Tunni kokkuvõte koos ettekandega vanema rühma lastele teemal "ruum". Tunni "saladuslik ruum" kokkuvõte vanemas rühmas

GCD vanemas rühmas, kasutades uuenduslikke tehnoloogiaid
Teema: "Kosmose vallutamine"
Eesmärgid:
- kasvatada armastust ja austust oma kodumaa vastu, õpetada olema uhke oma riigi üle;
- äratada huvi kosmose vastu;
- Laiendage laste arusaamist kosmonaudi elukutsest, kasvatage austust selle elukutse vastu;
- arendada kujutlusvõimet, fantaasiat;
- Rikastada leksikon lapsed;
- Jätkake laste õpetamist sõnade silpideks jagamiseks (kasutades Cuisenaire'i pulgakesi või loendamist);
- Tugevdada Geokontiga töötamise oskust.
Tegevuste edenemine
Aja organiseerimine
Lapsed istuvad laudades.
Kasvataja: - Poisid, kas teile meeldib öösel taevast vaadata?
Laste vastused
- Mida sa näed taevas?
Laste vastused (Pilved, tähed...)
- Mitu tähte on taevas?
Laste vastused
Õpetaja lugu
Kasvataja: - Neid on lugematu arv. Pilveta selgel õhtul on taevas meie pea kohal paljude tähtedega. Need näivad olevat väikesed sädelevad täpid, kuna asuvad maapinnast väga kaugel. Tegelikult on tähed väga suured. Staaridel on oma nimed.
- Iga tähe ümber võivad tiirelda samad planeedid, mis meie Maa tiirleb ümber Päikese. Kosmos on inimest alati huvitanud. Kas teistel planeetidel on õhku? Kas nende peal on elu? Ja selle väljaselgitamiseks teevad meie teadlased palju tööd.
Virtuaaltuur "Kosmonautikamuuseum"
Slaid 1 – Kosmos on tohutu ruum taeva kohal, lennukid sinna ei lenda, seal pole õhku. Ja selle ruumi uurimiseks leiutas rühm teadlasi eesotsas professor Koroleviga esimese kunstliku Maa satelliidi. See oli ümmargune 4 antenniga. See oli varustatud instrumentidega, mis edastasid teavet Maale. Niisiis kuuldi 4. oktoobril 1957 Moskvast teadet Sputnik I käivitamise kohta.
Slaid 2 – Kuid teadlased ei piirdunud sellega. Nad läksid kaugemale ja saatsid taevasse teise kunstliku Maa satelliidi, kuid reisijaga pardal. Need olid koerad Belka ja Strelka, kärbsed, ahvid, küülikud Marfusha ja Zvezdochka, rotid jne. Igale loomale valmistati skafandrid.
Slaid 3 – Kuid meie teadlased püüdsid välja selgitada, milline näeb kosmos välja inimese silmade läbi. Nad leiutasid raketid, mis suudaksid kosmoselaevu kosmosesse viia. Ja 12. aprillil 1961 edastati Moskvast kogu maailmale sõnum järgmise kunstliku Maa satelliidi Vostok startimisest. Satelliit saadeti orbiidile Baikonuri kosmodroomilt. Pardal oli 1 inimene – Yu.A. Gagarin. See lendas ümber meie Maa 1,5 tunniga. Ta nägi sinine maa ja täiesti must taevas.
Yu.A. Gagarin sündis enne sõda ja unistas lapsepõlvest saati kosmosesse lendamisest. Ta õppis palju, käis aeroklubis, õppis akadeemias. Temast sai teerajaja, kes sillutas teed tähtede juurde.
Sellest päevast, 12. aprillil, tähistatakse meie riigis kosmonautikapäeva.
Slaid 4 - Pärast Gagarini läksid paljud kosmonautid kosmosesse, meeskonnad hakkasid suurenema (2-3 inimest), nende hulgas oli naisi.
Aga esimene naiskosmonaut oli jällegi meie kaasmaalane V. Tereškova. (“Vostok-6”).
Slaid 5 – Kuid kosmoseuuringud ei piirdunud sellega. Ja nüüd on raadios uus sõnum, avatud ala Lahkus esimene kosmonaut Aleksei Leonov. Ta lahkus oma laevalt ja läks kosmosesse spetsiaalselt varustatud skafandriga.
Slaid 6 – Naised ei jäänud võlgu. Esimene nõukogude naine S. Savitskaja läks kosmosesse.
Slaid 7 – Poisid! Oleme uhked, et esimene satelliit, mis Maa ümber tiirleb, ja esimene inimene, kes kosmosesse lendas, olid meie riigi inimesed. Olime esimesed, kes läksid avakosmosesse ja lendasid ümber Kuu.
Slaid 8 – Poisid, milline peaks olema astronaut?
Laste vastused
Dünaamiline paus "Tehke nii nagu mina"
Viktoriin
Laudade taga istuvad:
- Mis riik saatis orbiidile 1 satelliidi?
- Kes oli satelliidi II esimene reisija?
-Keda kutsuti kosmose pioneeriks?
- Mis oli esimese naisastronaudi nimi? - Kes läks esimesena avakosmosesse? (Leonov) – Mis oli selle koha nimi, kust kosmoselaevad oma teekonnale asusid? (Kosmodroom) – Mis on skafand?
Didaktiline mäng
Niisiis, läbisime muuseumis esimese vastupidavustesti ja nüüd 2. (loogikatesti)
(Cuisenaire pulgad - asetage silpide arv).
Pole algust, pole lõppu, pole selga ega nägu. Kõik, noored ja vanad, teavad, et ta on tohutu pall. (Maa)
Tulisilm rändab üksi. Kuhu ta ka ei läheks, soojendab ta sind oma pilguga. (Päike)
Ta pole piloot, mitte piloot, ta ei lenda lennukiga, vaid tohutu rakett, lapsed, kes, öelge, see on? (astronaut)
Mitte esimest korda, mitte esimest korda.
Tules ja äikesehelides tõusis rakett maast õhku (Kos - mod - ro - ma)
Öösel kõnnin üle taeva, hämaralt maad valgustades. See on igav, mul on üksi igav ja mu nimi on (Lu-noy)
Konstruktiivne mäng
Kasutades Geokonti ja pikima elastsusriba, asetage kosmoselaeva siluett nii, nagu te seda ette kujutate.

Sihtmärk:

Parandada oskust lahendada aritmeetilisi ja loogikaülesandeid, uurida ja nimetada kolmemõõtmelisi geomeetrilisi kujundeid, harjutada kvantitatiivset, järg- ja tagurpidi loendamist, kinnistada teadmisi naaberarvude ja tasandi kohta geomeetrilised kujundid ah, ruumiline orientatsioon; oskus disainida kosmoses lendavaid objekte, kasutades rakenduslikke materjale.

Laiendage oma arusaama kosmose olemusest, päikesesüsteemi planeetidest ja tähtkujudest.

Julgustada otsingut ja uurimistegevust.

Arendada koolieelikute sidusat kõnet, visuaalset ja kuuldavat taju, tähelepanu, kujutlusvõimet, loogiline mõtlemine, uudishimu, intelligentsus.

Tagada vähendamine närvipinge ning puuteintensiivse tundlikkuse ja sõrmede peenmotoorika arendamine liivas harjutusi sooritades; kasutada "aroomiteraapia" tehnikaid lastehaiguste ennetamiseks.

Kasvatada soovi õppida uusi asju, sõprust ja kunstimaitset.

Materjalid: ülesannetega ümbrikud, kiri Luntikult, läbipaistvad veeklaasid värvilistel ringidel, pedagoogiline liivakast, maitsesoolaga taldrikud, tähtkujude kujutised kaartidel ja üksikutel lehtedel lastele, aritmeetika- ja loogikaülesanded, trükilõuend, didaktilised mängud: “Päikesekiired”, “Kõrvalolevad numbrid”, “Lisa tähtkuju”, “Mida me kosmosereisile kaasa võtame?”, viltpliiatsid, pabertaldrikud, liim, vulkaani makett, värviline värv, sooda, plastpudel, happeline lahus. Luuletused ja mõistatused, muusikaline saate, ruumihelid.

Laste ettevalmistus: lõpetatud individuaalne töö luuleõppeks töötati klassiruumis läbi vastavad teemad.

Tunni käik lasteaias ruumi teemal

Rühmaruum on varustatud Päikese, planeetide ja tähtede makettide ja piltidega.

Lapsed seisavad kätest kinni hoides vaibal ringikujuliselt. Õpetaja juhib laste tähelepanu ümbrikule, millel Luntik on kujutatud.

Koolitaja: Kellelt see kiri teie arvates pärineda võiks?

(Lapsed arvavad, kellelt see kiri pärineda võis)

Koolitaja: Ma arvan, et see kiri on teile mõeldud, seega loen seda hea meelega. (Loeb kirja)

“Palju õnne, sõbrad! Sulle kirjutab tuttav teadlane Luntik. Sain teada, et planeedil Maa on Krasnodari linn, kus on lasteaed _______ ja rühm _____________, kus käivad kõige sõbralikumad, leidlikumad ja julgemad lapsed. Pöördun teie poole abi saamiseks. Kuri võlur Asteroid võlus mind ja saatis mu võõrale planeedile. Aidake mul põgeneda! Mind leiate, kui täidate Päikesesüsteemi planeetidel peidetud ülesandeid.

Kasvataja: Kas me aitame? Kas täidame kõik ülesanded, leiame Luntiku ja tagastame ta koju? Teil on reisikotid, kuhu paned iga täidetud ülesande eest teenitud tähed. Kujutleme end mõnda aega kosmoseuurijatena. Kosmonautid läbivad enne lennule minekut spetsiaalse väljaõppe. Nii et teie ja mina valmistume lennuks samu harjutusi tehes.

(Kõlab vaikne muusika, lapsed seisavad ringis, õpetaja esitab küsimuse: mis on nende paremal, vasakul, ees, taga, üleval, all)

Kasvataja: Treenisime, saime jõudu juurde, meie teekond jätkus, vajame kokku koguda.

Didaktiline mäng: "Mida me kosmosereisile kaasa võtame?"

Lastele pakutakse pilte 10 objektist, nad valivad ainult need, mis on kosmosega seotud.

Kasvataja: Kui palju asju me kaasa võtsime? Kui palju sa jätsid?

Kosmoses on palju saladusi. Ja et ta oleks meie vastu sõbralik, ütleme kosmilise tervituse:

Lapsed:

Üks kaks kolm neli viis,

Alustame kosmose uurimist.

Päike ja planeedid taevas

Selged koidikud ja komeedid

Soovime saata tervitusi

Lendame koos kosmosesse!

Kasvataja: Lähme lennule, valmistume, alustame loendust: 10 - 1! Alustame!

Lend on graafikus, suundume päikesesüsteemi keskmesse. See on meie esimene peatus. Maandusime Päikesele ja muide, kas Päike on planeet või täht?

Lapsed: täht.

Koolitaja: Milline ta välja näeb?

Lapsed: Põleval pallil.

Koolitaja: Palun kuulake Päikese hääli. (Lapsed kuulavad salvestust)

Ja siin on ümbrik meie esimese ülesandega.

Mäng "Päikesekiired"

(Õpetaja kutsub lapsi üles panema Päikesekiired vastavalt on suurus pikem - lühem). Ülesandeid täitvad lapsed saavad tärnid ja panevad need oma kotti.

Koolitaja: Päikese käes on väga palav, janu kustutame “värvilise veega”, see on ebatavaline, see aitab laadida end rõõmu ja tervisega ning lisab universumile jõudu ja harmooniat. Reisime kaugemale.

Meie ees on väike planeet, mis on Päikesele lähemal. Kuidas seda nimetatakse?

Lapsed: Mercury

Koolitaja: Mida sa tead Mercuryst?

Lapsed:

Merkuur on Päikesele kõige lähemal asuv planeet.

Kuumus on väljakannatamatu! Prae see kotletiks!

Üks pool on pööratud päikese poole,

Teisalt valitseb kohutav külm ja surnud rahu.

Koolitaja: Ja siin on meie ülesanne. Merkuuri planeedil on uurimisjaamad. Keskel on jaam number 5 (8, 6), asetage numbrid teistesse jaamadesse, mis asuvad sellest paremal ja vasakul?

(Lapsed täidavad ülesande ja saavad preemia – tähed.)

Kasvataja: Lähme lendama! Pöördloendus 10-1! Alustame!

Et lend oleks lõbusam, mängime.

Füüsiline harjutus "Maa, õhk, vesi"

Õpetaja helistab

"Maa" - mängijad marsivad,

"Vesi" - lapsed jäljendavad, nagu nad ujuksid,

"Õhk" - nad lehvitavad käsi nagu tiivad.

Koolitaja: Meie järgmine peatus on planeet Veenus. Kuidas seda ka nimetatakse?

Lapsed: "Õde Maa"

Koolitaja: Mis see on? See tundub meie ülesanne.

Planeet Veenus on kaetud liivaga, sellesse on peidetud kolmemõõtmelised geomeetrilised kujundid. Need tuleb üles leida, uurida ja nimetada.

Liivateraapia lastega

Ülesanne on valmimas: Lapsed kastavad sõrmed liiva sisse, leiavad, uurivad geomeetrilist kujundit ja annavad sellele nime (pall, kuubik, silinder, koonus). Õpetaja soovitab paigutada kujundid suuruse järgi. (Enam-vähem). Lapsed saavad tähe.

Koolitaja: Jätkame oma teekonda. Aeg möödub lennu ajal märkamatult. Maandume planeedile ja te ütlete mulle selle nime, kui mäletate, millist planeeti nimetatakse "punaseks".

Lapsed: Marss

Koolitaja: Jah, see on õige, Mars. Sellel planeedil on palju vulkaane, kraatreid, orge ja kõrbeid. Kas soovite vulkaani vaadata? See võib "magada", see tähendab, et see näeb välja nagu tavaline mägi ja kui kraater "ärkab", voolab magma tipust välja.

Laste uurimistegevus "Vulkaan"

Lapsed:

Ta on nii suur -

See rõõmustab silma.

Ta on raskem kui maa

Umbes kolmsada korda.

Kasvataja: Kosmoserakettides on puhkeruumid, teekonnal oleme väsinud, istume maha. Ja siin on meie ülesanne, kosmoses reisides olete näinud palju tähtkujusid. Laotage mudeli abil tahvlile tähtkujud, loendage tähtede arv ja leidke vastav arv.

Igaühel teist on paberilehed, millel on täht. Punktidel on numbrid, ühendage need järjestikku. Ja pange oma tähtkujule nimi.

Lapsed täidavad ülesande.

Kasvataja: Kas olete puhanud? Tõuseme õhku, valmistume, alustame loendust: 10 - 1! Alustame! Planeet Saturn ootab meid. Mida huvitavat sa selle planeedi kohta tead?

Lapsed: Saturnil on rõngad, need koosnevad tolmust, kividest ja jääst.

Järgmise ülesande täitmiseks peame lahendama probleemid.

Probleem 1: Väikese Ursa tähtkujus on 7 tähte,

Ja Ursa Majori tähtkujus on 8 tähte.

Kui palju tähti on veel Suure Suure tähtkujus?

Probleem 2: komeet lendas üle planeedi,

Mõne aja pärast lendas mööda veel 3 komeeti.

Mitu komeeti on planeedist üle käinud?

Probleem 3: Kosmodroomil oli 7 lendavat inimest kosmoselaevad, 4 laeva lendas minema.

Mitu lendavat laeva on kosmodroomile jäänud?

Ülesande täitmisel saavad lapsed tärnid.

Kasvataja: Hästi tehtud, saite ülesandega hakkama, lähme reisile. Meid ootab planeet – Uraan. Mida sa sellest planeedist tead?

Lapsed:

Kaugel päikesest ja valgusest

Selle orbiidi planeedid

Lume- ja jääkünkad

Varjatud Uraani pinnal.

Kasvataja: Istume maha ja lõdvestume ning täidame järgmise ülesande. Võtke maitsesoola sisaldavad taldrikud. ma loen mõistatused tasapinnaliste geomeetriliste kujundite kohta, joonistad vastuse nimetissõrmega. Ja aroomi sisse hingates tugevdate oma immuunsust.

Aljoša võttis pliiatsid

Joonistasin kiiresti midagi.

Keerasin lina nii hästi kui suutsin,

Joonisel on ainult kolm nurka.

(Kolmnurk)

Ta on olnud mu sõber pikka aega,

Iga nurk selles on õige.

Kõik neli külge

Sama pikkusega.

(Ruut)

Ma näen välja nagu ruut.

Mul on ka neli poolt.

Ainult kaks neist on vastandlikud -

Sama pikkusega.

Ja naabrid pole võrdsed.

(Ristkülik)

Olen ilma külgede ja nurkadeta,

Arva ära, mis mu nimi on.

Ja laste joonistustes

Uurige päikese käes.

(ring)

Kui ma võtaksin ringi,

Ma vajutasin seda niimoodi mõlemalt poolt,

Vastame koos -

Kas sa tahaksid meiega välja tulla...

(ovaalne)

Koolitaja: Milliseid instrumente kasutatakse kosmose uurimiseks?

Lapsed: teleskoobi kasutamine.

Koolitaja: Võtke paberitükk ja konstrueerige teleskoop, muutes selle toruks. Vaadake ringi, millised planeedid ja tähed seal on. Mõelge Päikesesüsteemi järgmisele 8. planeedile - Neptuunile. See on väike ja asub Päikesest kõige kaugemal. Mida sa näed?

Lapsed: Luntika!

Luntik: Aitäh, sõbrad! Sa päästsid mind kurja võluri Asteroidi käest. Ülesandeid täites reisisite kosmoses ja õppisite uusi asju. Ja nüüd on aeg koju minna, mis on teie planeedi nimi, kus te elate?

Lapsed: Maa

Kasvataja: Maa kosmilisest keskmest saadi signaal koju naasmiseks.

Luntik: Oota, oota. Naastes oma planeedile, kutsun teid mulle külla. Ja ma elan Maa satelliidil, mida nimetatakse Kuuks.

Kasvataja: Kas võtame kutse vastu?

Lapsed: Jah.

Kasvataja: Lendame! Alustame!

Oleme teadlased ja leiutajad, projekteerigem lendavaid kosmoselaevu.

(Lapsed ehitavad alates pabertaldrikud lendavad laevad)

Proovime neid (lapsed mängivad nende toodetega)

Koolitaja: Tähelepanu! Planeet Maa kosmosekeskusest saadi signaal koju naasmiseks. Luntik, me lahkume, hüvasti. Meeskond! Võtke istet! Kinnitage turvavööd. Lendame. Me siseneme Maa atmosfääri (atmosfääri heli).

Siin me oleme kodus, kes oskab öelda, mida me täna tegime? (Lapsed räägivad teekonnast). Tänan teid nutikuse, ettenägelikkuse ja lahke südame eest. Sõprus aitab meil luua tõelisi imesid. Loendage, mitu tärni igaüks teist sai? Saate need kommide vastu vahetada.

Lapsed vahetavad tähti ja loevad komme.

MDOU" Lasteaed"Beebi" Art. Tarkhany" Saratovi rajoon
Otsese kokkuvõte haridustegevus Teema: “Kosmoseuuringud” Haridusala “Tunnetus” vanem vanuserühm
Valmistas õpetaja: Melikhova V.V.
Eesmärgid: tutvustada lastele mõistet "ruum" ja mõistet "astronaud"
Ülesanded:
-Tutvustage esimest naiskosmonauti Tereškova V.
- laiendada elementaarsed esitused ruumi kohta;
- räägi sellest huvitavaid fakte ja kosmosega seotud sündmused;
- kasvatada isamaalisi tundeid ja armastust kodumaa vastu;
-rikastada kõnesõnavara teemakohaste sõnadega;
-arendada uudishimu, loogilist mõtlemist, fantaasiat, kujutlusvõimet;
- kinnistada teadmisi numbritest ja numbritest 1-10, oskus leida õige arv

OO integreerimine: "tunnetus", "kommunikatsioon", " Kunstiline loovus", "Sotsialiseerumine", "Kehaline kasvatus"
Tegevuste tüübid: kognitiivne, produktiivne, mängimine.
Meetodid ja tehnikad: visuaalne, verbaalne, mäng, IKT kasutamine
Varustus: pildid, illustratsioonid, astronautide fotod, joonised kosmose kohta, pintslid, alused, värvid. papp, sülearvuti, rõngad, numbritega piletid, ettevalmistatud esitlus mälupulgal;
Kutsun lapsi õppetegevuse teemal motivatsiooni saamiseks vabalt vaibale istuma
Kasvataja. Juba iidsetest aegadest on inimesed unistanud lennata nagu linnud. Muinasjuttude kangelased kasutasid kõike, et taevasse jõuda. Kas mäletate, mille peal lendavad teie lemmikmuinasjuttude kangelased?
Kuid inimkond unistab lendamisest mitte ainult õhus, vaid ka kosmoses. Salapärane kosmos meelitas inimesi, kutsudes neid sellesse vaatama ja selle saladusi lahendama.

GCD põhiosa

Koolitaja: Teadlased unistasid siiski inimese lennust kosmosesse, kuid kõigepealt otsustasid nad testida lennuohutust meie neljajalgsete abiliste – koerte peal.
Kas keegi teist teab nende koerte nimesid? (Belka ja Strelka)
Jah, need olid kaks koera - huskyd: Belka ja Strelka. See sündmus leidis aset 19. augustil 1960. Nad naasid ka tervelt maa peale. Ja teadlased otsustasid täita oma hellitatud unistuse - saata mees kosmosesse.
Lõpuks oli kõik inimlennuks valmis. 12. aprillil 1961 startis kosmoselaev Vostok. Seda juhtis maailma esimene astronaut. Kas sa tead teda? (Yu Gagarin)

Koolitaja: Täpselt nii, kõige esimese kosmonaudi nimi oli Juri Aleksejevitš Gagarin. Ta sündis 9. märtsil 1934 Smolenski lähedal. Ta õppis hästi, armastas sporti ja käis lennuklubis. Ta lõpetas lennunduskool ja temast sai sõjaväelendur, kuid kogu aeg unistas ta kosmosesse lendamisest. Ja kui sain teada, et kosmonautide korpus on loodud, registreerusin sellesse. Algas pikk ja raske treening. Milline peaks teie arvates olema astronaut? (Tugev, osav, vastupidav, kannatlik ja töökas).

Kasvataja: See on õige, ta peab olema koolitatud, tugeva tahtega, eristatav intelligentsuse ja töökuse poolest. Juri Gagarinil olid kõik need omadused, mistõttu sai temast esimene kosmonaut. Juri Gagarin tõi au meie kodumaale. Sina ja mina võime tema üle uhked olla.Ja juunis 1963 saadeti Maa orbiidile kosmoseaparaat, mida juhtis maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova. 2013. aasta on Venemaa kosmonautika jaoks erilise tähtsusega – me tähistame 50. aastapäeva esimese naiskosmonaudi Valentina Vladimirovna Tereškova kosmosesselennust. Täna V.V. Tereškova on 76-aastane. Iga aasta 12. aprillil tähistatakse meie riigis suurt päeva – kosmonautikapäeva.

Koolitaja: Astronaudid peavad olema osavad ja tähelepanelikud. Nüüd mängime mängu "Kiired raketid ootavad meid." Teie ees on põrandal 4 rõngast - need on raketid. Märguande peale peavad neljaliikmelised meeskonnad rakettides kohad sisse võtma.

Lapsed kõnnivad ringis ja ütlevad:

Kiired raketid ootavad meid

Et lennata planeetidele.

Mida iganes me tahame

Lendame selle juurde!

Kuid mängus on üks saladus:

Hilinejatele pole ruumi!

Koolitaja: Hästi tehtud, poisid. Astronautidel peavad olema head teadmised päikesesüsteemist.

Õpetaja küsib, kas lapsed teavad mõnda planeeti päikesesüsteemis.

Koolitaja: Ja nüüd kutsun teid kinno. (Kutsun lapsi sülearvutitoolide juurde, annan neile piletid numbritega ja numbritega 1-10) Tulge sisse. Istuge vastavalt oma piletitele.

Näitan lastele ettekannet “Päikesesüsteem” ja räägin ettekande ajal.

Koolitaja: Päikesesüsteemis on üheksa planeeti. Enamiku neist nimetasid astronoomid Kreeka või Rooma jumalate järgi.

Merkuur on Päikesele kõige lähemal asuv planeet. Nimetatud tiivulise jumala järgi - Merkuur. Selle pind on kivine ja mahajäetud; planeedil pole vett ega õhku.

Veenus on Päikesest teine ​​planeet. Nimetatud armastuse ja ilu jumalanna - Veenuse järgi. Veenus on kaetud paksude pilvekihtidega, mis varjavad planeedi pinda. Kuumus on siin särisev. Seal on nii palav, et ilma ahjuta saab piruka küpsetada mõne sekundiga. Veenus on taeva heledaim planeet.

Maa on Päikesest kolmas planeet. Planeet on Päikesest sellisel kaugusel, et temperatuur ei ole liiga kuum ega liiga külm ning vett on piisavalt, seega on Maal elu. Maal on oma satelliit – Kuu.

Marss on päikesesüsteemi neljas planeet. Nimetatud sõjajumala Marsi järgi. Marss on ainus Maaga sarnane planeet, kuna sellel on neli aastaaega, jäised polaarmütsid ja kuivad jõesängi meenutavad kanalid. Enne kui teadlased said teada, et Marsil elu pole, uskusid inimesed, et seal elavad salapärased olendid – marslased.

Jupiter on Päikesest viies planeet, mis on saanud nime Rooma tähtsaima jumala Jupiteri järgi. See on Päikesesüsteemi suurim planeet. See on nii suur, et kõik teised planeedid mahuksid selle sisse ära. Jupiter on hiiglaslik pall, mis koosneb vedelikust ja gaasist.

Saturn on päikesesüsteemi kuues planeet. Nime sai jumal Saturn, Jupiteri isa. Saturn on suur vedelikust ja gaasist valmistatud pall. Planeet on tuntud oma suurepäraste rõngaste poolest. Iga Saturni rõngas koosneb gaasidest, jääosakestest, kividest ja liivast.

Uraan on Päikesest seitsmes planeet. Nimetatud Saturni isa Uraani järgi. See on ainus planeet päikesesüsteemis, mis tiirleb ümber päikese, justkui lamades külili. Seda nimetatakse "lamavaks planeediks".

Neptuun on Päikesest kaheksas planeet. Nime on saanud rooma merejumala Neptuun, kuna see on külm ja sinine. See on tohutu pall, mis koosneb gaasist ja vedelikust. Neptuuni saab näha ainult läbi teleskoobi. Päikesesüsteemi tugevaimad tuuled puhuvad planeedi pinnal, ulatudes kiiruseni üle 2000 km/h, mis on 2 korda suurem kui reaktiivlennuki kiirus.

Pluuto on üheksas (kõige kaugemal) planeet Päikesest. Nimetatud allilmajumala järgi. Teame Pluutost väga vähe, kuna sellele pole saadetud ühtegi automaatsondi.

Koolitaja: Poisid, meie filmiseanss on läbi, andke mulle oma piletid ja lähme vaibale, kus teeme astronautidele harjutusi.

Toimub kehalise kasvatuse tund “Kosmodroom”.

Loen poeetilist teksti ja samal ajal näitan, milliseid toiminguid selle järgi teha tuleb.

Liikumised

Kõik on lennuks valmis,

Lapsed tõstavad käed esmalt ette, siis üles.

Raketid ootavad kõiki poisse.

Ühendage oma sõrmed pea kohal, et kujutada raketti.

Vähe aega õhkutõusmiseks

Nad marsivad oma kohale.

Astronaudid seisid reas.

Tõusime hüppeliselt püsti – jalad laiali, käed vööl.

Kummardus paremale, vasakule,

Painutage külgedele.

Kummardame maapinnale.

Painutage ette.

Rakett tõusis õhku.

Kahel jalal hüppamine

Meie kosmodroom on tühi.

Kükitage maha, siis tõuske üles.

Kutsun lapsi üles minema laua juurde, mis on ette valmistatud kollektiivseks produktiivseks tegevuseks - “Rakett kosmoses”.

Kasvataja: Poisid, kõigepealt jätame meelde geomeetriliste kujundite nimed (näitan lastele raketi osi - ristkülikut, kolmnurka, ringi ja küsin nimesid). Milliseid geomeetrilisi kujundeid on rohkem?

Peegeldus: tutvume täidetud taotlusega ja jagame muljeid.

Kuhu rakett kadus?

Millised planeedid on meie planeedil? Päikesesüsteem?

Kuidas kutsutakse inimesi, kes kosmoselaevadel kosmosesse lendavad?

Mis on esimese naisastronaudi nimi?

Vanema rühma tunnetuse tunni kokkuvõte.

Teema: "Kosmose vallutamine".

Programmi sisu:

    Selgitage lastele, mis on ilmaruum.

    Tutvustage Päikesesüsteemi planeetide nimesid.

    Räägi esimesest kosmonaudist Juri Gagarinist.

    Selgitage tähendust kosmoseuuringud Tänapäeval.

    Kasvatada austust astronaudi raske elukutse vastu.

Demonstratsioonimaterjal. Illustratsioonid: kosmos, öötaevas, päikesesüsteem, kosmoselaev, Yu Gagarin, orav ja nool, maa, skafand, rakett, Valentina Tereškova.

Jaotusmaterjal. Tähed (3), kolmnurgad (3), ruudud (3), ringid (2), ½ leht A4 sinist.

Tunni käik:

Poisid, kuulake luuletust ja öelge, millest see räägib.

- Ma tahaksin lennata Kuule,

Sukelduge lahendamata maailma.

Ja nagu ilus unenägu

Puudutage heledaimat tähte.

Lennata kaugetele orbiitidele,

Meile kõigile tundmatud mõõtmed,

Kus salapärane kosmos hoiab

Hiiglaslikus universumis on palju saladusi.

(Luuletus kosmosest)

- Õige. Kas tead, mis püha meile läheneb? – Kosmonautikapäev.

– 12. aprill 1961 – mees alustas kosmoseuuringuid. Venemaal tähistame seda päeva "kosmonautikapäeva - esimene mehitatud lend kosmosesse".

- Varem, kaua aega tagasi, kui inimesed just Maad ära tundma hakkasid, kujutasid nad seda ette pööratud kausina, mis seisab kolmel hiiglaslikul elevandil, mis seisavad tähtsalt nende kesta peal. tohutu kilpkonn. See on ime - kilpkonn ujub meres - ookeanis ja kogu maailm on kaetud taeva kristallkupliga, kus on palju sädelevaid tähti.

- Sellest ajast on möödunud palju aastaid. Meie maal on palju kasvanud targad inimesed. Nad ehitasid laevu ja maailmas ringi rännanud said teada, et maa on pall. (Näitab illustratsiooni).

— Ja astronoomid on tõestanud, et Maa pöörleb ümber Päikese, tehes ühe pöörde aastas, ja ümber oma telje 24 tunniga.

— Esiteks lendasid loomad kosmosesse. Kas sa tead, mis nende nimed on? – Orav ja nool (näitab illustratsiooni).

- 12. aprill - mees lendas kosmosesse. Mis ta nimi on, kas sa tead? – Juri Gagarin (näitab illustratsiooni).

— Kosmoseraketis

Nimega "Ida"

Ta on esimene planeedil

Suutsin tõusta tähtedeni.

Nad laulavad selle kohta laule

Kevadised tilgad:

Jääb igavesti koos olema

Gagarin ja aprill.

— See on luuletus, mille nad kirjutasid Gagarinist.

— Teadlased on kindlaks teinud, et meie päikesesüsteemis on 9 planeeti.

1. Väikseim planeet asub Päikesele kõige lähemal, selle pind on kivine ja mahajäetud, planeedil ei ole vett ega õhku. Seda nimetatakse - Elavhõbe.

2. Ja see planeet on kaetud pilvedega, sellel on väga palav. See Veenus.

3. Kolmas planeet Päikesest, värviline erinevad värvid: sinine, sinine, roheline, pruun, kollane, kuid kõige rohkem sinine ja sinine värv. See on planeet - Maa.

4. Neljas planeet on punane planeet, selle pinnal on kuivade kanalitega sarnased lohud. See Marss.

5. Järgmine planeet on suurim, see koosneb vedelikust ja gaasist. Seda nimetatakse - Jupiter.

6. Ja seda planeeti ümbritsevad rõngad. Seda nimetatakse Saturn.

7. See on ainus planeet, mis tiirleb ümber Päikese, justkui lamades külili. Seda nimetatakse "lamavaks planeediks" - Uraan.

8. See planeet on külm ja sinine. See on tohutu pall, mis koosneb gaasist ja vedelikust - Neptuun.

9. Väga külm, kuna see on Päikesest kaugel - Pluuto.

- Ja planeetide nimede ja järjekorra meeldejätmine aitab meid "Astronoomiline loendusriim".

Maal elas astroloog,

Ta pidas planeete loendamist.

Merkuur - üks, Veenus - kaks,

Kolm - Maa, neli - Marss,

Viis on Jupiter, kuus on Saturn,

Seitse on Uraan, kaheksas on Neptuun,

— Kosmosesse lendasid mitte ainult loomad ja Juri Gagarin, vaid ka naine.

- Kui paljud teist teavad tema nime? – Valentina Tereškova (näitab illustratsiooni).

— Astronaudid lähevad kosmosesse kaitsevormis, mida nimetatakse skafandriks. See kaitseb kosmoses viibivat inimest vedelike, gaaside ja kiirguse eest. Komplekti kuuluvad: kest, kiiver, kindad ja saapad (näitan illustratsiooni).

- Poisid, lähme nüüd laudadesse. Nüüd loote oma kosmodroomi, millel on ainult raketid.

— Kõigepealt laod selle lehele ja vaatad, kus kõik asetseb, siis eemaldad ettevaatlikult ja hakkad liimima.

— Kandke figuurile liimi, alustades keskelt ja nurkadesse.

- Kui olete töö lõpetanud, võtke see ja kinnitage see tahvlile ning seejärel puhastage oma tööruum.

Kosmose vallutamine.

Eesmärk: anda lastele aimu kosmosest ja astronautikast. Äratada huvi kosmose vastu.

1. Hariduslik: kujundada esialgne ettekujutus planeetide kohta (suurused, mõned omadused).

2. Arenguline: laiendage oma sõnavara horisonte: kosmos, kosmodroom, kosmosejaam, kaaluta olek, külgetõmme.

3. Haridus: sisenda armastust kodumaa, riik. Kasvatage hoolivat suhtumist loodusesse ja planeedi emasse.

4. Sõnavaratöö: Planeetide nimetus, planetaarium, skafander, kosmosesatelliit, rakett.

Eeltöö: joonistamine, kujundamine, modelleerimine, aplikatsioon, illustratsioonide lugemine ja vaatamine.

KLASSI EDU:

Mängitakse kosmoseteemalist muusikapala.

VIKA: Ma usun, et sõbrad on rakettide karavanid

Nad kiirustavad meid tähelt tähele edasi

Kaugete planeetide tolmustel radadel

Meie jäljed jäävad.

Millest see laul, luuletus räägib? (laste vastused)

Üllatushetk: planetaariumi kutsega kirja kohaletoimetamine.

Poisid kutsuvad meid planetaariumisse. Minge esikusse, vaadake seda ja istuge toolidele.

Poisid, mis on meie planeedi nimi?

Kuidas peaksime oma planeedi elanikke nimetama?

Mees vaatas taevasse ja mõtles: "Mis seal kõrgem on?" Inimene unistas kosmosest.

Mida me näeme taevas pilvitu õhtul? (taevas on täis tuhandeid tähti).

Millised need välja näevad? Väikesed, kuna asuvad maapinnast kaugel. Tegelikult on tähed väga suured, neil on oma nimed: Polaris, Sirius, Vega. Tähtkujud: suur- ja väikeurs, Jäär, Sõnn, Vähk, Lõvi.

Varem, kaua aega tagasi, kui inimesed alles hakkasid Maad ära tundma, kujutlesid nad seda ümberpööratud kausina, mis toetub kolmele hiiglaslikule elevandile, kes seisid tohutu kilpkonna kesta peal. See imekilpkonn ujub meres-ookeanis ja kogu maailm on kaetud taeva kristallkupliga, kus on palju sädelevaid tähti. Sellest ajast on möödunud tuhandeid aastaid. Meie planeedil kasvas üles mitu põlvkonda nutikaid inimesi, nad ehitasid laevu ja said maailmas ringi rännata teada, et Maa on pall.

Näidake ja uurige maakera.

Mida me maakeral näeme? (mered, ookeanid, jõed, järved, mandrid, saared.)

Kosmos on inimest alati huvitanud. Lõppude lõpuks on oluline, kas teistel planeetidel on elu?

Ja siin oli kosmoseuuringute esimene edu, 4. oktoobril 1957 – kuuldi esimest sõnumit esimese Maa satelliidi startimise kohta. (vaata paigutust) Ja see satelliit edastas ainult signaali.

Teadus arenes ja ilmus esimene sõna – astronautika.

Poisid, kas teate, kes lendas esimesena kosmosesse? Miks mitte inimene? (Oli vaja kontrollida, kuidas ruum mõjutab elusorganismi, kas see pole seal inimesele ohtlik.)

12. aprill 1961 on maailma esimese kosmonaudi, Venemaa kodaniku Juri Gagarini lennu päev. Sellest päevast on saanud suur rahvuspüha pilootide-kosmonautide, disainerite, inseneride, töötajate ja töötajate auks, kes loovad rakette, kosmoselaevu ja tehissatelliite maa.

Yu.A. Gagarin sündis Smolenski oblastis kolhoosniku perre. Esiteks lõpetas ta kiitusega kutsekooli ja samal ajal ka töönoorte kooli. Seejärel lõpetas ta Saraatovi tööstustehnikumi ja lennuklubi kiitusega, astus 1. Tškalovi sõjaväelendurite kooli, teenis seejärel Põhjalaevastiku sõjaväelendurina, seejärel liitus kosmonautide korpusega.

See on pikk ja raske tee, mille Gagarin läbis enne kosmosesse lendamist.

Mida nägi astronaut läbi akna? (Maa illustratsioon)

Ta nägi tõelist pilti taevast, tähtede sära, ta oli esimene, kes ütles, et Maa on ümmargune ja esimene, kes tundis kaaluta olekut.

FÜÜSILINE MINUT: lapsed teesklevad kaaluta olemist. Saates teda sõnadega: kogeme kergust kogu kehas, meie käed ja jalad pole muutunud meie omadeks, nad ei kaalu midagi. (Märkige need, kes seda paremini teevad.)

Mida teeb astronaut kosmoses? (juhib teaduslikud katsed, jälgib elusorganismide käitumist nullgravitatsioonis). Mõned katsed ja mõnikord ka probleemid nõuavad avakosmosesse minekut.

Mida see siis turvalisuse tagamiseks kasutab? (ülikond, vaata.) Kosmoses pole ju õhku, on vaakum ja hirmus külm.

ANTON: Kosmoses pole õhku

Ja seal tiirleb üheksa erinevat planeeti

Ja päike on täht süsteemi keskmes

Ja meid kõiki seob lähenemine.

Nüüd räägivad poisid meile mõnest planeedist.

MISHA: Päikesesüsteemi väikseim planeet, mis asub päikesele kõige lähemal, on MERCURY.

ANGELINA: Planeet on kaetud pilvedega, seal on nii palav, et saad 2 sekundiga pirukaid küpsetada, see on VEENUS.

SONIA: See planeet on meie armastatud kodu,

Elame sellest sünnist surmani.

Planeet on ilus: mered, ookeanid.

Lilled ja puud seal erinevad riigid,

Ja päike paistab koidikust päikeseloojanguni,

Mis planeet see on, poisid?

VLAD: Suurim planeet koosneb vedelikust ja gaasist, see on JUPITER.

SOFIA: Seda planeeti ümbritsevad rõngad, see on SATURN.

IGNAT: See planeet näeb välja punane ja enne kui inimesed arvasid, et sellel planeedil on elu, kuid nad eksisid, on see planeet MARS.

Ja Päikesest kaugeimad planeedid on: URAAN, NEPTUUN, PLUUTO.

Mis hoiab kõiki neid planeete päikese lähedal? (atraktsioon)

Kujutagem ette, et oleme teadlased ja peame katseid läbi viima.

Katse nr 1: „PALLID KEELAL”

Lapsed mängivad päikese rolli ja pallid planeedi rolli. Me pöörame pallid, seejärel peatume ja vabastame pallid. Kuhu pallid kadusid? (alla)

Mis siis päikest aitab? (atraktsioon)

Katse nr 2: Päike kiirgab soojust ja valgust, nagu elektrilamp.

Lülitage "päikese" lamp sisse - ma palun lastel kordamööda oma käsi lähemale ja kaugemale tuua. Mida selle kohta öelda? Mida lähemal, seda soojem, mida kaugemal, seda külmem.

Noh, poisid, ekskursioon planetaariumi on läbi. Kas sulle meeldis see?

Minul oli teiega ka väga huvitav. Hästi tehtud.

Meie riik oli esimene, kes sillutas teed tähtede juurde ja see tekitab imetlust ja uhkust.

Ja võib-olla saab tulevikus ühest teist astronaut või kosmoselaevade projekteerija.

Seal on üks planeedi aed. Selles külmas ruumis.

Ainult siin on metsad lärmakad, kutsudes rändlinde.

Ainult sellel õitsevad rohelises rohus maikellukesed,

Ja kiilid vaatavad lihtsalt üllatunult jõge.

Hoolitse oma planeedi eest, sest teist sellist pole olemas!


Jatsenko Marina Vladimirovna
Jaga