Õppetund: putukate roll ja tähtsus. Tunni teemaks on “putukate mitmekesisus, nende roll looduses ja praktiline tähendus”. Mittetäieliku metamorfoosiga putukad

    Video fragment.

    Märkmikusse kirjutamine. Instinkt-

    Harjutus. Reageerimisplaan:

    1. Rühma nimi.

    2. Putuka nimi.

    3. Rühma tunnused.

    4. Tähendus.

    Lisaks. Milliseid meetodeid saab kasutada võitluses kahjulikud putukad?

    V. Materjali kinnitamine.(4 min)

    VI. Peegeldus.

    VII. D\Z

Vaadake dokumendi sisu
“Tunni kokkuvõte “Putukate tähtsus looduses ja inimelus””

Tunni teema: Putukate tähtsus looduses ja inimese elus.

Tunni eesmärgid: paljastada mesilase ja sipelga ehituslikud tunnused seoses sotsiaalse eluviisiga; rääkida nende rollist looduses ja inimese elus; paljastada kahjurite mitmekesisus, nende negatiivne roll praktiline tegevus isik; kirjeldada putukate tähtsust looduses ja inimese elus.

Varustus: putukate kogu, multimeediaprojektor, esitlus, jaotusmaterjalid: lauad, paberilehed, viltpliiatsid.

Tundide ajal:

I. org. Hetk(1 min) II. Põhiteadmiste värskendamine (10 min) Proovitöö vastastikuse kontrolliga.

Kirjutage iga vastu testinumbrid - õiged valikud vastama

Variant 1. Millised omadused on putukatele iseloomulikud tellimusest

A. Dragonflies B. Orthoptera C. Bugs

    Kaks paari tiibu.

    Vastsel on mask.

2. variant.

Millised omadused on putukatele iseloomulikud järjekorrast

A. Liblikad B. Diptera C. Hymenoptera

    Areng koos täieliku ümberkujundamisega.

    Areng mittetäieliku transformatsiooniga.

    Kaks paari tiibu.

    Üks paar tiibu, teine ​​on vähendatud (haleteres) ja stabiliseerib lendu.

    Esimene paar tiibu muudetakse kõvaks elytraks, teine ​​paar on nahkjad tiivad.

    Esitiivad on tihedamad kui tagatiivad.

    Elytrad on eest tihedad ja tagant pehmed, teist paari tiibu kasutatakse lennuks.

    Tiibadel on väikesed kitiinsoomused.

    Täiskasvanud putukate suuaparaat on imemise tüüpi.

    Lakkumistüüpi suuõõne.

    Täiskasvanud putukate suuaparaat on läbistavat-imevat tüüpi.

    Vastsetel on närimistüüpi suuõõne.

    Paljude esindajate tagajalad on hüppetüüpi.

    Vastsel on mask.

Vastused: 1. 1 – ; 2 – a, b, c; 3 – a, b, c; 4 - -; 5 - -; 6 – sisse; 7 – b; 8 - -; 9 - -; 10 - -; 11 – sisse; 12 – b; 13 – b; 14 – a. 2. 1 – a, b, c; 2 – –; 3 – a, c; 4 – b; 5 - -; 6 – –; 7 – –; 8 – a; 9 – a; 10 – b; 11 – b; 12 – a; 13 - -; 14 - -.

Valik 1. A: 2,3,14; B: 2, 3,7,12,13; IN: 2,6,11

Variant 2. A: 1,3,8,9,12 B: 1,4,10,11 IN: 1,3

III. Kognitiivse tegevuse aktiveerimine. (2 minutit)

Enamik putukaid elab üksildast eluviisi, kuid on putukaid, kes elavad suurtes rühmades. Mis tüüpi putukad need on? (mesilased, sipelgad, termiidid) Selliseid putukaid nimetatakse sotsiaalseteks ja nad elavad peredes.

IV. uue materjali õppimine(25 min)

Õpetaja lugu.

Mis te arvate, millistest neist putukatest on pikka aega saanud lemmikloomad? (mesilased)

Kus mesilased elavad? (taru)

Mesi ja vaha koos karusnahkadega peeti meie slaavi esivanemate peamisteks kaubaartikliteks. Suhkru asemel kasutati mett, küünaldes kasutati vaha. Tol ajal veel mesilaid ei olnud ja mesilaste pidamiseks varustati metsapuude õõnsusi – “bortni” – mesinduseks. Samas olid tarud sageli rikutud.

19. sajandi alguses kasutas Ukraina mõisnik Pjotr ​​Ivanovitš Prokopovitš esmakordselt enda leiutatud kokkupandavat raamtaru, mis on kasutusel tänaseni.

Vaatame, mis on mesilaspere.

Tudengisõnum. Mesilaspere koosseis.(ettekanne)

Loo edenedes täidavad õpilased tabelit.

Õpilased täidavad iseseisvalt sipelgapere osa tabelit, kasutades õpikut lk 135-136.

Tabel. Sipelga- ja mesilasperede koosseis:

Mesilaste perekond

Sipelgate perekond

Pereliige

Omadused, roll

Pereliige

Omadused, roll

Põhimesilane on teistest mesilastest suurem ja muneb.

Emakas (kuninganna)

Tiivadeta emane, murdub tiivad ära pärast paaritumist. Roll on muneda.

Mees. Roll on emasloomade viljastamine. Pärast viljastamist aetakse isased tarust välja ja surevad.

Tiivulised isendid. Roll on emasloomade viljastamine. Pärast paaritumist isasloomad surevad.

Töömesilased

Viljatutel emastel muudetakse munakolb nõelaks.

Roll: puhastada taru, koguda nektarit, hoolitseda mesilasema ja vastsete eest, kaitsta taru vaenlaste eest.

Töölissipelgas

Viljatud emased, kellel pole tiibu.

Rolliks on sipelgapesa puhastamine, toidu kogumine, kuninganna ja vastsete eest hoolitsemine ning sipelgapesa kaitsmine vaenlaste eest.

Ülesande täitmisel jälgib õpetaja, et töösse oleks kaasatud kogu klass, läheneb õpilastele, jälgib ülesande täitmist, vajadusel teeb parandusi.

Pärast ülesande täitmist esitab õpetaja klassile küsimusi:

    Kas kõik täitsid ülesande?

    Millised raskused tekkisid ülesande täitmisel, mis jäi arusaamatuks?

Mesilased ja sipelgad suhtlevad omavahel puudutuse ja eritiste kaudu. Kuid ainult mesilastel on "tantsukeel". Video fragment.

Kas sellist keerulist käitumist võib teie arvates mõistlikuks nimetada? (Ei)

Nende käitumine on instinktiivne, teadvuseta.

Märkmikusse kirjutamine. Instinkt- kaasasündinud käitumisaspektide kogum, mis on fikseeritud pärilikult ja iseloomulik teatud loomaliigile.

Lisaks kasulikele putukatele leidub ka kultuurtaimede kahjureid ja inimeste haiguste kandjaid.

Materjali uurimine toimub vestluse käigus. Õpilased töötavad jaotusmaterjalidega: lauad, putukad.

Harjutus: määrake, millisesse ritta teie putukas kuulub ja millist kahju see põhjustab kultuurtaimed. Reageerimisplaan:

1. Rühma nimi.

2. Putuka nimi.

3. Rühma tunnused.

4. Tähendus.

Putukate negatiivne tähendus inimese jaoks

esindajad

Tähendus, näited

Orthoptera

Aasia jaaniuss hävitab saaki suured alad

Pärsib taimede arengut ja võib levitada viiruslikke taimehaigusi

Kahjulik kilpkonn imeb välja valmimata terade sisu. Lutikas on haiguste kandja ja tekitab muret

Peedikärsaka vastsed toituvad peedijuurtest Colorado kartulimardikas ja tema vastsed vähendada kartulisaaki. Kärsaka vastsed – õunapuuõie-mardikas– hävitada õunapuude munasarjad. Kooremardikate ja pikksarvede vastsed- puude kahjurid

Kapsa valged röövikud kahjustada kapsa lehti; varsakas– rikkuda õunapuude vilju; mustlasmutt– kahjustada taimi aedades ja metsades. Männi siidiussi röövikud kahju mänd; riidekoi– riknevad villatooted

Hymenoptera

Sae-kärbse vastsed süüa puuokkaid; sarved– toituvad puidust, kahjustades puid

Diptera

Prussakad

Mustad prussakad Ja preislased Nad saastavad toitu väljaheidetega ning võivad edasi kanda haigustekitajaid ja ussimune. Mõnikord põhjustavad nende eritised allergiat

Tüüfuse ja korduva palaviku kandjad

Katku, tulareemia, tüüfuse kandjad

Õpilased kirjutavad oma vastused vihikusse. Intervjueeritakse mitmeid õpilasi. Hinded antakse.

Lisaks. Milliseid meetodeid saab kasutada kahjurite tõrjeks?

Vestluse käigus selgub, et pakutud valikud saab jagada nelja rühma:

Inimese tõrjemeetodid teda kahjustavate putukate vastu

meetodid

Näited

Füüsiline

Röövikute või putukamunade kogumine: malaariasääse püüdmine erinevate püünistega, selle vastsete hävitamine petrooleumiga, mis valatakse reservuaari pinnale

Keemiline

Taimede töötlemine pestitsiididega, vastsete pesitsuspaikade töötlemine valgendiga, prussakate töötlemine erinevate mürkidega

Agrotehniline

Põllukultuuride vahetus – külvikord; taimede õigeaegne külvamine ja istutamine; põhjalik põllu puhastamine, hävitamine umbrohi toimib putukate kasvulavana

Bioloogiline

V. Materjali kinnitamine.(4 min)

Milliseid putukaid me täna kohtasime?

Milliseid omadusi leidub peredes?

Millised putukad kahjustavad põllumajandustaimi? Kirjeldage mõne neist elutegevust.

VI. Peegeldus.(1min) Joonistage oma meeleolu naerunäona.

VII. D\Z Korda teemasid lülijalgsete rubriigis. Ettevalmistus selleks proovitöö.

Rakendus. Mesilasema on taru suurim mesilane, 18-20 mm. Sellel on pikk kõht koos munarakuga, mis on mõeldud pidevaks munemiseks. Ei saa ise toituda. Teda toidavad töömesilased põllupiimaga. Peres on alati ainult üks. Emakas areneb viljastatud munarakkudest. Elab kuni 5 aastat. Kui ilmub teine ​​mesilasema, lendab vana koos mõne mesilasega minema. Seda protsessi nimetatakse sülemlemiseks.

Droonid on isased, pikkade tiibade ja suurte silmadega. Nad arenevad viljastamata munadest. Nende ülesanne on emaka viljastamine. Nad elavad ühe hooaja. Sügisel nad surevad, nad nõelab töömesilaste poolt või aetakse nad lihtsalt tarust välja.

Töömesilased on steriilsed emased. Töötajad tagavad kogu pere elatise (koguvad toitu, hoolitsevad vastsete eest, toidavad neid, puhastavad taru, ehitavad kärgesid ja valmistavad mett). Nende funktsioonide täitmiseks on neil mitmeid seadmeid:

    Suuaparaadid;

    Keha kaetud villiga;

    Mesi struuma;

    Nõelus on modifitseeritud munakollane;

    Tagajäsemed korvide ja harjadega.

"Putukate mitmekesisus ja tähtsus"

Sihtmärk: tutvustada õpilastele putukate mitmekesisust, nende rolli looduses ja inimese elus; tutvustada haruldasi ja ohustatud liike.
Tunni tüüp: uue materjali õppimine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

- Tutvustage õpilastele putukate klassi mitmekesisust

Näidake nende tähtsust inimelus ja looduslikes kooslustes

Parandada piltidel, tabelites äratundmisvõimet

Selgitage klassi putukad ehituslikke iseärasusi ja elutähtsaid funktsioone.

Aktiveerige kognitiivne tegevusõpilased.

Arenguline:

Jätkata tingimuste loomist intellektuaalsete oskuste arendamiseks (analüüsida, tuua esile põhipunktid, üldistada),

Jätkata õpilaste kõnekultuuri, õpilase algatusvõime ning iseseisva ja paaristöötamise oskuse arendamist;

Täiendada kodutööde tegemisel lisakirjandusega töötamise oskusi

Jätkake oma vastuse põhjendamise, kaasaelamise ja toimuvale emotsionaalselt reageerimise oskuste kujundamist.

Hariduslik:

Aidata kaasa maailmavaateliste ideede kujunemisele

maailma terviklikkus

Luua tingimused suhtlemisoskuste arendamiseks;

Juhtida laste tähelepanu keskkonnaprobleemidele.

Kujundada õpilaste seas keskkonnakultuuri.

Kasvatage uhkust oma piirkonna üle.

Meetodid:
a) verbaalne – õpilaste teadmistel põhinev vestlus, seitsmenda klassi õpilaste sõnumid;
b) visuaalne – laudade, slaidide demonstreerimine, visuaalsed abivahendid, putukate kogud, lisakirjandus;
c) tehniline – IKT kasutamine;

Õpetaja tegevusmeetodid

Heuristiline vestlus õpilaste teadmisi kasutades; töö korraldamine õpiku teksti ja piltidega, lisateabeallikatega; emotsionaalset vastukaja esile kutsuvate loominguliste ülesannete korraldamine: interaktiivse tahvliga töö korraldamine.

Planeeritud tulemused

Õpilased mõistavad, et putukad on elutingimustega hästi kohanenud, mistõttu on nad nii mitmekesised; jälgida nende rolli looduses ja inimelus.

Õpitava isiklik tähtsus õpilase jaoks

Mesi on tervislik (kuigi mõned inimesed on selle suhtes allergilised) ja mesilaste nõelamine on ohtlik (kuigi seda kasutatakse meditsiinilistel eesmärkidel).

Tunni varustus

Erinevat järku putukate kujutistega tabelid, kogutavad putukate näidised, joonistused, joonistused õpikus, postkaardid, lisakirjandus - raamatud ja ajakirjad, kaardid teadmiste ja oskuste kontrollimiseks, lehed iseseisev töö, arvuti, õpetaja arvutiesitlus muusikalise saatega.

Õpilasürituste korraldamine

Arutlege putukate kasutamise mitmekesisuse põhjuste üle isiklik kogemus; jälgida nende rolli looduses ja inimelus; pakkuda välja viise, kuidas võidelda põllumajanduslike kahjurite ja haigustekitajate vastu; täita loomingulisi ülesandeid.

Õpilaste oskuste arendamine

Kasutada olemasolevaid teadmisi ja praktilisi kogemusi, töötada täiendavate allikatega, eristada ja valida kõne- ja kirjastiili, reageerida emotsionaalselt õpitavale materjalile.

Tunni põhimõisted

Primaarsed tiivad, tiivulised putukad, polümorfism, elutingimustega kohanemisvõime suhteline olemus, aineringe looduses, Colorado kartulimardikas.

Tunni tüüp: kasutades multimeediat.

Teabeallikad

Põhiline : Põhiõpik “Elusorganismide mitmekesisus” autor Zakharov V.B., Sonin N.I., Moskva “Bustard” 2012

Koos. Koos. 165 – 169, kaardid, õpetaja arvutiesitlus.

Lisaks : Interneti-lingid

1. http://www/floranima.ru/classes/2703.html (Putukad. üldised omadused. klassifikatsioon)

2. http: //zooex.baikal.ru/insecta.htm (Putukad. Üldised omadused. Roll inimese elus)

Kodutöö

Õpik, lk. 165 – 169, tabel, kokkuvõte, koostada tunnist loominguline aruanne.

http: //zooex.baikal.ru/insecta.htm (Putukad. Üldised omadused. Roll inimese elus)

Tunni hinded

Kõigile antakse hinded paaristöö ja tahvli juures töötamise eest; õpetaja äranägemisel.

TUNNIDE AJAL

    Aja organiseerimine

Õpetaja : Tere kutid! Minu nimi on Natalja Aleksandrovna. Tänase õppetunni pean mina.

Vaadake üksteisele otsa ja naeratage. Nüüd naerata mulle. Ja nii me alustame.

    Tunni eesmärgi ja eesmärkide selgitamine

Igor Ivanovitš Akimushkini sarja “Loomade maailm” 5. raamatus on sõnad: “Tuleb suvi ja need täidavad ohtralt meie metsi, aedu, põlde, isegi kõrbeid. Kui palju neid planeedil on? Kus on kõikvõimas arvuti, mis suudab seda Maa populatsiooni arvudes väljendada? Arvatakse, et neid on Maal kümme kuni kaheksateistkümnenda astmeni (!) See on miljard miljardit! Rohkem kui tähti meie galaktikas! Kellest need read kirjutatud on?

Kuulake meloodiat ja vastake küsimusele: Mida see teile meelde tuletas?

Helid“Kimalase lend” on väike stseen ooperist “Tsaar Saltani lugu”, mille on kirjutanud Nikolai Andreevitš Rimski-Korsakov aastatel 1899-1900. (muusika kõlab)

Õpilane vastab

Millest me tunnis räägime? ( putukate kohta)

Kes oskab tunni teemat nimetada? (Erinevad putukad)

Kes nimetab tunni eesmärgi? (Uurige putukate mitmekesisust)

Kes nimetab tunni eesmärgid? (Tutvuge putukate põhiliikidega. Uurige putukate tähtsust looduses ja inimese elus)

    Uue materjali õppimine.

Kui palju putukaid on planeedil? ? ( Palju)

Arvatakse, et Maal on 2–5 miljonit, võrdluseks on umbes 9 tuhat linnuliiki, üle 4 tuhande loomaliigi.

Suvi on tulemas ja neid täidavad meie metsad, aiad, põllud ja veehoidlad ohtralt. Putukad ilmusid Maale paleosoikumi ajastul umbes 300 miljonit aastat tagasi. Kus iganes putukaid leida! Nad elavad ka suurel kõrgusel. Putukaid leidub ka täiesti veevabades kõrbetes, kus kunagi ei saja ja taimi pole. Putukad elavad igavese pimeduse tingimustes, koobastes, kuhu orgaanilist ainet peaaegu ei satu. Üllataval kombel võivad putukad tõusta atmosfääri ülemistesse kihtidesse. Mõned putukad on kohanenud eluga taimekudedes ja loomade kehas. Teised läksid üle vees elule.

MIKS ON PUTUKAD NII LAIAD JA RUUMILISED? Lisa nr 1

Jah, sest neid iseloomustab tohutu vormide mitmekesisus ja ebatavaline viljakus.

1. Välise kitiinkatte tugevuse ja kerguse kombinatsioon;

2. Oskus lennata ja ringi liikuda erinevad pinnad;

3. Väga erinevate toiduainete kasutamise võimalus;

4. Oskus sooritada keerulisi instinktiivseid toiminguid;

5. Teistele loomadele ligipääsmatute elupaikade täitmise võimalus;

6. Paljude kehasüsteemide (hingetoru, suuaparaat) tüsistused

Nende hulgas on meie sõpru ja meie hullemaid vaenlasi, kuid me peame nendega arvestama, uurima nende omadusi, vajadusi ja eluviisi. Putukatest kirjutati laule, muinasjutte, vanasõnu ja luuletusi.

Raamatunäitus

Putukate mälestusmärgid .

Just selle suure mitmekesisuse peame täna lahendama. Kogu putukate klass on jagatud 2 rühma. Lisa nr 2

Õpetaja vestlus putukate seltsidest.

Slaidiseanss.

Paaris töötama.

Töötamine õpikust .

Oleme vaadanud võimalikult palju klasse ja nende esindajaid.

Paljud putukad on kantud punasesse raamatusse Vologda piirkond:

    Dragonflies – 2. liik

    Homoptera - 1

    Reticulata – 1

    Caddis lendab – 1

    Diptera – 2

    Hymenoptera – 6

    Mardikad – 1 5

    Liblikad - 28(Mnemosyne, Meadowsweet, Marigold, Antlion)

V . Uue materjali esmane konsolideerimine.

Putukatellimuste jagamine

1. Lepatriinu ■ + 8. Hobusekärbes ○ -

2. Põdramardikas ■ 9. Mesilane ◊ +

3. Rohutirts + 10. Colorado kartulimardikas ■ -

4. Sipelgas ◊ + 11. Kodukärbes ○ -

5. Herilane ◊ + 12. Gadfly ○ -

6. Jaanileivapuu - 13. Kriket +

7. Siidiuss □ + 14. Kimalane ◊ +

15. Valge liblikas □ -

Peaksite ikoonidega tähistama putukad, mis on seotud:

1. Hymenoptera - ◊

2. Diptera - ○

3. Lepidoptera - □

4. Coleoptera - ■

Plussid ja miinused, mida tuleb märkida:

1. Kasulikud putukad + 2. Kahjulikud putukad -

Töötage töölaudadel, tahvlil "Jagage putukad rühmadesse"

Orthoptera kukeseen

Homoptera kärbes

Coleoptera jaaniuss

Lepidoptera lehetäid

Diptera mesilane

Hymenoptera urtikaaria

Stendil on maalid ja joonistused:

    Liblikas lillel.

    Chafer.

    Ristik ja kimalane.

    Sipelgapesa.

    Liblikas Apollo.

    Rohutirts.

Tingimused magnettahvlil:

    Punane raamat.

    Närivad suuosad.

  1. Telli Orthoptera.

    Sotsiaalsed putukad.

    Tolmeldamine.

Putukate tüübid.

    Lendamine. Kiilid, kärbsed, liblikad.

    Jooksmine. Prussakad, täid.

    Ujuv. Ujumismardikas, kiili vastsed,

    Burrowing. Muttide kriket, termiidid, maimardikas.

Ülesanne "Arva ära putuka ja meeskonna nimi"

    nõgestõbi, liblikad;

    Lepatriinu, mardikad;

    Scutellum, vead;

    Pääsukesaba, Liblikad;

    Ujumismardikas, Mardikas;

    Siidiuss, liblikad;

    Ninasarvikumardikas, mardikad;

    Sääsk, Diptera;

    herilane, kibuvits;

    Earwig, Earwigs;

Ülesanne: Tähelepanu! Must kast! : Karbis on putukate toimega toode, millel on bakteritsiidsed omadused. Selle kasutamine on endiselt kasutusel Iidne Egiptus. Lähis-Idas kampaania käigus surnud Aleksander Suure surnukeha transporditi sellesse tootesse kastetuna matmiseks Makedoonia pealinna. Arva ära, mis on mustas kastis! (looduslik mesi)

Nüüd meenutagem veel kord ja loetleme putukate tähtsuse looduses.

Kõigepealt kuulame luuletust.

Miks on looduses putukaid vaja?
Peame teile sellest nüüd rääkima.
Need on toiduks lindudele ja loomadele
Sisalikud, kahepaiksed, isegi ämblikud.
Putukad võivad ka õisi tolmeldada,
Et siis saaks õitest viljad moodustuda.
Ja inimkonna jaoks mitu aastat järjest
Siidniite tarnivad siidiussid.
Liblikad on meie looduse ilu, mis sisaldavad armastust ja muinasjuttu, õnne ja unistusi.

Ülesanne: täitke tabel "Putukate tähtsus looduses".

"Putukate tähtsus looduses"

    Õistaimede tolmeldajad

(Venemaal õitseb umbes 30% taimedest).

2. Mullamoodustajad (Terms ja ants).

3. Osalege ainete ringis.

4. Nad on osa erinevatest toiduahelatest.

5. Toiduahelate tundmine võimaldab neid kasutada võitluses teiste putukate – põllumajanduslike kahjuritega.

1. Paljud putukate vastsed (röövikud), näiteks liblika röövikud, toituvad elavast taimekoest, põhjustades neile olulist kahju.

3. Paljud putukad on ohtlike haiguste (sääsed, kirbud, täid) kandjad

Töötage paaris, kasutades kaarte

Eksperthinnang

Järeldus: Putukad on elutingimustega hästi kohanenud, seetõttu on nad mitmekesised. Nende roll looduses on nii positiivne kui ka negatiivne.

Miks seda teemat uurida? ? (Õpilaste vastused.)

Kus võib see teile elus kasulik olla? ? (Õpilaste vastused.)

Mis teid tunnis kõige rohkem erutas? ? (Õpilaste vastused.)

Esmaabi mesilase ja herilase nõelamise korral

1.Eemaldage otsik.

2.Määritage hammustuskoht alkoholiga ja määrige jahubanaaniga.

3. Kui temperatuur tõuseb või turse ilmneb, peate konsulteerima arstiga.

Ettevaatusabinõusid tuleb järgida:

1.Ärge kõndige paljajalu kohtades, kus läheduses on inimesi õistaimed;

2. suvilas või matkal söö võileibu lihaga, ole ettevaatlik, et herilane ei torgiks suu limaskesta;

3. Parem on juua vett läbi kõrre või klaasist, et näha, kas seal on putukaid;

4.herilastele ja mesilastele ei meeldi punane ja Sinine värv, ehmuvad nad kätega vehkides;

5. On inimesi, kes võivad ühest hammustusest saada allergilise šoki ja seejärel surma, kui nad ei saa vajalikku arstiabi.

    Kaetud materjali tugevdamine

Töötage kohapeal kasutades kaarte. Hindab õpetaja.

KINNITAMISE variant 1

A. Millisesse klassi kuulub joonisel kujutatud loom:

1) ämblikulaadsed 2) koorikloomad

3) putukad 4) karbid

IN. Putukaid iseloomustab olemasolu

1) Lõpused 2) Tiivad 3) Hingetoru 4) Liitsilmad

5) Ekstrakavitaarne seedimine 6) Chelicerae

KOOS

KINNITAMISE variant 2

A. Majandustegevuses kasutab inimene:

1) liblikad 2) siidiussid 3) punased metsasipelgad

4) Punased prussakad

IN. Määrake õige organismide järjestus toiduahelas. Kirjutage järjestus üles.

A) kotkas B) madu C) rohutirts D) taim E) konn

KOOS. Miks on putukad kõige arvukam klass?

    Peegeldus.

täna sain teada...

see oli huvitav…

raske oli…

täitsin ülesandeid...

Ma taipasin, et...

Nüüd saan…

Tundsin, et...

Ostsin...

Ma õppisin…

sain hakkama…

Ma suutsin...

Ma proovin…

Ma olin üllatunud...

andis mulle eluks õppetunni...

Ma tahtsin…

    Kodutöö

Lehekülg 166-168 uurige teksti,

vaadake õpiku illustratsioone

http://ru.wikipedia.

VALIKULINE

Valmistage ette loomingulised tööd

teemal “Putukate mitmekesisus:

  • sõnumeid

Lisa nr 1

PUTUKATE MÄRGID,

NENDE LAIALLEVIKU KONDITSEERIMINE

LEVIK LOODUSES

Loomade märk

Putukate klassi tunnused

Tunnuse bioloogiline tähtsus

Liikumine

Tiibade ja kolme paari jalgu olemasolu (jooksmine, ujumine, hüppamine ...)

Oskus lennata ja liikuda erinevatel pindadel

Keha jagamine sektsioonideks

Keha jagamine 3 osaks: pea, rind ja kõht

Pea ja kõhu mõningane liikuvus

Toitumise meetod

Suuorganite mitmekesine struktuur (suuosa närimine, imemine, lakkumine)

Võimalus kasutada erinevaid toite

Orienteerumine sisse keskkond

Arenenud meeleorganite olemasolu: nägemine, kuulmine, lõhn, puudutus

Oskus leida toitu, avastada vaenlasi, aretuspartnereid

Keha mõõdud

Väikesed suurused

Võimalus täita teistele loomadele ligipääsmatuid elupaiku

Hingamismeetod

Hingetoru hingamine

Atmosfäärihapniku tarbimine hingamiseks

Närvisüsteemi areng

Närvisüsteemi tüsistus: neeluülese ganglioni ja ventraalse närvijuhtme kolme rindkere ganglioni areng

Keerulisemate reflekside ja instinktide olemasolu

Lisa nr 2

KLASSI PUTUKAD

Kogu putukate klass on jagatud 2 rühma

See alumine või esmane tiibadeta Ja päris või tiivuline.

Esmaste tiibadeta järjekorrad:

1. Bessjažkovje ainsad putukad, kellel pole antenne, kompimisaistinguid ja silmi. Pisikesed, umbes 5–2 mm, värvitud, aeglaselt liikuvad niiskete sammalde ja kändude asukad, toituvad väiksematest putukatest ja seenemahladest, torgates läbi nende hüüfid.

2. Vedrusabad väikseimad putukad 0,2–6 mm., kõige iidsemad. Nad elavad kõikjal - mullas, kasvuhoonetes, sees lillepotid, Linnupesa. Puude koore all, veehoidlate pinnal. Nad osalevad inimeste, loomade ja taimede surnukehade muutmisel huumuseks ning osalevad mullaloomes. Nad toituvad seente, vetikate ja samblike eostest, söövad taimede rohelist viljaliha, kahjustades põldu.

3. Topeltsabad 2 kuni 50 mm., elavad langenud lehtede, kivide all, mädakändudes, sipelgapesades. Ilma silmadeta aitavad mõne sabalisandid tahapoole taandumisel teed tunnetada, teised aga püütud putuka suhu tuua, painutades keha tagaosa nende kohal.

4. Harjasabad elavad kahesabalistega samas kohas, neil on liitsilmad ja nad hüppavad viimast jäsemepaari. Oma struktuurilt on nad lähedased tõelistele putukatele.

Tiivuliste alamklass jagatud putukateks koos mittetäielik transformatsioon ja putukad täielik transformatsioon.

Liikide järgudesse jaotamisel võetakse arvesse selliseid tunnuseid nagu arengu iseloom, tiibade ehituslikud iseärasused ja suuaparaadi ehitus.Mõnede putukate klasside põhiomadused on toodud allpool.

Mittetäieliku metamorfoosiga putukad

Telli Orthoptera- enamik ordu esindajaid on taimtoidulised, kuid leidub ka kiskjaid. See sisaldab rohutirtsud, kapsas, jaaniussikad. Roheline rohutirts elab niitudel ja steppides rohus. Sellel on pikk nuiakujuline munarakk. Kapusyanka - on urgutavate jalgadega, lendab ja ujub hästi. Põhjustab suurt kahju maa-alused osad aiataimed nt kurgid, porgandid, kapsas, kartul jne. Teatud tüüpi jaaniussikad on altid massilisele paljunemisele, siis kogunevad nad tohututesse parvedesse ja lendavad üle märkimisväärse vahemaa (kuni mitu tuhat kilomeetrit), hävitades kogu oma rohelise taimestiku. tee.

Telli Homoptera- kõik selle esindajad toituvad taimemahladest. Paljud liigid lehetäid põhjustada kultuurtaimedele suurt kahju. Paljud Homoptera on kandjad viirushaigused taimed. See hõlmab mitmesuguseid tsikaadid, mille suurused ulatuvad mõnest millimeetrist kuni 5-6 cm. Nad elavad puude võras..

Täieliku metamorfoosiga putukad

Mardikate salk ehk Coleoptera on kõige arvukam putukate rühm, kuhu kuulub kuni 300 000 liiki. Mardikad on levinud väga erinevates maismaa- ja mageveekeskkondades. Nende suurused on vahemikus 0,3 kuni 155 mm. Paljud mardikad põhjustavad kultuurtaimedele suurt kahju. Üks kartuli ja teiste taimede kahjureid on Colorado mardikas, toodud meile Ameerikast. Mardikas mardikas- teravilja kahjur; Chafer- selle vastsed kahjustavad puujuuri ja kartulimugulaid; peedikärsakas- mõjutab suhkrupeeti. Lisaks hõlmab see kooremardikad, lihvimiskäigud koores ja niisikiududes väärtuslikud liigid puud ja vastsed kuldvits ja ma elan surnud puidus ja tekitan metsatööstusele suurt kahju.

Paljud mardikad rikuvad toiduvarusid: hernekärsakas, leivamardikas, vaibamardikas, kahjustades nahk- ja villatooteid. Veel üks väike mardikas kuulub mardikate seltsi toru püstol. Nende mardikate bioloogia on väga huvitav. Kevadel lõikab torulõikur lehe erilisel viisil alla põhiveeni. Lehe lõigatud osa tuhmub ja kaotab oma elastsuse. Seejärel rullib mardikas selle palliks ja muneb sinna oma munad. Tekib midagi sigari sarnast. Nii väljendab torukuduja muret oma järglaste pärast.

Üksikud mardikad toituvad taimede ja loomade jäänustest ning täidavad looduses korrapidajate rolli, näiteks: pustuli mardikad Ja hauakivid. Mõnda saab kasutada kahjurite tõrjeks. Niisiis, lepatriinu hävitab lehetäisid ja suuri rohelisi värvi mardikad- röövikud.

Mardikad võivad olla äärmiselt ilusad suured suurused, Näiteks hirvemardikas, või hirved Punasesse raamatusse kantud , ulatub kuni 8 cm pikkuseks, tema vastsed arenevad mädakändudes umbes viis aastat ja kasvavad kuni 14 cm pikkuseks. Veehoidlates elavad erineva suuruse ja toitumisviisiga mardikad - ujumismardikas ja mustveearmastaja. Ujumismardikas on kiskja, mustveearmastaja rohusööja.

Liblika meeskond, või Lepidoptera, - selle ordu esindajad eristuvad nende tiibade mitmekesise värvi poolest. See sisaldab nõgestõbi, kapsa liblikas, siidiuss jne Kaug-Idas elavate liikide hulgas on väga suuri ööliblikaid, kelle tiibade siruulatus vastab lahtivolditud märkmiku laiusele. Liblikate tiivad on kaetud modifitseeritud karvadega – soomustega, millel on valguse murdmise võime. Sellest nähtusest sõltub paljude liblikate tiibade sillerdav värv. Liblikavastseid kutsutakse röövikud. Neil on närimisaparaat, pikk keha. Nende süljenäärmed eritavad lisaks süljele ka siidniite, millest kootakse enne nukkumist kookon. Täiskasvanud liblikad on väga head taimede tolmeldajad. Enamiku liblikate röövikud on taimtoidulised, söövad taimede lehti, põhjustades märkimisväärset kahju, näiteks kapsavalged, õunakoid, paelad, rõngastatud siidiussid jne. Toaliblika röövik toitub villatoodetest, kahjustades neid, mõned röövikud riknevad jahu ja muud toiduained.

Mooruspuu ja tamme siidiussid- inimesed on neid pikka aega aretanud siidi (kookonitest) saamiseks. Paljud suured liblikad on näiteks ääretult ilusad pääsusaba, Apollo jne Suur liblikas on väga huvitav öine paabulinnu silm, mille tiibadel on ocellated laigud. Tema röövik on suur, lihakas, rohelist värvi; enne nukkumist keerutab ta kookoni suurust muna.

Suured terava nurga all olevate tiibadega ööliblikad, mida iseloomustab väga kiire lend - kullmutrid, - nii ja siis nii, sest nad toituvad kergesti käärinud ja lõhnavast puumahlast, eriti kasemahlast, mis ilmub haavadele ja kändudele.

Telli Hymenoptera- ühendab erinevaid putukaid: mesilased, kimalased, OS, ratturid, saekärbsed jne Nende putukate elustiil on mitmekesine. Mõned neist on taimtoidulised, kuna nende vastsed (väga sarnased röövikutega) põhjustavad suurt kahju põllukultuuridele ja teistele taimedele, nt. leiva- ja männisaakärbsed. Lehtedest toituvad sae-kärbsevastsed muutuvad liblika röövikutega nii sarnaseks, et neid kutsutakse vale röövikuteks. Hämmastav kohanemine on saekärbeste munakolb, mille ülesandeks on taimekudedest välja lõigata taskud, kuhu emased saekärbsed oma munad peidavad, näidates seeläbi oma järglaste eest originaalset hoolt.

Suurepärased taimede tolmeldajad on kimalased. See on sotsiaalne putukas. Kimalaste perekond eksisteerib vaid ühe suve. Pesad ehitatakse hiireaukudesse, lohkudesse, oravapesadesse ja linnumajadesse. Emane ehitab pesa, varustades selles vaharakke munade munemiseks. Rakku asetatakse toiduvaru – õietolmu ja mee segu. Munadest väljuvad vastsed söövad toitu ja punuvad kahe kuni kolme nädala pärast siidist kookoneid, mis muutuvad nukkudeks. Nukkudest väljuvad töötavad kimalased, emased ja isased. Suve lõpuks on suurtes pesades kuni 500 kimalast. Sügisel surevad vana kuninganna, isased ja töölised ning noored kuningannad varjuvad talveks.

Elustiil OS näeb välja nagu kimalane. Need on ka üheks suveks olemas. Herilased on kasulikud kahjulike putukate hävitamisel ja nende poolt tekitatud kahjustused vilju kahjustades on väikesed. Rohkem kahju sellest hornetid(üks sülemlevate herilaste liikidest): närivad noorte puude koort ja söövad mesilasi. Mesila lähedale elama asunud hävitavad nad suve jooksul tuhandeid mesilasi.

Hymenoptera seltsi sotsiaalsetest putukatest suur kasu toob mesilane. Ta on ka suurepärane taimede tolmeldaja ja toodab ainult kasulik toode toit - mesi, samuti vaha, mesilaspiim, mida inimesed laialdaselt kasutavad parfümeerias. meditsiin, lakkide, värvide jms valmistamiseks.

Mesilaspere on üllatavalt keeruline tervik, milles kõik pereliikmed on omavahel väga tihedalt seotud. Kogu liigi elu ja õitseng on võrdselt võimatud ilma kuningannata ja ilma droonideta, ilma töömesilasteta. Kasutades teadmisi kõigi mesilaspere liikmete elust, on mesinikud õppinud looma mesilastele spetsiaalseid maju - tarusid, mesilaste toitmise tingimusi (viiakse meetaimede kasvatamise põldudele) ja samal ajal saavad mitte ainult mett. hea kvaliteet, aga ka koguseid.

Hymenoptera seltsi esindajaid kasutatakse kui bioloogiline meetod võitlus kahjulike putukate vastu. Nende hulka kuuluvad erinevad ratturid, aga ka kunstlikult aretatud Trichogramma

Telli Diptera. See hõlmab tuntud putukaid: kärbsed, sääsed, kääbused, kärbsed, kärbsed ja muud nendega sarnased putukad, millel on üks paar läbipaistvaid tiibu. Teine paar tiibu muutusid nn päitseteks. Harilik sääsk elab soistel ja niisketel aladel. Sääski on eriti palju kesksuvel. Taiga ja tundra elanikud kutsuvad oma klastreid alatu. Läbistavate suuosadega tungivad sääsed kergesti inimese nahka ja imevad tema verd. Ussilaadsed sääsevastsed elavad seisvas vees. Toitumise ajal kasvavad vastsed, sulavad ja muutuvad liikuvateks nukkudeks. Sääsekukud elavad ka vees, nad ei saa toituda, seega muutuvad nad peagi täiskasvanuks.

Malaariasääsk ja harilik sääsk eristuvad asukoha poolest. Tavaline sääsk (kriuksuja) hoiab oma keha paralleelselt pinnaga, millel ta istub, ja malaaria- tema suhtes nurga all, tõstes keha tagumise otsa kõrgele. Malaariasääsk muneb tiiki ükshaaval, harilik sääsk aga parvedena pinnal hõljudes. Kübarseente viljakehades elutsevad seenenääsklikud vastsed.

kärbsed, erinevalt sääskedest. neil on lühikesed antennid. Nende vastsed on valged, tavaliselt jalgadeta ja peata. U majakärbes ussilaadsed vastsed elavad ja arenevad köögijäätmetes, sõnniku- ja kanalisatsioonihunnikutes, kuhu kärbes muneb. Enne nukkumist roomavad vastsed kanalisatsioonist välja, tungivad pinnasesse ja muutuvad nukkudeks.

Nukkudest koorunud täiskasvanud kärbsed lendavad kõikjale vaesust otsima. Käimladest ja prügikastidest lendavad nad avalikult lamavate toiduainete peale ja saastavad neid. Kärbsed edastavad baktereid inimese toidule seedetrakti haigused ja ümarusside munad. Seetõttu on kärbeste vastu võitlemine väga oluline. Kaitske toitu kärbeste eest marli või korgiga, juur- ja puuvilju enne

Hemiptera: prussakad, termiidid, palvetavad mantisid, lutikad.

Sekundaarselt tiibadeta: täid, täid, kirbud.

Orthoptera: rohutirtsud, ritsikad, mutiritsikad, kõrvatirtsud, jaaniussikad.

Homoptera: tsikaadid, lehetäid.

Reticulata: kuldsaba, sipelgasaba, maipõrsas, kiil, sipelgasaba, kivikärbsed.

Lisa nr 3

PUTUKATE TÄHTSUS LOODUSES JA INIMEELUS

Roll looduses

ja inimelu

esindajad

number

kahjurid

põllukultuurid

Dragonflies (nooled,

kaunitarid, rokkar)

Mardikad (lepatriinu,

jahvatatud mardikad)

Hymenoptera

(ratturid)

Tolmeldajad

taimed

Hymenoptera

(mesilased, kimalased)

Osalema

mulda moodustav

protsessid

imetajad, linnud,

roomajad, kahepaiksed, kalad

Diptera

(kärbsed, sääsed)

taimed

Orthoptera

(rohutirtsud, jaaniussid, ritsikad)

(vea viga)

(valged mardikad, õunapuu õiemardikas)

(Colorado mardikas, mai mardikas, koore mardikas,

kliki mardikas)

Vektorid

Inimeste ja loomade haiguste patogeenid

Naiste sääsk (malaaria)

Sääsk (palavik)

Kärbsed (helmintilised infestatsioonid)

Suurepärased kärbsevastsed

(veise nahk)

Hobusekärbse vastsed

(hobuse kõht)

Täid (tüüfus)

Kirbud (katk)

Lisa nr 4

Lisa nr 5

VIKTORIIN "KES SEE ON?"

Lisa nr 6

« KAS SA TEADSID"

    Mis on entomoloogia? (putukate teadus)

    Kes ilmub kevadel varem? nahkhiired või lendavad putukad? (lendavad putukad)

    Milline mardikas on saanud nime selle ilmumiskuu järgi? (Chafer)

    Millised mardikad on saanud nime kuulsate suurte imetajate järgi? Miks? (hirvemardikas, elevandimardikas)

    Mis on mürmikoloogia? (sipelgate teadus)

    Kuidas sipelgapesa vaadates aru saada, et vihma tuleb? (sipelgad katavad kõik sisse- ja väljapääsud)

    Millisesse rühma nad kuuluvad? riidekoi? (Lepidoptera seltsi)

    Kelleks muutis printsess Swan prints Guidoni A. S. Puškini "Tsaar Saltani jutus"? (sääsk, kärbes, kimalane)

    Kas üks Pöidla kosilastest on ka putukas? (Chafer)

    Pidage meeles populaarseimat raamatut putukatest - see algab nimepäevaga ja lõpeb pulmadega. (Lenda Tsokotukha)

    Millisteks putukateks muutusid Jura Barankin ja Kostja Malinin V. Medvedevi raamatus “Barankin, ole mees”? (liblikas - Pääsukesaba, kapsarohi, sipelgad)

    Millisest teosest on read ja kelle kohta? me räägime: "Kuri putukas näeb nii ähvardav välja, et karud, koerad, hundid, jõehobud ja elevandid kardavad seda"? (K.I. Tšukovski "Pussakas")

Lisa nr 7

MÕISTATUSED

PRUSSAKAS

Orthoptera

Kirjandus:

1.Võssotskaja M.V. "Bioloogia. Tunniplaanid vastavalt õpikule Zakharov V.B., Sonin N.I. 7. klass" Volgograd: Õpetaja, 2009, 448 lk

2. Zahharov V.B., Sonin N.I. "Bioloogia. Elusorganismide mitmekesisus, klass 7" M: Bustard, 2012, 256 lk.

3. Molis S.A. “Raamat zooloogia lugemiseks” M: Prosveštšenia, 1986, 224 lk

Interneti-ressursid:

1.Mõistatused http://detkam.e-papa.ru/zagadki/11/, http://riddle-middle.ru/zagadki?cat_id=6

2. Mõistatused http://biouroki.ru/rebus/14.html

3. http://biouroki.ru

G
näriv närimine-lakkumine imemine lakkumine augustamine

Eesmärgid:

    Arvestage putukate tähtsusega looduses; Õppida looduses seoseid leidma; Tutvustage mõnda tüüpi putukaid; Keskkonnaeeskirjad üle vaadata; Arendada mõtlemist ja tähelepanu; Kasvatage armastust looduse vastu.

Varustus: rebus, ristsõna, tabelid “Põrnikate liigid”, “Inimese käitumine looduses”, keskkonnamärgid, putukate joonistused.

Tunni edenemine.

    Märkige tunni teema ja eesmärk.

Poisid, lahendame mõistatuse ja uurime, kelle kohta saame täna teada palju uut ja huvitavat.

Meie tunni eesmärk on õppida tundma putukate elu saladusi. Uurime, miks on vaja putukaid kaitsta.

Kärbseseen läheb rohus punaseks. Ja sõbralik koor laulab

Rohutirtsud, mutiritsikad, mardikad ja nende naabrid.

    Lugemine ja arutelu ökoloogiline muinasjutt"Kuidas rohutirts liblikat ära ei tundnud."

Peale ettelugemist toimub arutelu õpetaja küsimuste üle ning seejärel näitab õpetaja skeemi, mis kujutab liblika arenguetappe.

    Keskkonnareeglid.

- Vaadake pääsusaba liblika joonist. Liblikad toituvad õienektarist, mida nad saavad oma käpa abil. Tavaliselt asub nektar õie põhjas, nii et liblikad määrduvad toidu järele jõudes õietolmu. Kui nad lendavad teisele lillele, jätavad nad osa õietolmust sellele. Nii tolmeldavad liblikad õisi. Ainult tolmeldatud õiest kasvab vili: õun, pirn, kurk.

- Miks nad ütlevad, et kui liblikad minema aetakse, siis saaki ei tule? (Kui liblikad minema ajada, pole kedagi, kes taimede õisi tolmeldaks ja seetõttu ei saagi.)

- Kuid kahjuks on meie ajal liblikaid vähe. Kaunis liblikas - pääsusaba, Venemaa suurim liblikas (kuni 16 cm), on äärmiselt haruldane. See on isegi kantud punasesse raamatusse – see sisaldab väljasuremisohus olevate loomade nimesid.

- Kuidas saame aidata liblikatel ellu jääda? (Putukaid tuleb kaitsta, mitte püüda. Neid tuleb imetleda kaugelt, neid puudutamata.)

- Kas röövikud tuleks hävitada? (Ei, sest nad kasvavad liblikateks.)

    Rekordilised putukad.

- Arva ära mõistatus:

Soomusega, mitte tankiga, tiibadega. Mitte lennuk

Lendab ja teeb müra, aga ilma mootorita. (VIGA

- Ja nüüd tutvume mardikatega, keda nimetatakse rekordiomanikeks.

    Viktoriin "Putukate eksperdid"
    Millised putukad ilmuvad kevadel esimesena? Miks? Miks istuvad rohutirtsud varahommikul rohuliblede otsas? Metsas leidub sageli tohutuid sipelgapesasid. Miks sipelgad neid vajavad? Lõppude lõpuks elavad nad peamiselt maa all. Musträstas maandus sipelgapesale, sirutas tiivad külgedele ja istus mitu minutit. Milleks? Nimetage kõige ablasem õhukiskja. Millised mardikad on saanud nime nende ilmumiskuu järgi? Mis juhtub mesilasega pärast nõelamist? Miks kimalased sumisevad? Miks peaks kevadkimalasesse erilise hoolega suhtuma? Kes sünnib kolm korda enne täiskasvanuks saamist?
    Tunni kokkuvõte:

Valla eelarveline õppeasutus

Velizh keskmine üldhariduslik kool № 1

Tunni kokkuvõte

Putukate mitmekesisus, nende roll

looduses ja inimese elus

Esitatud:

Beresneva Tatjana Mihhailovna,

bioloogia õpetaja

Veliž

2013

Õppetund: Putukate mitmekesisus, nende roll

looduses ja inimese elus.

Eesmärgid:

  1. üldistada ja süstematiseerida õpilaste ettekujutusi putukate struktuurilistest iseärasustest ja elutegevusest, näidata nende rolli looduses ja praktiline tähtsus inimese jaoks;
  2. kontrollida üldhariduslike oskuste arengutaset: oskust võrrelda, vastandada, luua põhjus-tagajärg seoseid, kasutada erinevaid teabeallikaid, analüüsida, klassifitseerida, põhjendada organismi ehituslikke iseärasusi seoses keskkonnaga.

Varustus:

  1. putukate järjekordi kujutavad tabelid;
  2. putukakollektsioonid;
  3. arvuti;
  4. multimeediaprojektor;
  5. ettekanne putukate mitmekesisusest ja tähtsusest.

Tunni tüüp: kordamine ja üldistamine.

Tundide ajal:

  1. Sissejuhatus tunni teemasse, eesmärkide ja eesmärkide määratlemine.

Poisid! Oleme uurinud lülijalgsete hõimkonda kuuluvaid loomi. Meenutagem, milliseid klasse see tüüp hõlmab (vähid, ämblikulaadsed ja putukad).

Milline neist klassidest on kõige mitmekesisem? (putukad)

Nagu praktika on näidanud

Laiemat klassi pole olemas:

Poolusest poolusse

Nad asustasid planeedi.

Just sellest tohutust loomade rühmast me selles neljastikus räägime, sest putukate arv on erinevate allikate andmetel 1,5–2,5 miljonit liiki.

Täna tunnis meenutame taas kõike, mida putukatest teame, räägime nende mitmekesisusest ja nende tohutust rollist looduses ökoloogilise tasakaalu hoidmisel. Samuti saame teada putukate praktilisest tähtsusest inimese elus.

  1. Varem õpitud materjali kordamine (õpilaste individuaalne kirjalik töö ülesandega: “Millised väited vastavad tõele?”).
  1. Putukad on eranditult veeloomad.
  2. Kõik putukad on lendamisvõimelised.
  3. Putukad on kahekojalised loomad.
  4. Putukate klassis on rohkem kui 1,5 miljonit liiki.
  5. Putukate vereringesüsteem on suletud.
  6. Kõik putukad on taimtoidulised.
  7. Putukatel võivad olla nii keerulised kui ka lihtsad silmad.
  8. Putukate närvisüsteem on üles ehitatud kõhu närvijuhtme tüübi järgi.
  9. Kõigil putukatel on kaks paari hästiarenenud tiibu.
  10. Rindkere piirkond kannab kolme paari jäsemeid.

Vastus: 4, 5, 7, 8, 10.

  1. Uue materjali uurimine (vestlus eri järgu putukate kogude uurimisega).

Mida sa putukatest tead? Mis põhimõte on putukate klassifitseerimise aluseks? Millised on kõigi putukate ühised ehituslikud tunnused? Millised loomaklassid sarnanevad ehituselt putukatega? Mis on putukate eelis teiste selgrootute ees? Miks võttis see konkreetne klass Maal domineeriva positsiooni?

Pidage meeles, millistesse järjekordadesse putukate klass jaguneb. Kirjeldage neid üksusi lühidalt vastavalt plaanile:

  1. meeskonna nimi;
  2. Liikide arv;
  3. Välise struktuuri omadused;
  4. Elupaik;
  5. Tüüpilised esindajad.

Selle ülesande täitmiseks jagatakse klass 3 - 4 õpilasega rühmadesse, iga rühm saab nimedeta putukate kollektsioonid või pildid. Seejärel esitlevad rühmad oma üksusi ning teised õpilased parandavad ja laiendavad.

  1. Iseseisev töö õpikuga (piltide ja teksti analüüs § 16 - 19 järgi koos tabeli täitmisega vihikus “Putukate tähendus”).

Tähendus looduses

Praktiline tähtsus inimese jaoks

positiivne

negatiivne

positiivne

negatiivne

Poisid! Millised tabeli veerud sisaldasid kõige rohkem kirjetega ridu? Milline veerg jäeti tühjaks? Miks? Kujutage ette, kui see klass kaob. Kas see mõjutab looduse elu või osutub niinähtamatu? Miks sa nii arvad? Mida peaks inimene tegema, et need imelised loodusolendid meid oma lähedusest võimalikult kaua rõõmustaksid? Sõnastage tabeli andmete analüüsi ja küsimustele antud vastuste põhjal järeldus putukate tähtsusest Maal ja kirjutage see vihikusse.

  1. Putukate teemaliste mõistatuste lahendamine esitlusega (esinemistöö klassiga). On vaja mitte ainult putukat ära arvata, vaid ka määrata tema kuuluvus järjekorda.

Mesi ravib külmetushaigusi

Ta annab meile tervise.

Tõi lillemett

Meekandja.............(mesilane).

Libisema

Alati valmis hüppama

Roheline imeline hobune!

Proovige teda tabada

Lahtises peopesas!............ (rohutirts).

Libisema

Elab prügihunnikus

Arvukalt inimesi.

Vaata, kui hõivatud ta on

Punane väike töömees!

Siin tõmbab ta nõela majja,

Et selles soojem oleks.

Väga sõbralik perekond

Metsa juures ................... (sipelgas).

Libisema

Kaks valget, kaks kollast - neli salvrätikut

Nad kukkusid lillelt ja istusid oksale.

Valged salvrätikud mustade täppidega -

Imelised lehvivate kääbuste tiivad........... (liblikas).

Libisema

Töötades nagu käpalabadega mutt,

Kuri putukas kaevas maasse augu.

Kartulid surid, nartsiss muutus kollaseks.

Kes sõi taimede juuri?............ (muttritsikas).

Libisema

Tuli rabast,

Helistasin ja istusin ninale.

Ärritav vampiir

Vööris oli pidusöök............. (sääsk).

Libisema

See mardikas elab vees

Rõõmsalt käppadega aerutamine

Imeline ujuja

Seda nimetatakse ............. (ujuja).

Lame, roheline, kilbitaoline

Õhukesel varrel istub mardikas.

Ärge laske seda enda kätte võtta,

Ma ei võta seda: see lõhnab kohutavalt............ (viga).

Libisema

Kiiretiivaline helikopter

Ta istus meiega koos lille peale maha............ (kiili).

Libisema

Poisid, meenutagem veel kord uuritud putukate järgusid.

Libisema

  1. Õppetunni kokkuvõte. Kodutöö.

Korrake § 16–19, vastake nende lõikude küsimustele. Otsi Huvitavaid fakte putukate elust. Valmistage ette sõnum või esitlus putukate tähtsuse kohta (valikuline).

Beresneva T.M., bioloogiaõpetaja


Tunniplaan

  1. Aja organiseerimine
  2. Teadmiste kontroll
  3. Uue materjali õppimine
  4. Konsolideerimine
  5. Kodutöö

Tunni kokkuvõte

Eesmärk: Uurida putukate mitmekesisust ja nende rolli looduses.

Ülesanded:

Hariduslik

Arendav

Hariduslik

  1. Austus looduse vastu;

Meetodid:

  1. Verbaalne – visuaalne
  2. Visuaalne – demonstratsioon

Varustus:

  • tabelid, millel on kujutatud erinevat järku putukaid,
  • multimeedia.

Tunni tüüp:

  • kombineeritud

Tunni tüüp:

  • üldistades

Tundide ajal

Õppetunni sammud Sisu Meetodid ja vahendid
Org. hetk Tere!

Teema: Putukate mitmekesisus, nende roll looduses ja praktiline tähendus.

Eesmärk: Uurida putukate mitmekesisust ja nende rolli looduses.

Sõnaline, juhatus
Teadmiste kontroll Frontaalne uuring:

1. Mitmest sektsioonist koosneb putukate keha? (Vastus: pea, rind, kõht)

2. Millised tiivad on putukatel? (Vastus: tiivad (õhuke plaat, kahekihiline), elytra (tüüpiline mardikatele))

3. Kuidas see toimib närvisüsteem putukad? (Vastus: närvijuhe ja aju)

4. Kuidas putukad söövad? (Vastus: toit on mitmekesine, sisaldab kõiki taimset ja loomset päritolu aineid)

5. Kuidas putukad hingavad? (Vastus: hingetoru, kuni 10 paari auke - spiraalid)

Vestlus, tabelid “Lõijajalgsete tüüp, putukate klass”, “Lepidoptera”, täieliku ja mittetäieliku muundumisega putukate areng.
Uue materjali õppimine Mitmesugused putukad.

Putukate klass jaguneb kaheks suureks rühmaks - peamiselt tiibadeta ja tiivulisteks.

Nüüd, poisid, pöörake tähelepanu ekraanile, tutvume sellega P Peamised tiibadeta ja tiivulised putukad

TO esmane tiibadeta hõlmavad kõige lihtsamalt organiseeritud putukaid, nagu kampodea, kevadsaba, suhkruhõbekala ja teised, kes elavad mullas, kivide all, samblas, keldrites ja keldrites. Nende mõõtmed on väikesed, üle 1 mm.

Putukate roll looduses erakordselt mitmekesine. Nad osalevad aineringes, kuna kasutavad väga erinevaid toiduallikaid (elusatest taimedest ja teiste loomade kehadest kuni taimse ja loomse päritoluga lagunevate jäänusteni), täidavad sanitaarfunktsiooni ja osalevad aktiivselt mulla moodustamises. protsessi. Nende roll õistaimede tolmeldamisel on suur. Putukad pakuvad väärtuslikke toiduaineid ja tehnilisi tooteid (mesilased, siidiussid, lakupiikad jne). Mõned putukad on kasulikud kahjurite ja umbrohtude hävitamisel, paljud liigid on toiduks paljudele kaubanduslikele loomadele - imetajatele, lindudele ja kaladele.Putukate hulgas on palju ohtlikke taime- ja loomakahjureid. Suur kahju putukad on põhjustatud mitmete haiguste, vereimejate ja teiste patogeenide kandjatena. Paljude putukate arv populatsioonis ei ole püsiv, mõne liigi puhul võib see suureneda kordades.

Verbaalne, visuaalne.

Putukate kogu, tabelid, raamat lugemiseks zooloogiast. Multimeedia (esitlus)

Teadmiste kinnistamine Aruanne putukatest. (Sveta Konovalova, Alena Razorenova)

Õpilased peavad vihikusse kirja panema kasulikud ja kahjurid ning nende rollid looduses. Võtke iga putukas lahti vastavalt taksonoomiale (kuningriik, alamkuningriik jne).

Praktiline, õpik ja tabelid “Putukate klass”
Kodutöö Tutvu tekstiga lk 164 – 165, koosta vastused rubriigi “Mõtle!” küsimustele. Sõnaline, õpik

Bioloogiatunni eneseanalüüs 7. klassis

Sihtmärk: Uurige putukate mitmekesisust ja nende rolli looduses.

Ülesanded :

Hariduslik

  1. Laiendada õpilaste teadmisi putukate mitmekesisusest;
  2. Tutvuge esmaste tiibadeta ja tiivuliste putukate klassidega;
  3. Näidake nende tähtsust erinevates looduslikes kooslustes.

Arendav

  1. Parandada jooniste ja tabelite putukate äratundmise oskust;
  2. Selgitage struktuuri ja elutegevuse tunnuseid

Hariduslik

  1. Austus looduse vastu;
  2. Ökoloogiline tähtsus inimesele

Tunni tüüp: Kombineeritud

See kombineeritud tund on tihedalt seotud eelmiste tundidega ja töötab järgmiste jaoks, kuna tunni jooksul korrati taksonoomiat, putukate välisstruktuuri, elundisüsteeme ja -funktsioone, looduslikke tähendusi, töötati õpiku, tabelitega ja uuriti ka uut materjali.

Keskkonnasisu kokkuvõttev tund.

Eelmise tunni õppematerjali kordamine viidi läbi frontaalküsitluse vormis.

Uue materjali õppimisel kasutati: multimeediaprojektorit, tabeleid, plakateid ja töötamist õpikuga. Teema uurimise vastu huvi äratamiseks kasutati erinevaid tehnikaid ja meetodeid: praktiline, verbaalne - visuaalne, demonstratsioon. Erilisi raskusi ei olnud, materjal esitati täielikult.

Uue materjali kinnistamine oli iseseisva töö lõpp (kirjutada loodusele ja inimesele kasulikud putukad ja kahjurid).

Alena Razorenova (Teema: Kärbsed) ja Sveta Konovalova (Teema: Prussakad) koostasid sõnumi. Õpilaste õpetlik ja tunnetuslik tegevus tunnis oli korraldatud individuaalse töö vormis. Kõik õpilased said tunni eest positiivse hinde. Tunni eesmärk sai täidetud.

Minu valitud tunni ülesehitus ja sisu on ratsionaalne ülesannete lahendamiseks ja püstitatud teema uurimiseks, mille sõnastamine tekitas meelelahutusliku olukorra ja tekitas tunni vastu tunnetuslikku huvi.

Õpilaste sõbralik õhkkond ja kõrge sooritus tunnis säilisid tänu sellele, et rakendati õpilasele suunatud lähenemist. Õpilased tundsid tunni vastu suurt huvi.

Jaga