– Який орган допоміг отримати інформацію?

Вчитель:

Молодці! Добре впоралися з усіма завданнями.
За допомогою чого ми отримували інформацію?

В отриманні інформації нам допомагають органи чуття.
– Скільки органів чуття у людини?(5)
– Які це органи чуття?
(Очі, вуха, ніс, мова, шкіра).

- Якого висновку ми з вами дійшли, виконавши всі завдання?

Людина отримує інформацію за допомогою 5 органів чуття: очі, вуха, ніс, язик, шкіра.

4. Первинне засвоєння матеріалу: (робота з презентації та додатків).

Вчитель. Згадайте, за допомогою якого органу почуттів ми отримувалиінформацію про предмети, розташовані на столі? Правильно, мивикористовували зір.Зір допомагає розрізнити кольори предметів, їх розміри, форму, пізнавати далеко вони чи близько, рухаються чи нерухомі. Завдяки зору ми читаємо книги, дивимося телепередачі, милуємось красою природи. Очі наче вікна у світ. Бережіть зір. (Слайд).

Вчитель . Наведіть приклади, коли людина отримує зоровуінформацію. (Читаємо журнал, дивимося один на одного, розглянь ємо графік або малюнок,

дивимося телевізор, розглядаємо картину у музеї.) .
- А ви знаєте, що людина може визначити відстань на око: перегляньте картки-діаграми на ваших партах(Додаток 2)

    50 кроків – очі та рот

    300 кроків – обличчя

    1,5 км - сірник, що горить, вночі

    6 км - заводські труби

    8 км – світло багаття вночі

    Який орган дозволив нам відчути запах?(Ніс)Демонструється слайд

Наведіть приклади, коли людина отримує інформацію за допомогою носа.(Відповіді учнів)

Багато приємних запахів приносять нам радість: запах квітів, запах хвойного лісу. Деякі запахи як би попереджають про небезпеку, наприклад про витік газу з газової плитиабо про те, що їжа зіпсована і їсти її не можна! І навпаки, приємний запах їжі викликає апетит. При нежиті людина погано відчуває запахи. Потрібно оберігати себе від застуди!

Вчитель. Який орган чуття допоміг нам визначити смак їжі чи напою?Правильно, це мова.Інформацію, яку ми отримуємо за допомогою мовика, коли щось їмо чи п'ємо, називають смаковою.Демонструється слайд. Який смак ми можемо відчувати?(Кислий, гіркий, несмачний, солодкий, м'ятний, солоний, пряний.) - Мовою розташовані особливі смакові сосочки. Завдяки їм людина розрізняє смак їжі. Смачну їжу людина з'їдає з апетитом. Іноді на смак ми дізнаємося, що їжа зіпсована і їсти її не можна. Занадто гаряча їжа обпалює язик, і ми майже не відчуваємо її смаку. Їжа має бути не дуже гарячою!
Демонструється слайд

    Який орган дозволив нам визначити звуки?(вуха).

За допомогою вух людина чує промову, музику, шум.Демонструється слайд

Наведіть приклади, коли людина отримує інформацію за допомогою вух.(Відповіді учнів)

Особливо важливо для нас чути мову інших людей. Адже за допомогою слів ми передаємо одне одному свої думки, знання. Чудові звуки природи, музики теж нам потрібні. Ці звуки – частина навколишньої краси. Шум може не тільки заважати, а й нести корисну інформацію- Наприклад, шум мотора повідомляє нам про те, що наближається машина, і потрібно бути уважнішими. Помнете, що сильний шум, різкі звуки, гучна музика псують слух, погано впливають на весь організм. Найчастіше відпочивайте в тиші.

Дальність чутності людського вуха: картки-діаграми (Додаток 3)

    Шум поїзда, що рухається - до 10 км.

    Постріл – до 5 км

    Автомобільний сигнал – до 3 км

    Лай собаки – до 2 км

    Крик людини – до 1,5 км

    Рух автомобіля шосе – до 1,5 км

    Рух автомобіля ґрунтовою дорогою – до 500 м

    Розмовна мова – до 200 м

    Кашель – до 50 м

    Кроки – до 20 м

Який орган дозволив нам визначити гладкий предмет чи шорсткий?(Шкіра)

За допомогою шкіри людина дізнається про те, який предмет на дотик - теплий або холодний, гладкий або шорсткий, м'який або твердий. Навіть із заплющеними очима або в темряві на дотик можна отримати інформацію про розміри та форму предмета.
– Шкіра – орган дотику. Намагайтеся не поранити шкіру, не допускати опіків, обмороження!

5. Усвідомлення та осмислення навчальної інформації.

а) Фізкультхвилинка

А тепер трохи відпочинемо і перевіримо, чи ви уважно слухали і дивилися, пограємо в гру: я називаю слово, а ви визначаєте, до якого виду інформації його можна віднести. Якщо інформація зорова – заплющуємо очі, звукова – прикриваємо долоньками вушка, якщо інформацію отримуємо у вигляді запаху – закриваємо ніс, визначають на смак – рот, розпізнають шкірою – плескаємо у долоні.
Отже, почнемо, будьте уважні:

  • Дзвінок, гаряче, солодко, музика, яскравий, колеться, жарко, мокрий, гіркий, зелений, шорсткий, радіо, липкий, високий, бензин, темний, мороз.

    Молодці, вам добре виходить визначати види інформації.

б)Виконання завдань у робочому зошиті с.3-4, за варіантами в режимі взаємоперевірки.

6. Первинне закріплення вивченого матеріалу

Закріплення вивченого матеріалу проводиться у ігровій формі.

1. Інформаційне лото. Встанови відповідність. (Додаток 4). Робота у парах. Вчитель пояснює завдання: доякі органи чуття дозволяють нам розрізнити інформацію? Встановіть відповідність.Картки таблиці 2 (картинки з органами чуття) необхідно розкласти у таблиці 1 (слова) - встановити відповідність.

(Таблиця 1) (Таблиця 2) (картинки органів чуття)

(картки з таблиці 2 кладуть слова таблиці 1 картинкой вгору) Коли

завдання виконано, вчитель видає контрольну картку з правильним розташуваннямкартинок і просить учнів перевірити виконане завдання, потім разом розбирають помилки, якщо їх було допущено.

7. Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.

Розібрати матеріал у підручнику с.9-11, переказати своїми словами матеріал рубрики «Головне»; с.5 –в зошиті, виписати зі словника значення слова «інформація».

8. Рефлексія.

а) - Повернемося на початку уроку, згадаємо що повинні були зрозуміти і чому навчитися.Природа обдарувала людину п'ятьма органами почуттів для того, щоб вона могла сприймати інформацію різних видів.
Для прийняття рішення людині потрібні кілька органів чуття: це очі, вуха, язик, шкіра, ніс.
Зорову, звукову та нюхову інформацію можна отримати, не торкаючись до предмета, а дотикальну та смакову – доторкнувшись до предмета руками чи язиком.
Часто прийняття рішення людині необхідна інформація різних видів, сприймається з допомогою різних органів чуття.

«Давайте обговоримо»
Які органи чуття є в людини сприйняття інформації?
Навіщо людині п'ять органів чуття?
Як називають інформацію, що отримується за допомогою очей, вух, носа, шкіри та мови?
Яку інформацію можна отримати, не торкаючись предмета?
Навіщо людині потрібна інформація?

Прийом «Продовжи пропозицію»:

Я довідався….

Я зрозумів…

Я відкрив для себе…

Я ніколи не думав, що ..

Мені було цікаво.

Мені не дуже зрозуміло.

Я ще не зовсім розібрався.

б) Перегляд відеоролика«Способи отримання», як підготовка до матеріалу наступного урока.(Додаток 5).

ДОДАТОК 2

Дальність сприйняття предметів за допомогою органів зору

ДОДАТОК 3

Дальність чутності людського вуха

ДОДАТОК 4

ТАБЛИЦЯ 1 (ІНФОРМАЦІЙНЕ ЛОТО)

Кислий

білий

шелест

Твердий

гіркий

різкий

блискучий

крик

шорсткий

дзвінкий

ароматний

гарний

ТАБЛИЦЯ 2 (ІНФОРМАЦІЙНЕ ЛОТО)

ДЛЯ УЧНІВ РОЗРІЗАНА НА КАРТКИ, ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ КОНТРОЛЬНА КАРТКА НЕ РОЗРІЗАЄТЬСЯ

План-конспект

уроку з інформатики

« Інформаційні технології

роботи з текстом.

Редагування документа»

Упорядник: Чудутова Олена Бюрчіївна,

вчитель інформатики МБОУ «Елістинський ліцей»

Еліста, 2015р.

Тема уроку: “Інформаційні технології роботи з текстом. Редагування документа».

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Мета уроку:

  1. Освітня:

формування у учнів знань про призначення та основні можливості текстового редактораMicrosoft Word, ознайомлення зі структурою вікна MS Word; ознайомлення з операціями редагування тексту;

  1. Розвиваюча:

розвиток уваги, пам'яті, логічного мислення, Самостійності;

  1. Виховна:

виховання інформаційної культури, дисципліни, посидючості, впевненості у собі.

Вимоги до знань та вмінь учнів:

Учні повинні

знати:

призначення та основні можливості текстового редактораMS Word, структура вікна MS Word.

Учні повинні вміти:

запускати програмуMS Word завершувати роботу, зберігати створений документ, використовувати операції редагування тексту.

Навчально-методичне забезпечення та програмне забезпечення уроку:

  1. «Інформатика. Основний курс. 8 клас» Семакін І.Г.- Москва, Лабораторія Базових знань, 2008р.;

  2. Методичний посібник для вчителів Семакін І.Г. «Викладання базового курсуінформатики в середній школі», М: БІНОМ. Лабораторія знань, 2006;

  3. Інформатика та ІКТ. Задачник-практикум: у 2 т. Т.2/Л.А. Заставна та ін; за ред. І.Г. Семакіна, Є.К Хеннера. М: БІНОМ. Лабораторія знань, 2011р.

Обладнання уроку:мультимедіа проектор, система тестування,MSWord.

План уроку:

  1. Орг. момент (3 хв)

  2. Постановка цілей уроку. Актуалізація знань (4 хв)

  3. Вивчення нового матеріалу (13 хв)

  4. Закріплення нового матеріалу (10 хв)

  5. Рефлексія (7 хв)

  6. Підбиття підсумків уроку та домашнє завдання (3 хв)

Технологічна карта уроку.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Прийоми та методи

Діяльність учнів

Формування УУД

Організаційний момент (3 хв)

Привітання учнів, перевірка готовності до уроку, оголошення теми уроку,

оголошення етапів уроку

Словесний

Наочно-демонстраційний

Записують дату та тему уроку

Особистісні:створення комфортного здоров'язберігаючого середовища, створення умов для отримання знань та навичок.

Постановка цілей уроку.

Актуалізація знань (4 хв)

Оголошення цілей уроку.

Закріплення вивченого матеріалу

(Додаток 1)

Словесний

Наочно-демонстраційний

Слухають вчителі

Відповідають на запитання

Комунікативні:володіння формами усного мовлення

Вивчення нового матеріалу (13 хв)

Пояснення нового матеріалу

(Додаток 2)

Словесний

Наочно-демонстраційний

Слухають вчителі

Працюють із текстовим редактором

Особистісні: створення умов для самопізнання

Регулятивні:вміння формулювати власні навчальні цілі

Пізнавальні:вміння працювати з інструкціями

Комунікативні:розуміння принципів побудови інтерфейсу, робота з діалоговими вікнамиволодіння стильовими прийомами оформлення тексту

Закріплення нового матеріалу (10 хв)

Оголошення номерів вправ для відпрацювання практичних навичок редагування

(Додаток 3)

Проблемно-пошуковий

Виконують вправи у текстовому редакторі

Особистісні:створення умов для самореалізації, вміння організувати своє робочий час

Регулятивні:

Пізнавальні:вміння здійснювати планування, аналіз, рефлексію, самооцінку своєї діяльності, вміння оцінювати початкові дані та запланований результат, вміння оформити результати своєї діяльності

Комунікативні:володіння стильовими прийомами оформлення тексту

Рефлексія. (7 хв)

Організація роботи з тестовою системою

(Додаток 4)

Проблемно-пошуковий

Відповідають на запитання

Особистісні:створення умов для самореалізації, створення умов для отримання знань і навичок, що виходять за рамки теми, що викладається

Регулятивні:вміння приймати рішення, брати на себе відповідальність

Пізнавальні:вміння здійснювати самооцінку своєї діяльності, володіння навичками використання техніки

Комунікативні:ведення діалогу "людина" - " технічна система", володіння телекомунікаціями в організацію спілкування з віддаленими співрозмовниками, вміння працювати у групі, толерантність, вміння будувати спілкування з іншими поглядів

Підбиття підсумків уроку. Домашнє завдання (3 хв)

Аналіз діяльності учнів, підбиття підсумків уроку, коментування домашнього завдання

(Додаток 5)

Словесний

Слухають вчителі, запитують, записують домашнє завдання

Регулятивні:вміння ставити особисті цілі, розуміти та усвідомлювати зміст своєї діяльності

Пізнавальні: створення цілісної картини світу на основі власного досвіду

Додаток 1

    Як зберігається текст на зовнішніх носіях? (Текст на зовнішніх носіях зберігається у вигляді файлів)

    Скільки байт пам'яті займає у комп'ютерному тексті двійковий код кожного символу? (Двійковий код кожного символу в комп'ютерному тексті займає 1 байт пам'яті)

    Як у тексті кодується кожний символ? (Кожний символ у тексті кодується восьмирозрядним двійковим кодом)

    Якою потужністю алфавіт використовується для представлення текстів у комп'ютері? (Для представлення текстів у комп'ютері використовується алфавіт потужністю 256 символів)

    Що називають таблицею кодування? (Таблиця, в якій всім символам комп'ютерного алфавіту поставлені у відповідність порядкові номери, називається таблицею кодування).

    Який код є міжнародним стандартом? (Міжнародним стандартом є код ASCII – американський стандартний код інформаційного обміну)

    Яке правило дотримується таблиці кодування? (Принцип послідовного кодування алфавітів)

    У чому полягає цей принцип? ( Латинські літери(малі та великі) розташовуються в алфавітному порядку, а розташування цифр впорядковане за зростанням)

Додаток 2

Вчитель: Давайте поговоримо про той час, коли не було друкованих книг. Хіба таке можливе? - Здивуєтеся ви. Можливо!

Давним-давно книги писали вручну. Стародавній літописець дуже довго сидів над книгами, виводячи хитромудрі літери. Написати від руки цілу книгу неймовірно складно, тому в давнину книги вважалися найбільшою цінністю. Деколи літописець працював багато місяців і років.

Чому давні люди довго працювали над створенням книги?

Учень: писали вручну

Вчитель: Пізніше люди почали друкувати книжки. На Русі основоположником друкованої справи був Іван Федоров. 19 квітня 1563 року Федоров відкрив Москві першу на Русі " друкарню " , тобто друкарню. Перша книга друкувалася майже цілий рік. Скажіть, а якби Іван Федоров жив у наш час, що йому допомогло швидше створити книгу?

Учень: Звісно комп'ютер.

Вчитель: Так, комп'ютер – це основний інструмент підготовки текстів.

Які види інформації містить книга?

Учень : текстові, графічні, числові.

Вчитель: Текстовий редактор– прикладна програма, що дозволяє створювати текстові документи, редагувати їх, переглядати вміст документа, роздруковувати документ, змінювати формат тощо.

Текстовим документом називатимемо файл, створений за допомогою текстового редактора. Він складається лише з кодів таблиці символьного кодування. Текстовий документ повинен мати певну структуру. Він має ділитися на рядки, абзаци, сторінки, розділи. Кожен рядок закінчується спеціальними керуючими кодами «Повернення каретки» (кодASCII– 13) та «Новий рядок» (кодASCII- 10). Нерідко в іменах текстових файлів використовують розширення.txt- Текст. Існують прості текстові редактори, наприклад Блокнот, і потужні текстові процесори, наприкладMSWORD.

Учні розсідають за комп'ютери. Виконують дії щодо інструкції вчителя.

Для того, щоб запустити MS Word, необхідно виконати такі дії:

Пуск – Усі програми –MicrosoftOffice- MS Word чи запустити ярлик MS Word на робочому столі.

Давайте розглянемо вікно текстового процесора. Воно має такий вигляд:

Після запуску відкривається головне вікно MS Word. Познайомимося із його елементами. На екрані ви побачите головне вікно програми.

Головне вікно можна розділити на п'ять основних областей:

  • Рядок заголовка

  • Рядок головного меню

  • Панель інструментів

  • Робоча область

  • Рядок стану

Рядок заголовка

У заголовку вікна вказано назву програми (Microsoft Word) та ім'я документа (за замовчуванням Документ 1). Після збереження документа у рядку заголовка з'явиться ім'я файлу. Файлам, створеним у програмі Word, автоматично надається розширення.doc або.docx. У правій частині рядка заголовка розміщуються звичайні кнопки керування вікном (Згорнути, Розгорнути, Закрити). У лівій частині рядка розташовується панель швидкого доступу, на яку можна додати інструменти, що часто використовуються.

Рядок головного меню

Як і в інших програмах Windows, рядок меню Word є елементом керування, що забезпечує доступ до всіх функціональним можливостямпрограми. Кожному пункту меню відповідає панель інструментів.

Панель інструментів

У MS Word 2010 панель інструментів відкривається під час вибору певного пункту головного меню. Панель інструментів кожного пункту меню розбита на розділи.

Рядок стану

Рядок стану розташований у нижній частині головного вікна. У лівій частині рядка стану відображається інформація про поточний документ:

Крім того, рядок стану містить індикатори режиму роботи, які інформують, в якому режимі ви працюєте зараз. Чорний колір індикатора відповідає увімкненому стану, сірий - вимкненому. У правій частині розташований інструмент «Масштаб».

Робоча область

Робоча область вікна Word є полем документа. У порожній робочій області текстовий курсор, що позначає позицію введення символу, знаходиться в першій позиції першого рядка. Розмір тексту на екрані залежить від вибраного масштабу. Встановити потрібний масштаб можна за допомогою меню (Вид -> Масштаб) або кнопки Масштаб у рядку стану. У списку, що розкривається, кнопки Масштаб вибирають потрібне значення. Якщо бажаного масштабу немає у списку (наприклад, 90%), значення вводять безпосередньо в текстове поле (символ "%" можна не набирати, достатньо ввести цифри) і натискають клавішу Enter.

Лінійки

Лінійки (горизонтальна та вертикальна) дозволяють візуально оцінити поточне положення курсору в тексті. Однак у MS Word лінійки виконують додаткові, можливо, найважливіші функції.

Горизонтальна лінійкадозволяє візуально змінювати:

  • Відступи абзаців

  • Поля на сторінці

  • Ширину колонок та стовпців таблиць

  • Встановлювати за допомогою миші позиції табуляції

При переміщенні курсору маркери відступів та позиції табуляції на горизонтальній лінійці відображають установки для абзацу, в якому знаходиться курсор.

Вертикальна лінійка відображається вздовж лівого поля сторінки.

З її допомогою можна швидко регулювати верхні та нижні поля сторінки, а також висоту рядків у таблиці.

Ви можете на свій розсуд відображати лінійки на екрані або видалити їх, звільнивши цим більше місцядля документів.

Вихід із MS Word

Після завершення поточного сеансу роботи потрібно вийти із MS Word. Для цього можна скористатися одним із таких способів (слайд 14):

  1. Вибрати меню Файл -> Вихід.

  2. Вибрати пункт Закрити у системному меню головного вікна MS Word.

  3. Встановити вказівник миші на значок системного меню у головному вікні MS Word та двічі клацнути лівою кнопкою миші.

  4. Натиснути кнопку Закрити у рядку заголовка головного вікна.

  5. Натисніть Alt+F4 на клавіатурі.

Якщо у якомусь із відкритих вікон міститься не збережена інформація, MS Word запропонує вибрати, як з нею. Для цього на екрані з'явиться діалогове вікно, аналогічне наступному.

Для продовження операції вибрати одну з опцій

Так - Зберігає документ і виходить із MS Word.

Якщо файлу ще не надано ім'я, MS Word відкриє вікно діалогу Збереження документа

Ні - Здійснює вихід із MS Word без збереження документа

Скасування - Закриває поточне вікно діалогу та повертається до MS Word

Робота з текстовим редактором. Редагування.

Навички введення та редагування тексту потрібні користувачеві не тільки для роботи з текстовим редактором. Ці навички є базовими під час роботи з будь-якими видами програмного забезпечення, де використовується інтерактивний режим. За будь-якого варіанта символьного введення користувачеві надається можливість виправлення помилок, тобто редагування тексту. Існує поняття основного стандарту редагування. Це набір операцій, які виконуються однаково всім варіантів символьного введення.

Прийоми основного стандарту редагування:

Додаток 3

Виконання вправ № 1, 6, 7, 9, 10 стор. 9 – 10, п. 5.1 Робота з текстом із т.2 задачника-практикума.

Додаток 4

Тест «Текстовий редактор», створений у тестовій системіSmartNotebook

Додаток 5

Домашнє завдання: §14 – 15, питання кінці параграфів, упр. 2, 3, 11, 12

Клименко Наталія Миколаївна
Навчальний заклад:ДБПОУ КК «КМТ»
Короткий опис роботи:У цьому уроці учні отримують практичні навички роботи з електронним змістом: для цього вони знайомляться з функцією Стилі вкладка Заголовок. В результаті виконання роботи учні вміють за заданим текстом створити електронний зміст.

Таратуніна Дар'я Володимирівна
Навчальний заклад:ДБПОУ Ішимбайський професійний коледж
Короткий опис роботи:Основним завданням даного заняття є формування вмінь та навичок вставки графічних об'єктів при створенні Web-сторінок засобами мови HTML. На наступних заняттях будуть розглянуті методи підготовки графіки для Web-сторінок та оптимізації використання графіки для досягнення необхідних ефектів.

Кузнєцова Катерина Василівна
Навчальний заклад:навчити працювати з інструментом «Розпилювач» у програмі «Paint».
Короткий опис роботи:Технологічна карта розроблена для 1 класу, за позаурочним заняттям. Мета змістовна: навчити працювати з інструментом «Розпилювач» у програмі «Paint». .

Нікітіна Тетяна Василівна
Навчальний заклад:МОУ Фіровська ЗОШ
Короткий опис роботи:рок для 8 класу загальноосвітньої школи. Проводиться у формі лекції із елементами обговорення. Супроводжується презентацією, що полегшує сприйняття матеріалу. Розглядаються питання: основні пристрої, комп'ютерна пам'ять, взаємодія пристроїв ПК, основні характеристики пристроїв ПК. Домашнє завдання подається у формі творчого завдання.

Балібардіна Наталія Миколаївна
Навчальний заклад:МКОУ "СШ №7 м. Михайлівки Волгоградської області"
Короткий опис роботи:Навчальна: познайомити учнів з технічними засобамимультимедіа, терміном комп'ютерна презентація. Розвиваюча: розвиток мови, мислення, пам'яті, пізнавальних умінь, умінь оцінювати результати виконаних дій.

Інформатика являє собою наукову галузь, яка досліджує методи та процеси збирання, зберігання, обробки, передачі, аналізу та оцінки інформації із застосуванням комп'ютерних технологій. У російських школах інформатику викладають у 5-11 класах. Методичні матеріали з інформатики (ІКТ) представлені на нашому сайті у наступних розділах: Конспекти уроків Технологічні картиКонтрольні та перевірочні Лабораторні та практичні Самостійні Тести Підготовка […]

План-конспект уроку з інформатики з ФГЗС

У цьому розділі освітнього порталуКонспектеком представлені плани-конспекти уроків з інформатики. Конспект уроку інформаційних технологій є докладний план, що включає зміст та докладний описетапів заняття з цієї навчальної дисципліни.

Грамотно складений конспект уроку є викладачем опорним планом проведення заняття, а також є документом, який використовується при атестації вчителів інформатики. Тому можна сказати, що плани-конспекти уроків відіграють важливу роль у процесі побудови грамотного та ефективного процесу навчання інформатики у школах Росії.

За новими вимогами державних освітніх стандартів нового покоління (ФГОС) план-конспект уроку інформатики повинен відповідати таким вимогам: цілі, завдання та методи проведення уроку повинні відповідати віковій групі учнів, цілі та завдання заняття мають бути чітко сформульовані, хід уроку має сприяти виконанню поставлених завдань та досягнення цілей.

Головними складовими елементамиконспекту уроку з інформатики є: тема, цілі, завдання, вид, форма проведення, послідовність етапів, методичні матеріалита технічне забезпечення.

На учбово-методичному порталі Конспектека можна скачати конспекти уроків інформатики (ІКТ) безкоштовно

Викладачі можуть розмістити плани-конспекти уроків на різні теми на нашому Інтернет-ресурсі та отримати іменні свідоцтва про публікацію авторського матеріалу. Розміщуючи свої напрацювання, Ви даєте іншим вчителям інформаційних технологій (ІКТ) запозичити Ваш досвід та допомагаєте колегам удосконалюватись. Всі авторські напрацювання з інформатики на нашому порталі можна безкоштовно скачати в цілях ознайомлення.

Крім конспектів з інформатики на нашому сайті Ви знайдете розробки з фізкультури, російської, математики та інших предметів з навчальної програми російських шкіл.

Павлодарський педагогічний коледжім. Б.Ахметова

Стверджую

Заступник директора з УР

_________ Є.А. Побережникова

«___» __________ 20__ р.

Відкритий урок

на тему: « Робота зMS Excel»

предмет:Комп'ютерна технологія

група:ДВ-22

викладач:Саганаєва Р.С.

Дата: 14.02.2015р

Тема уроку:Робота з MS Excel

Цілі уроку:

освітні - познайомити з електронними таблицями у прикладному середовищі Microsoft Excel; сформувати початкову навичку введення тексту, числа, формули в комірку; дати поняття про вбудовані функції; практичне застосуваннявивченого матеріалу; закріплення знання загальних принципівроботи табличного процесора MS EXCEL та вміння скласти таблицю для вирішення конкретної задачі; формування уявлення про обчислення в електронних таблицях як важливу, корисну і широко застосовувану на практиці структуру.

розвиваючі - сприяти розвитку логічного мислення, пам'яті, уваги, творчої уяви, розвиток уміння застосовувати навчальну інформаціюу нестандартних ситуаціях, розвиток пізнавального інтересу; розвиток навичок індивідуальної та групової практичної роботи; розвиток умінь застосовувати знання на вирішення завдань різноманітних з допомогою електронних таблиць.

виховні - Виховання творчого підходудо роботи, бажання експериментувати; розвиток пізнавального інтересу; виховання інформаційної культури; професійна орієнтація та підготовка до подальшої самоосвіти до майбутньої трудової діяльності; виховання комунікативних якостей для раціональної та продуктивної роботи.

Тип уроку:комбінований.

Форма проведення уроку:бесіда, робота в групах, індивідуальна робота.

Міжпредметні зв'язки:інформатика та математика.

Устаткуванняуроку:

    персональні комп'ютериз операційною системою Windows 7;

    мультимедійний проектор;

    програма Microsoft Excel;

    електронна версія уроку – презентація, підготовлена ​​в PowerPoint;

    роздатковий матеріал (для кожного учня) – робочий зошит, лабораторна робота.

Хід уроку:

    Організаційний етап.

Привіт! Як бачите, сьогодні у нас багато гостей. Хочу сказати вам, що я дуже хвилююсь. Думаю, ви теж трохи переживаєте. Тому я простягаю вам руку і прошу вас простягнути мені руку. Сподіваюся, що ви мені допоможете.

Подивіться на екран та спробуйте сформулювати тему нашого уроку.

Слайд 1-5. Різноманітність таблиць.

Слайд 6. Тема нашого сьогоднішнього уроку "Робота з Microsoft Excel". Сьогодні на уроці ми познайомимося з прикладним середовищем Microsoft Excel і навчимося вводити текст, формули та числа в комірку, виконувати найпростіші арифметичні розрахунки.

Подивіться на свою парту. Кожен із вас отримав такий листок. (Демонструється робочий зошит).Це сторінка робочого зошита. Тут ми робитимемо записи протягом уроку. Наприкінці уроку я виставлю вам позначки. Підпишіть робочі зошити.

2. Вивчення нового матеріалу.

Терміни та поняття. Слайд 7

Електронна таблиця- Це програма для обробки та зберігання числових даних.

Найпоширенішим серед користувачів є табличний процесор Microsoft Excel. Документ, створений в електронній таблиці, називається робочої книгою . Кожна книга складається з робочих листів . Кожен аркуш складається з 65 536 рядків та 256 стовпців. Рядки нумеруються цілими числами, а стовпці – літерами латинського алфавіту. На перетині стовпця та рядка розташовується – осередок .

Осередок – це мінімальний об'єкт робочого аркуша, що знаходиться на перетині стовпця та рядка. Ім'я осередку – це ім'я стовпця та номер рядка. Діапазон – це розташовані поспіль комірки у рядку, стовпці чи прямокутній області.

Виконайте у робочому зошиті №1.

Структура вікнаMicrosoftExcel. Слайд №9

Виконайте у зошиті №3

Слайд №10

Активний осередок –виділений осередок.

У комірки робочого листа можуть бути введені дані трьох типів:

    числа (деяка послідовність символів, до якої входять цифри та знаки "+", "-", або "," (як роздільник цілої та дробової частини));

    формули (є послідовністю символів, яка починається зі знака «=»);

    текст (послідовність символів, яка є ні числом, ні формулою).

Виконайте у робочому зошиті №5В.

Створення формул.Слайд №11


Щоб визначити вартість товару в осередку С2 слід у цей осередок,

    Ввести знак "=",

    Клацнути мишкою на адресі комірки A2

    Поставити знак множення (*).

    Клацнути мишкою на адресі осередку В2

    Введення формули завершується натисканням кнопки , після чого в комірці з'являється результат обчислень.

Виконайте у робочому зошиті №5А.

Вбудовані функції MS Excel – це функції, обчислення яких виконується за певними алгоритмами, що містяться у додатку

MS Excel. Слайд 14

Виклик вбудованої функції відбувається при обчисленні за формулою, що містить цю функцію. Слайд 15

Усі безліч вбудованих функцій табличного процесора ділиться на кілька груп: математичні, статистичні, функції дати та часу тощо.

У різних табличних процесорах набори вбудованих функцій різняться. Слайд 16

Excel містить більше 400 вбудованих функцій. Функція має ім'я та список аргументів у круглих дужках. Слайд 17

Приклад: = СУМ (A4: A7)

Розглянемо функції, що найчастіше використовуються.

Вид запису

Призначення

Математичні

Слайд 18

КОРІНЬ(...)

Обчислення квадратного кореня

Обчислення абсолютного значення (модуля) числа

Округлення числа або результату виразу, вказаного в дужках, до найближчого (!) меншого цілого

Значення математичної константи «ПІ» (3,1415926...)

Статистичні

Слайд 19

Визначення мінімального вказаних чисел

Визначення максимального із зазначених чисел

СРЗНАЧ(...)

Визначення середнього значення вказаних чисел

Визначення суми вказаних чисел

Дата та час

Слайд 20

СЬОГОДНІ () *

Значення сьогоднішньої дати у вигляді дати у числовому форматі

МІСЯЦЬ(дата)

Обчислення порядкового номера місяця на рік за вказаною датою

ДЕНЬ(дата)

Обчислення порядкового номера дня на місяць за вказаною датою

РІК(дата)

Обчислення року за вказаною датою

Деякі найчастіше використовувані статистичні функції можна застосувати за допомогою значка в меню ∑. Виконайте у робочому зошиті №6.

    Закріплення нового матеріалу

3 завдання на дошці:

1 завдання:Структура вікна MS Excel (див. додаток 1)

2 завдання:Знайти правильні відповіді

    Спеціальна програма, що використовується для автоматизації обробки даних, представлених у табличній формі, це (електронна таблиця).

    Мінімальний об'єкт робочого листа, що знаходиться на перетині стовпця та рядка, це (комірка)

    Ім'я осередку – це… (ім'я стовпця та номер рядка).

    Розташовані поспіль комірки у рядку, стовпці або прямокутній ділянці, це (діапазон)

    Осередок таблиці, яку в даний момент займає курсор, називається (активний осередок)

    У комірку можуть поміщатися (текст, число, формула).

3 завдання:Знайти правильні записи формул

Виконання лабораторних робіт:

лабораторної роботи №1 "Створення електронної таблиці",

лабораторної роботи №2 «Побудова електронної таблиці»,

лабораторної роботи №3 « Вбудовані функції Excel»

4. Перевірна робота

Тестові завдання

    Електронна таблиця – це …

а) програма для створення, редагування, збереження та роздруківки різних текстів.

б) додаток зберігає та обробляє дані у прямокутних таблицях.

в) додаток службовець для обчислень і розв'язання математичних завдань.

г) усі відповіді вірні

2.Активний осередок в Excel - це:

а) осередок з адресою А1; б) осередок, виділений рамкою; в) осередок, до якого введені дані; г) немає правильної відповіді

3.Введення формули в Excel починається:

а) зі знака одно; б) зі знака дужки; в) із цифри; г) із літери.

4.Адреса осередку в Excel складається з:

а) імені файлу;

б) заданого набору символів;

в) імені стовпця та номера рядка, на перетині яких знаходиться осередок;

г) номери рядка та імені стовпця, на перетині яких знаходиться осередок.

5.Функція СУММ() в Excel відноситься до функцій:

а) математичним; б) статистичним; в) логічним; г) фінансовим.

6.Майстер функцій в Excel необхідний для:

а) редагування таблиці; б) швидкого запуску програми;

в) збереження інформації; г) уведення необхідних функцій.

7. Якщо в Excel зробити осередок активним і натиснути клавішу Delete, то:

а) вилучиться вміст комірки; б) очиститься формат осередку;

в) вилучиться осередок; г) вилучиться ім'я осередку.

8.Інформація у таблиці представлена ​​у вигляді:

а) файлів; б) записів; в) тексту, чисел, формул; г) усі відповіді вірні

    Вкажіть правильну адресу комірки:

10. Найменшим елементом електронної таблиці є...

а) осередок; б) символ; в) стовпець; г) рядок

11.Діапазоном осередків електронної таблиці називається...

а) безліч всіх заповнених осередків таблиці;

б) безліч всіх порожніх осередків;

в) безліч осередків, що утворюють область прямокутної форми;

г) безліч осередків, що утворюють ділянку довільної форми.

12.Вкажіть неприпустиму формулу для комірки F1

а) = A1 + B1 * D1; б) = A1+B1/F1; в) = C1; г) допустимі усі формули

13.Вкажіть неприпустиму формулу для запису в комірку D1

а) = 2A1 + B2; б) = A1 + B2 + C3; в) = A1-C3; г) допустимі усі формули.

14.В електронній таблиці виділено групу осередків А1:В3. Скільки осередків у цій групі?

а) 2; б) 3; в) 5; г) 6.

15. В електронній таблиці не можна видалити

а) рядок; б) стовпець; в) ім'я осередку; г) вміст комірки.

5. Рефлексивно-оцінний етап.

Я сподіваюся, що розпочата сьогодні робота стане в нагоді у вашій майбутньої професії.

Що ми з вами сьогодні робили? Чим займалися? Що нового ви дізналися для себе?

Основні переваги електронної таблиці порівняно із звичайною таблицею складаються:

    у тому, що за зміни вихідних даних відбувається автоматичний перерахунок результатів.

Де можемо застосовувати ЕТ?

    в економічних та бухгалтерських розрахунках;

    у математиці;

    у фізиці;

    у дослідженні інформаційних моделей із курсів хімії, історії, біології.

6. Домашня робота : Слайд 28

Записи зошита. Придумайте та накресліть у зошиті структуру таблиці для вирішення задачі, застосовуючи функцію СРЗНАЧ.

Сьогодні на уроці ви відкрили нові можливості ЕТ, навчилися вводити текст, формулу та число в комірку.

Сьогодні кожен із вас піднявся на новий щабель розвитку свого мислення. Я вас вітаю із цією подією! Дякую всім! Урок закінчено.



Поділитися