Selgitav diktaat mitte erinevate kõneosadega. Mitte erinevate kõneosadega. VI. Arendusülesanded

Klass: 8

Eesmärgid.

1. Haridus- ja arendustegevus:

1.1. Õigekirja üldistamine EI erinevate kõneosadega.

1.2. Kõneosade tuvastamise ja reeglite rakendamise oskuse arendamine.

2. Hariduslik:

2.1. Arendada õpilastes austust teaduse inimeste vastu.

Vorm: töötoa tund.

Tundide ajal

I. Sissejuhatus

Viimases tunnis kordasime kirjutamise reegleid mitte erinevate kõneosadega. Ja täna on meil töötuba teemal "MITTE erinevate kõneosadega".

II. Tunni teema, eesmärgid

Kirjutage üles tunni kuupäev ja teema. Millise eesmärgi me tänasele tunnile seame, teades teooriat ja oskame reegleid praktikas rakendada? (Eesmärkide sõnastamine)

III. Põhjalik analüüs tekst

Arendame pädevusi tehes terviklikku tekstianalüüsi. Kaalu hoolikalt oma tegevuste plaani, põhiülesandeid, tööks vajalikke meeldetuletusi. Teie tegevuse tulemuseks peaks olema õigekirjaskeem "MITTE erinevate kõneosadega". 15 minutit tööle.

IV. Bändi esinemised

Kuulame rühmade etteasteid. (Õpilased esitavad diagramme, esitlevad oma töid, vastavad küsimustele)

Millist pakutud skeemidest on mugav kasutada?

V. Proovitöö

Tutvuge lõigu 4 sisuga. Sõnavaradiktaadi salvestamine, paaristöö kontrollimine klahvi abil. Analüüsige oma tegevusi, täitke hindamislehti.

Vaadake tunni eesmärke.

1. Millised seatud eesmärkidest on täielikult täidetud? Mille kallal tööd jätkata on vaja?

2. Märgi enesehinnangulehele, millisesse gruppi end paigutad.

VII. Kodutöö(valikuliselt)

  1. Kirjutage miniatuurne essee vabal teemal, kasutades etteantud kirjaviisist vähemalt 9 sõna.
  2. Kirjutage essee, kasutades selle õigekirja sõnu.

Rühma tegevuskava

Tunni etapid Sisu
1. Organisatsioonimoment.
2. Ettevalmistus tunnis toimuvateks tegevusteks. 1. Pane kirja tunni kuupäev ja teema.

2. Määrake tunni eesmärgid.

3. Pädevuste arendamine keelematerjali abil. 1. Töö tekstiga (jaotage esinejate rollid vastavalt tekstile mõeldud ülesannetele).

2. Üks esindaja rühmast loeb teksti ilmekalt ette, ülejäänud analüüsivad tema kõnet memo nr 2 abil.

3. Kolmanda küsimuse puhul võtab sõna üks fraktsiooni esindaja, ülejäänud täiendavad.

4. Küsimustes 4 ja 5.6 võtavad sõna kaks rühma esindajat (ehitage ühtne monoloog), ülejäänuid täiendatakse, parandatakse, kasutades

memo nr 3.

5. Kaks õpilast koostavad esitluse vastavalt loodud skeemile, ülejäänud täiendavad seda.

6. Oma tegevuse analüüs tunni selles etapis (täitke hindamisleht).

4. Proovitöö. 1. Sõnavara diktaadi salvestamine.

2. Töö kontrollimine paaris võtme abil.

3. Oma tegevuse analüüs tunni selles etapis (täitke hindamisleht).

5. Kokkuvõtete tegemine. Vaadake tunni eesmärke, mis töötas?

Märkige enesehinnangulehele, millisesse rühma te end liigitaksite?

6. Kodutöö. 1. Kirjutage miniatuurne essee vabal teemal, kasutades etteantud kirjaviisist vähemalt 9 sõna.

2. Kirjutage essee, kasutades selle õigekirja sõnu.

1. rühma tekst

Kliment Arkadjevitš Timirjazev

See elu oli tuline vägitegu. Peatute hämmastusega Timirjazevi tegude (ammendamatu) tohutu üle.

(Alustamatu) võitleja, kodanikuteadlane, õpetaja, kes koolitas (mitu) põlvkonda tähelepanuväärseid teadlasi, eksperimenteerija, kes sillutas uusi teid laboripraktikas, "Venemaa agronoomia patriarh", nelja tosina akadeemia täis- ja auliige. , ülikoolid, teadusühingud üle maailma ...

Töö täitis selle elu ääreni.

Kuid need, kes Timirjazevit isiklikult tundsid, säilitasid meile oma mikroskoopides, raamatutes sügaval (mitte)pedandi kujundi, kuid inimesest, kes on avatud kõigile maailma elavatele rõõmudele. Ta armastas kirglikult loodust, reisimist ja pikki ekskursioone. Kaamera ja objektiiv olid temast (mitte)eraldatavad, teda juhtis kõige sagedamini (mitte) botaaniku, vaid ellu armunud inimese käsi.

Temas oli ka vanematekoju sisendatud ja elu jooksul säilinud nutikust, nagu (dis)viha igasuguse välise ja sisemise lolluse ja (lohakuse) vastu, nagu lugupidamine töö ja töövõime vastu.

Selle elu kirglik põlemine (ei lakanud) päevakski. Aga see oli sisemine keemine, mida tahte rangeim distsipliin ei lasknud välja murda. Timirjazev jäi teda teadjatele meelde kui härrasmehelikult korrektset, tasa, (aeglaselt), hästi valitud fraasidega rääkivat.

Timirjazevis polnud absoluutselt midagi "teaduslikust ekstsentrikust". Ta ei kannatanud hajameelsuse ega unustamise all. Vastupidi, ta oli kõiges peensusteni täpne.

Vaidluses ei karjunud ta kunagi (kunagi) ega öelnud kunagi (mitte kunagi) ebaviisakaid asju. Kuid ta teadis, kuidas vaenlast hävitada nii palju, et kuni oma päevade lõpuni (ei) unustanud Timirjazevi talle osaks saanud “noomitust”.

Ta kujutas teadust (kättesaamatu) templina, kus imelise kõiketeadmisega preestrid sooritavad salapäraseid riitusi, avades (initsieerimata) jaoks vaid loori serva. Ei, Timirjazev (pole) väsinud kordamast: „Teadus on töötuba, õppige töötama, te leiate selles koha! (V. Safonov.)

Ülesanded tekstile

  1. Lugege tekst hoolikalt läbi.
  2. Selgitage õigekirja Mitte selles tekstis.
  3. Märkige sünonüümid nimisõnadele, omadussõnadele ja määrsõnadele, millega Mitte koos kirjutada.

Vastamise järjekord

Tekst 2 rühma

Arhip Ivanovitš Kuindži

Arkhip Ivanovitš Kuindži on vene maalikunstnik, hiljem tema nime kandnud kunstnike seltsi loomise algataja. Kuindži koha vene maalikunstis määrab tema eriline nägemus loodusest.

Ta tõi vene maastikumaali (ei)kordamatu originaalsuse, näidates oma sünnipärase looduse ilu küljelt, mis peaaegu (ei) kajastus tema kaasaegsete töödes.

Tuntuimad maalid kujutavad loodust hetkedel, mida keegi (pole) varem kujutanud.

Meistri kunstihuviobjektiks sai kõik: (kuhtumatud) päikeseloojangud, kuuvalgete ööde sära, vikerkaare peaaegu (ei)märgatav valgus raskete pilvede taustal. Kuigi ta maalis (mitte)lakkamatutest sügisvihmadest uhutud tee ja (niitmata) rohuga stepi ja (eba)tavaliselt kauni, päikesekiirtest läbi imbunud kasesalu, jääb Kuindži põlvkondade mällu. lummava ilu ja salapärase sarmiga (mitte)jäljendava lauljana kuuvalge öö. (Väikesel) suurel lõuendil “Öö Dnepril” saavutab kunstnik (eba)varasemad valgusefektid ja targa kompositsioonilihtsuse. (S. Mjasnikova.)

Ülesanded tekstile

  1. Lugege tekst hoolikalt läbi.
  2. Valmistage ette väljendusrikas teksti lugemine, kasutades memo nr 2.
  3. Määrake teema, teksti põhiidee. (Vt memo nr 2 lõige 3).
  4. Tehke kindlaks, millisesse kõnestiili ja -tüüpi see tekst kuulub. Selgitage oma seisukohta (toestage oma vastust tekstist pärit näidetega).
  5. Selgitage õigekirja Mitte selles tekstis.
  6. Kirjutage fraasid üles Mitte, millele saab valida sünonüümse paari ilma Mitte, kirjutage need sünonüümsed paarid üles.
  7. Koostage oma õigekirjaskeem "Mitte koos erinevad osad kõne."

Vastamise järjekord

(jagage rühmas laiali, kes millisele küsimusele vastuse koostab).

  1. Lugege teksti ilmekalt, kuulake õpilaste arvamusi lugemise kohta.
  2. Valmistage ette täielik vastus kolmandale küsimusele (2-3 lauset).
  3. Valmistage ette monoloog 4. ja 5. küsimuse kohta, kasutades memo nr 3.
  4. Lugege 6. küsimust ja andke selge vastus.
  5. Esitage oma diagramm. Rääkige meile selle eelistest.

3. tekstirühm

Kojutulek

Terve aasta enne Nikolai Nikolajevitši saabumist seisis maja laudadega kaetud. Sadas vihma, katusel oli lund ja mitte kedagi (mitte) puhastatud, nii katus ja nii kaua (mitte) maalitud, paljudes kohtades oli lekkiv ja roostes.

Nikolai Nikolajevitš (ei ole) oodatud et kodus kohtumine erutaks teda nii palju. Kui mahajäetud maja välja ilmus, hakkas ta süda nii kõvasti peksma, et ta kartis seda (mitte) see tuleb. Ta tõmbas hinge kinni, ületas kindlal sõjalisel sammul tänava ja astus sisehoovi.

Nikolai Nikolajevitš vaatas tagasi ja nägi, et selja taga seisis käed kurvalt rinnal. (mõned naised. Ta pole kellegagi koos (ei) rääkis(mitte), sest see oli nii (mitte) inimesed, Lihtsalt ( ei saanud: kõik veenid värisesid tema sees, kui ta kohtas kodu, mis oli tema jaoks ( ei ole lihtne kodu, tema elu ja häll.

(V. Železnikov)

Ülesanded tekstile

  1. Lugege tekst hoolikalt läbi.
  2. Valmistage ette teksti ilmekas lugemine, kasutades näpunäidet nr 2.
  3. Määrake teema, teksti põhiidee. (Vt memo nr 2 punkt 3).
  4. Tehke kindlaks, millisesse kõnestiili ja -tüüpi see tekst kuulub. Selgitage oma seisukohta (toestage oma vastust tekstist pärit näidetega).
  5. Selgitage õigekirja Mitte selles tekstis.
  6. Märkige, millised kõneosad on esile tõstetud sõnad.
  7. Koostage oma õigekirjatabel "Mitte erinevate kõneosadega".

Vastamise järjekord

(jagage rühmas laiali, kes millisele küsimusele vastuse koostab).

  1. Lugege teksti ilmekalt, kuulake õpilaste arvamusi lugemise kohta.
  2. Valmistage ette täielik vastus kolmandale küsimusele (2-3 lauset).
  3. Valmistage ette monoloog 4. ja 5. küsimuse kohta, kasutades memo nr 3.
  4. Lugege 6. küsimust ja andke selge vastus.
  5. Esitage oma diagramm. Rääkige meile selle eelistest.

Lisa 1

Tulemuslikkuse hindamisleht

Õpilase perekonnanimi, eesnimi Tekst Skeem Dikteerimine Alumine joon
1.
2.
3.
4.
5.

Sõnavara dikteerimine (võti testimiseks)

Üllatust varjamata; hämmeldunud; ei saanud kohtuda; vihkama; nördimusest nördima; Mitte puumaja; mitte odav; distsiplineerimata õpilane; jõgi pole lai, vaid külm; olla pikka aega halb; mitte kaugel, vaid lähedal; mitte kuuskümmend; sõnatu seadus; põlemata tuli; plaani alatäitmine; ei jõua riiulini; näita umbusaldust; pole millegagi kirjutada; pole kedagi, kelle järele joosta; ei söö piisavalt; vahetult enne koosolekut; tõeline puudutus; pole kellegi poolt maskeeritud; meeldejääv nägu; lohakas välimus; näidata kohatust; teadmatuse vihkaja; tunda end ebamugavalt; keegi ei tulnud; ei kala ega kana.

Algoritm partiklite õigekirjaks mitte nimisõnade, omadussõnade ja määrsõnadega, mis algavad tähega -o:

1

Päike – mitte tuline, mitte kuum, nagu lämbe põua ajal, mitte tuhm karmiinpunane nagu enne tormi, vaid särav ja tervitatavalt särav – tuleb rahulikult kitsa ja pika pilve alt (T.). Tahtmatult imetlesin Pavlushat (T.). Hingas tormine tuul (P.). Ühe tule kohal rippus väike pada... (T.) Ilusast oli ta kaugel (L.). Ajasime rahulikult omavahel juttu (Paust.). Päike ei olnud pilvine nagu õhtul, vaid särav, olles öö jooksul puhanud (Paust.). Tema silmadesse ilmusid pisarad, mitte arglikud, mitte kibedad, vaid uhked, vihased pisarad (Ch.). Päike põles nagu eile, õhk oli vaikne ja tuhm (Ch.). Vaatetornist paremal ja vasakul laiusid ebatasased savised kaldad (Ch.). Davõdov kõndis rahulikus, kuid laias tempos (Shol.). Vastust kuulmata astus Petšorin mitu sammu ukse poole (L.). Paremal seisis madalal metsaga kaetud küngaste kohal kollane vilkumatu täht (A.N.T.). Erakordses vaikuses tärkab koit (Paust.). Petšorin oli pikka aega halb, kaalus alla, vaeseke (L.). Selle pilgu väljendus oli väga ebamäärane, kuid mitte mõnitav (L.). Võõras osutus teda nähes umbes kolmekümneaastaseks meheks, välimuselt inetu ja mitte millegi poolest tähelepanuväärne (Ch.). Hämar valgus põles akna taga ja hämar tuli ei saanud kustuda (Paust.). Onn oli väärtusetu (A.T.N.). Mälestused ei ole koltunud kirjad, mitte vanadus, mitte kuivatatud lilled ja säilmed, vaid elav, värisev maailm täis luulet (Paust.). Pööris, mitte külm, vaid soe, tabas puid, seinu, tänavat (T.). Aed on eriti hea, väike aga tihe ja mõnusalt keerukas (M.G.). Ta hakkas laulma: tema hääl pole halb. (L.)... Kavatsen kohe minema hiilida (T.).

2

Keegi kõndis aeglaselt mööda alleed (Ch.). Blizzard piiras täkku raevukalt otse poisi nina ees, ajades talle peaaegu otsa (Fad.). Jegorushka pani kiiresti, tahtmata millelegi mõelda, kimbu pea alla ja kattis end mantliga (Ch.). Metelitsa vaatas silmadega ringi, kuulas ja midagi kahtlast leidmata hüppas vaikselt ja kiiresti üle aia (Fad.). Ilma karu tapmata nahku ei müüda (viimast). Teadmata, kes meile helistab või kuhu minna, hüppasime mõlemad vanaprouaga püsti ja tormasime läbi suitsu meremehele (T.) järele.

3

Ta oli nördinud ja vihkas tädi (Ch.). Pirukate riis on alaküpsetatud (Ch.). Majad on uued, aga eelarvamused vanad. Rõõmustage - ei aastad, mood ega tulekahjud ei hävita neid (Gr.). Kaskedel ei kõigu ükski Valge nimekiri(P.). Ta elas nii, nagu ei märkaks kedagi enda ümber ega vajaks kedagi (T.). ... Ja ta ei vajanud midagi ja miski ei sidunud teda (T.). Kuid mitte midagi tunnistamata polnud ta mitte ainult sünge, igav ja kõlav noormees, vaid, vastupidi, ta oli pidevalt kaasas (L.T.). Klim polnud kunagi kellegagi rääkinud nii, nagu ta rääkis Marinaga (M.G.). Kiselev võttis osa sõdadest Napoleoniga, kuid ei saanud kunagi mitte ainult haavata, vaid isegi kriimustada (Paust.). Olles kuidagi hüvasti jätnud, kellegi näkku vaatamata, lahkus Volodya söögitoast (Ch.). Hani polnud sugugi solvunud, et tema toitu sõi võõras koer (Ch.). Ma lahkun Roomast igaveseks: ma vihkan orjust (P.).

4

Üldiselt tundub, et kõigist Tšehhoviga kunagi kohtunud inimestest ei olnud kedagi, kes teda mäletades ei märkaks seda sügavalt populaarset iseloomujoont: äge vihkamine eneseületuse ja ülbuse vastu. Võimatu oli uskuda, et keegi, keda kogu riik austas, ei tunne tema au niivõrd.

Ta oleks justkui seadnud endale ülesande: end varjata, mitte kellelegi oma “mina” välja ulatada, mitte kedagi oma teenidega rõhuda. "Kui nad minust kirjutavad, häirib see mind ebameeldivalt," ütles Tšehhov.

Ärge ammutage oma talendist mingeid privileege, et see ei muutuks takistuseks tema ja teiste inimeste vahel. Ärge kunagi, mitte mingil juhul lubage end üleolev olla või üleolev.

Tšehhov kirjutas ajakirja toimetusele: «Palun ärge trükkige mind nii pikalt kuulutustes. Seda ei aktsepteerita." Millal see avaldati? täiskoosolek oma teostest palus Tšehhov erilise teenetena kirjastusel mitte trükkida ei tema portreed ega elulugu. Üldiselt oleks tore, kui noored kirjanikud, olles Tšehhovi elulugu põhjalikult uurinud, teeksid sellest oma käitumismudeli, sest see elulugu on eelkõige kirjaniku tagasihoidlikkuse õpik.

K. Tšukovski “A. P. Tšehhov."

L.V. VELIKOVA,
Moskva

Koolitus: õigekiri Mitte Ja ei kumbagi erinevate kõneosadega

1. tund

Õigekirjaosakesed Mitte

1. harjutus

Avage sulg.

(Eba)rõõmus pilk, (eba)range kohtunik, (tundmatu) autor, täiesti (eba)lõbus lugu, (mitte)keeruline, kuid segane küsimus, pimedust (ei)kartev laps, õpilane (ei) õppimisvõimeline, mitte (mitte) õige otsus, (mitte) hea märk, (mitte) lahke ja (mitte) kuri võlur, (mitte) hoonestatud ala, (ei ole) palgatud, (mitte) ) õpetaja poolt kontrollitud diktaat, (mitte)teada fakt kirjaniku elust, tuulelipp (ei) liigub tuulevaikuses, täiesti (eba)terve inimene, täiesti (mitte) liikuv õhk, (mitte) lai aga sügav jõgi, (mitte) kallis, kuid praktiline ülikond, (mitte) suur, kuid mugav kott, (mitte) tõestatud tee, (mitte) loll, kuid (mitte) kohutav viga, (mitte) vali, kuid meeldiv hääl, (mitte) kõrge, aga madal põõsas, noormees oli äärmiselt (eba)viisakas, käitus (eba)seltsimehelikult, väga (eba)kena kleit, väga (eba)edukas samm, tee oli (mitte)lai.

2. harjutus

Lisama Mitte koos või eraldi, tugevdades eitust sõnadega üldse, kaugel, üldse mitte.

Mitte kerge teenus

Juhuslik kohtumine
_ kasutu tegevus
_ päris mäng
_ kuulus sportlane
_ tuttav inimene
_ märgatav välimus
_ kasumlik leping
_ uudishimulik loom
_ ärahellitatud laps

Kaugel sellest kerge teenus

Juhuslik möödalask
______ kasutud taimed
______ tõeline kirjanik
____ kuulus luuletaja
___ tuttav tänav
______ märgatav detail
_____ _ hea tehing
_____ _____ uudishimulik inimene
_____ _____ ärahellitatud pealtvaatajaid

3. harjutus

Avage sulg.

(Pole)valmis, (mitte)õnnelik, (ei)peaks, (ei)süüdi, (ei)nõustu, (ei)kavatsus, (mitte)võõras, (pole)vajalik, (mitte)meeldiv, (mitte)korda, (mitte) unustatav, (mitte) vale, (mitte) rumal, (mitte) võitmatu, (mitte)arusaadav, (mitte) segane, (mitte) heledam, (mitte) halvem, (mitte) parem, (mitte) lihtsam, (mitte) rumalam.

4. harjutus

Kirjutage Mitte tegusõnadega koos või eraldi.

Olla õnnetu, näha, olla innukas, terve, armastada, mõista, austada, naeratada, raevuda, vältida, läbi saada, vaikida, ihalda. Ta ei lõpetanud rääkimist - te lõpetate midagi; tal on piisavalt püsivust - laps jõuab aknani; _lõpetasid kõik pisiasjad – sa _õppisid luuletuse lõpuni; etendus _vaatas lõpuni - lapsehoidja _vaatas õpilast; lõpetasime raamatu lugemise, keetmise ja soola lisamise supile; _arvan ära; _tõesta teoreem; _lõpetanud; _punktide kogumine; _konkursile lubatud; _poes käimise küsimus; elada süües ja piisavalt magades; _saa ravimeid; laul on valmis.

5. harjutus

Avage sulg.

(mitte) trükitud kiri, (mitte) rong, millega kohtusin, kutsikas (ei saa) millestki aru, laul (ei) lõpetatud, põrandad (mitte) maalitud, (mitte) vilkuv pilk, (mitte) lõpetatud lause , (mitte)palju (mitte) )valmis, väga (mitte)läbimõeldud otsus, (mitte)palja silmaga nähtav, lilled (mitte)korjatud, (mitte)kontrollivate asjaolude tõttu, (mitte)jäljendatav näitleja, (mitte)pitseeritud ümbrik, (mitte)abielus daam, (mitte) )saake nõutud summa, (mitte)küps virsik, (väsimatu) reisija, kunagi (mitte)lahutatud abikaasad, kleebitud (mitte)tempel õde, (mitte)taktiline noormees, käitu (sunnitult), küsimus (ei) otsustatud õigel ajal, (mitte) kedagi kuulama, plakateid (pole) riputatud, (ei) vaata tulevikku, lõunasöök (pole) valmis , (mitte) vaatamata (mitte)ilmale; loe (mitte) valjult, vaid ilmekalt; tuli (ei) kustub, tuli (ei) kustu; (mitte) kallis, aga ilus asi; väga (eba)huvitav teema, kõnni (aeglaselt); (mitte) vali, vaid vaikne heli; Film, millel (pole) nõrku kohti.

2. õppetund

Õigekirjaosakesed ei kumbagi

Osake ei kumbagi kasutatud:

– verbiga väljendatud eituse tugevdamiseks partikliga Mitte:

Kirjas polnud sõnagi armastusest. Majast ei kostu heli.

Selles lauses jäetakse eitus välja.

Tähelepanu! Mitte kombinatsioonides ei keegi muu kui Ja ei midagi enamat kui eraldi kirjutatud: See ei olnud keegi muu kui jõuluvana.

Ja ta, kujutage ette, hakkas huvitama ei keegi muu kui see kummaline mees. See polnud midagi muud kui keravälk.

1. harjutus

Avage sulg. Kleebi e või Ja.

(N_) miks lõbutseda, (n_) kellega (n_) vaidleb, (n_) miks (n_) lõpetada, (n_) kelle juurde tormata, (n_) kus (n_) olla, (n_) kellelt küsida , ( n_) miks olla kurb, (n_) miks ja (n_) mida solvata, (n_) kust seda saada, (n_) kui palju (n_) muretseda, (n_) kelle maa, (n_) mitu korda küsida, (n_) )millega (n_) nõustuda, (n_)kellele (n_) loota, (n_)kellele loota, (n_) kuhu elama asuda, (n_)millega (n_) sekkuda, (n_)kas (n_) kellelt küsida, oli (n_)miks teeselda, (n_)keda mitte põlata, (n_)kellele kaevata, (n_)kellega (n_) suhelda, ta hoolis (n_) kõigest, (n_) kellele (n_) end alandada, (n_) millega (n_) pistmist, (n_) mida (n_) taga ajab.

2. harjutus

Avage sulg. Kleebi e või Ja.

1. (N_) väljakul, (n_) majades, (n_) lähedal asuvatel tänavatel (n_) oli vaja rohkem (n_) valgust. (Y. Olesha) 2. Olime sügavalt veendunud, et kolmeliitristesse purkidesse pakendatud kasemahl pole midagi muud kui seesama kraanivesi, ainult magustatud. (T. Tolstaya) 3. Millist tööd ta (n_) sõjaväes töötas. (V. Šukshin) 4. Igal pool, kuhu ma vaatan, on igal pool paks rukis. (A. Maikov) 5. Ja ta on juba nii kaugel, et nad (n_) karjuvad, (n_) aitavad. (A. Tvardovski) 6. Hobune saab jõudu eikusagilt. (M. Saltõkov-Štšedrin) 7. Ta (n_) nägi selle aja jooksul Ellochkat (n_) korda. (V. Šukshin) 8. Ja mind rabas (n_) sama palju tema ilus kui (n_) tavaline, (n_) seninägematu üksindus tema silmis! (M. Bulgakov) 9. Sai täiesti selgeks, et millisteks vestlusteks sobib Nikanor Ivanovitš (n_). (M. Bulgakov) 10. (N_)kui (n_)vestle (n_)kuulsate inimestega. (M. Bulgakov) 11. See põhjendus (n_), mil määral (n_) majavalitsuse esimeest rahuldas. (M. Bulgakov) 12. (N_) olla vares nagu lehm, (n_) lennata nagu konnad pilve all. (K. Tšukovski) 13. Tüdrukud vaatasid meid hirmuga ja tundus, et (n_) said (n_) sõnadest aru. (T. Tolstaya)
14. Lühidalt, ma peaksin vaidlema (n_) kellega ja (n_) mille üle. (T. Tolstaya) 15. (N_) üks päikesekiir (n_) tungis läbi kootud pilvede, mis olid umbsed. (V. Katajev) 16. Petya ei näinud (n_) leski (n_) (n_) hallis taevas nutmas. (V. Katajev) 17. Mõte katku olemasolust on (n_) harjumusest väga (n_) meeldiv. (A. Puškin) 18. Olles katkuhaige mehe üle vaadanud ja õnnetule kiiret paranemist lubanud, juhtisin tähelepanu kahele türklasele, kes teda kätest välja viisid, lahti riietasid, katsusid, nagu poleks katk midagi muud kui nohu . (A. Puškin) 19. Millise raha eest (n_) saab Arzrumis (n_) osta seda, mida leiate Pihkva kubermangu esimese rajooni linna väikesest poest. (A. Puškin) 20. Ma võtan (n_)mida (n_) su puhvetis suhu! (M. Bulgakov) 21. Selgitage nüüd mulle, miks on keskpäevasel kaldal ja Bahtšisarais minu jaoks kirjeldamatu võlu. (A. Puškin) 22. Kuna ma (n_) kartsin tiksumist, siis ma (n_) hüppasin voodist välja ja (n_) vastasin talle. (L. Tolstoi) 23. Inimestele oli ta (n_) määritud (n_) intriigidest, (n_) kompromissidest võimuga. (ajalehtedest) 24. Ta tegeles (n_)kunstiliste fantaasiatega, aga arhitektuuri tuleviku kujundamisega. (ajalehtedest) 25. See on vene geeniuse elulugu, mis on sündinud justkui (sees) ajas ja justkui (kohas). (ajalehtedest) 26. Vaatas pliidi alla, vaatas ahju - (n_) pliidi peal, (n_) pliidi all, (n_) kapis, (n_) laua all (n_) seal oli keegi (n_). (Yu. Koval) 27. (N_)karu, (n_)karupoeg ei olnud. (Yu. Koval) 28. Näiteks oli härjapoiss. Tähtis, hästi toidetud, ümar, (n_)anna (n_)võta seebimull, kui puhute seda päikeseloojangul, kui see on punane. (V. Dragunsky) 29. Lemon kuulas teda tähelepanelikult, vaatas talle oma särava pilguga otsa ja hüppas uuesti, nagu oleks (n_) midagi juhtunud. (V. Dragunsky) 30. Temas (Aljosas) pole (n_) isekust, (n_) uhkust. (A. Tšehhov) 31. (N_) laua tagant ära aetud ja (n_) magama pandud - ja aitäh selle eest. (A. Tšehhov) 32. Nüüd võiks tema südametunnistus jääda täiesti rahulikuks: tal on sellega (n_) pistmist, selline on Gavriku tahe. (V. Katajev)

3. õppetund

Dikteerimise test

1.
2.

Preobraženski oli täna hommikul heas tujus. Tänapäeval saab teatavaks, et Lenochka on üliõpilane. Ühest küljest oli kindlasti kahju kvalifitseeritud sekretärist lahku minna. Veel polnud (ei) kust teist saada, pealegi teadis ta, et ta (ei) armasta uut esimesest silmapilgust. Lenochkale väärilise asendaja leidmine pole kaugeltki lihtne. Temaga (n_) oli ta (n_) nii (n_) mures oma töögraafiku pärast; talle (ei pidanud) sama asja (mitu) korda meelde tuletama). Mida iganes (n_) teeb – kõik on korras. Teisest küljest oli tüdrukul (n_) raskusi: ta töötas päeval õhtuti, töötas peaaegu (n_) seal, kus (n_) sel talvel oli - (n_) oli piisavalt aega_. Kindral oli tema edu üle siiralt rõõmus. Preobraženski nägi lillealuseid ja sõimas end, et ta (ei) nõustus lilli (varakult) ostma. Ta läheb täna tööle. (N_) milline (n_) õigustatud tegevus! Ta ületas (n_) laia, kuid elava tänava ja hakkas (n_) kiirustades lilli valima. Mõnes oli tal (n_) piisavalt värve, teistel oli tema arvates (n_) piisavalt triumfi.
– Vaata, milline uhke lillekimp! – sekkus müüjanna ja ulatas Preobraženskile terve hunniku läikivasse lainepaberisse pakitud (n_)kujuteldavate kombinatsioonide lilli. – Või see, veelgi rikkam!
"Kimp peaks olema (mitte) rikkalik, vaid ilus," märkis Preobraženski kuivalt.
Ta (lõpuks) leidis selle, mida otsis: (n_) suured heledad (punased), mis varitsevad nurgas nende kuninglike naabrite selja taga, värsked Moskva oblasti roosid. Kindral võttis rooside korvi üles ja mõnusat raskust tundes raputas seda kergelt. Tihedad pungad, justkui neitsist kangast kokku rullitud, lebasid meeletus lehvikus ja piserdasid kõnniteele vett.
- See ei maksa sulle väga palju! - ütles müüjanna (usk)usklikult.
– Sa neiu oled ülimalt (n_) viisakas! – ütles Preobraženski karmilt ja võttis raha välja.
Olles rahul, läks ta edasi. Oodanud meeletult kihutavate autode voolu, ületas Preobraženski uuesti tänava, vaatas kella ja ahmis õhku. (N_) raiskades üle (N_) minuti, suundus ta vana häärberi poole.
Lenochka käis (n_) koidikul postitatud loendeid vaatamas ja ootab teda nüüd oma _vahemikus_re_. Ta tuleb alati õigel ajal. Kindral vaatas mõnuga lilli ja avas ootesaali ukse.

4. õppetund

Test

1. Avage sulud ja sisestage vajaduse korral puuduvad tähed.
2. Lisage puuduvad kirjavahemärgid.

Nagu Preobraženski eeldas, oli Lenochka juba tööl. „Mis uudised taevas? Mida s_rafid täna laulsid? – tervitas teda naeratav kindral. Kuid tavaliselt animeeritud Lenochka istus kummaliselt vaikselt ja kurb. Tema (eba)rõõmus ja kurb pilk tabas Preobraženskit. (Eba)silmaga oli näha, et midagi (eba)head on juhtunud. Ta nägi lilli ja tema nägu oli (väljakannatamatu) valuga moonutatud.
Preobraženski positsioon oli (eba)kadestamisväärne. Roosid olid ilmselgelt (n_) (millelegi). Lenotška (n_) poetas aga (n_) pisara, kui ta rääkis talle, et tema (n_) sai (pool) palli. Ta arvestas (pool)pääsmega (see juhtub filoloogia- ja mehaanika-matemaatikateaduskonnas ja paljudes teistes teaduskondades), kuid tema arvutused ei läinud tõeks. Preobraženski vihjas apellatsioonile, kuid ta pidi pöörduma (n_)kelle poole ja (n_) mille kohta. Kindral pani roosid nurka, sulges ooteruumi ukse ja teatas kõigile osakonnas olijatele, et lõbutsemiseks pole põhjust, sünnipäevatort tuleks ära võtta ja ooteruumi siseneda. Tüdrukul pole (pole) kohta, kuhu peita, et (halb) ellu jääda. (Muidu) polnud (polnud) kedagi, kes ebaõnnestumist varjaks. Osakond oli sõbralik ja kõik tundsid noorematele kolleegidele kaasa. Sõbrad reageerisid (erinevalt). Täiskasvanud abielurikkuja, kuulates kedagi ja pomisedes (midagi) seosetult, läks kohe oma õpilast lohutama. Prilutski, koputades oma läikima lihvitud kinga varbale, hakkas äkki midagi vihast vilistama, pöördus siis ümber ja ütles sõna ning kõndis teadmata suunas minema. Kõik need päevad jooksis ta nagu hull ringi, hankides (vajalikku) infot järgmiseks uurimiseks. Tal (n_) oli jäänud (n_) minutit mõelda millelegi muule peale määratud töö. “Imeline töömees, aga milline kreeker! Nii et (mitte) üldse (samuti) seltsimehelikult,” arvas Preobraženski (südames).

Mingi igavesti sünge, vihane.

(L. Rubinstein)

Ohates naasis ta oma tuppa. Oli vaja minna Abielurikkumisse ja (et) veenda tüdrukut, et (halva) õnne pärast pole (pole) põhjust ärrituda, (c) tal on terve elu ees. (B)muide, (n_)kelle jaoks on (n_)saladus, et selline nõuanne on (n_)keda ja (n_) kunagi veel aidanud. Ooteruumis segas Lenotška mehaaniliselt mingeid pabereid ja ütles Preljubodejevile, et ta on täielik (n_) asi, ajuvaba nukk, (n_) võimekas inimene. Lahkumiskiri oli laual.
"See on väga (halvasti) läbimõeldud otsus, me kõik armastame teid nii väga," ütles Preljubodejev mastunult. – Ja pole (üldse) vahet, kas sa oled üliõpilane või mitte!
- Ei ei! See on väga tähtis! – vaidles Helen tuliselt vastu. – Tööalaselt olen varsti (mitte)kõlbulik, sest märgin aega. Ju sa ise ütlesid mulle, et iga inimene on arengus huvitav. (Mitte) miks mind armastada.
Preobraženski tahtis sekkuda, kuid järsku kuulis ta Preljubodejevit mingil kummalisel (eba)tuttaval häälel ütlemas:

Mõnikord tekib järsku hull mõte: "Noh, kas ma peaksin midagi ütlema?"

(L. Rubinstein)

- Kui ma poleks mina, vaid kõige ilusam, targem ja parim inimene maailmas, ma paluksin sellel hetkel põlvili sinu kätt ja armastust...
- Jah Jah! – Helen tõstis üles. - Ma tean: see on Pierre, kes ütleb Nataša! Mäletan peaaegu kõiki armastusavalduse stseene vene romaanidest. Nad on ilusad!
"Muidugi, muidugi," mõtles Preobraženski süngelt. – Odintsova ja Bazarov on eriti head. "Pühkige surev lamp!" Kui kena!"
- Ja Kitty ja Levin? - jätkas Lenochka. - Mäletad? Nende vaikne vestlus kaardilaua rohelisel alal? Lõppude lõpuks kirjutasid nad algustähed kriidiga - ja kõik öeldi: et ta armastab teda, et ta ütleb oma vanematele, et homme tuleb ta järgmist asja tegema...
"Oh mu jumal! - mõtles Preobraženski. "Ma (n_) talun täna teist tragöödiat." Ta läks oma tuppa ja sulges ukse tugevalt.

Sa ei pruugi kuhugi vaadata, aga ikkagi näed kõike.

(L. Rubinstein)

5. õppetund

Test

1. Avage sulud ja sisestage vajaduse korral puuduvad tähed.

2. Lisage puuduvad kirjavahemärgid.

Kes siis veel, kui mitte politseinik,
Unustades omaenda rikkuse,
Probleemide tekitajatele
Tõuseb puhtalt ja seaduspäraselt!

(D.A. Prigov)

Pidin ikkagi helistama Irina Rodionovnale, et pidulik õhtusöök tühistada ja Lenochka vajalikest õnnitlustest päästa.
- Sellest (n_) piisas! - märatses Irina Rodionovna. - Keda ma siis vastu võtma peaksin? Ta (n_)ba_lov (n_) sai vajaliku summa! (N_) pole muud võimalust oma ebaõnnestumist seletada!
– Olen sind tundnud (n_) paar aastat, Irina. Sa oled (n_) jäljendatav. Kuhu sa helistad ja kellega räägid? – katkestas kindral teda, unustades, et just tema helistas talle.
- Kogu teie (n_) rikutav ausus! Ja igasugused mõtted selle aja jooksul (n_) valdasid mind üle. Ja nii me ootasime! Ma ütlesin teile Sherlock Holmesile (n_) korda: "Te kõik võitlete seadusetähe eest, kuid tunnete elu." Helista Isabellale, Bohemian – teeme asja selgeks, las ta läheb tasulisesse osakonda. (Vajalik summa tuleb_a (n_)aeglaselt koguda. Tüdrukute jaoks_ (n_)vabandust (n_)miks, ta ei oska (ei) kuskilt abi oodata. Sina ja mina (n_) lõpetasime oma toidu, (n_) sai piisavalt magada, las noored ootavad ( teisiti.
"Oletame, et Holmes ei võidelnud mitte seadusetähe, vaid hea vaimu eest," ütles Preobraženski hajameelselt.
Ta arvas, et tasuline osakond on suurepärane väljapääs olukorrast. (N_) olles oma laused lõpetanud, haaras ta ootamatult heliseva mobiiltelefoni. Prilutski helistas. Ta oli just lahkunud vastuvõtukabinetist ja teatas ettevaatlikult (n_)kiiresti, detailidele pilgu heites, et juhtus (n_) suur (n_) arusaamatus. Taotlejate pikk nimekiri (n_) mahub ühele paberilehele. Perekonnanimi Lenochk_ oli esimesel lehel viimane_ ja sattus sinna, kus kaks paberitükki kokku liimiti. See on selline (n_) andestatav (n_) hooletus, (n_) rohkem, (n_) vähem! (Seda silmas pidades) anti Prilutskile vastuvõetute topeltnimekiri ja nüüd läheb ta tööle. "Võidu äike, lõdvestu!" – pomises Preobraženski omaette ja vaatas rõõmsalt mäslevat (seni) vastuvõtjat, mida kostis Irina Rodionovna häälega.
"Meie jutt (n_) ammu heliseb siiani kõrvus..." laulis ta talle hellalt.
-Oled sa hull? – sai vastuvõtja lõpuks vihaseks ja küsis pärast pausi nutuhäälega:
– Muud uudised Kostja? Ütle (n_)hing!
Pärast vestluse kiiret lõpetamist avas Preobraženski kabinetiukse. (N_)teadmisväsimus_ Lenotška oli juba kõik kirjad ära sorteerinud ja nüüd, lilli korvist välja võttes, rääkis Preljubodejeviga rahumeelselt Tatjana Tolstaja romaanist "Kys". Preobraženskil oli hea meel kuulda, et romaani peategelane on keel! Imeline! Abielurikkumise kõrval muutus Lenochka eriti hapraks. Ta (n_) jõudis tema õlani ja seisis oma varvastel, et panna vaas kõrgele riiulile. Abielurikkujad noogutasid nõustuvalt pead mõnikord (midagi), mida ta kommenteeris, aidates naisel (n_) austust hajutada Punased roosid kogu aeg ja hoolikalt (mitte_) puudutades kurbaid hommikusi detaile, tegi ta plaane järgmise aasta sisseastumiseks. Preobraženski kallistas neid mõlemaid ja teatas imelisest uudisest, mille Prilutski talle just rääkis.

1. Distsiplineerimatus ei seisne vempudes ja väiksemates käitumisreeglite rikkumistes, vaid eelkõige õpilase õppimiskohustuste täitmata jätmises, hoolimatus suhtumises ühiskondlikult kasulikku tulemuslikku töösse, soovis oma osa ümber lükata. tööjõu andmine teistele (Sukhoml.) 2. Iseseisvalt õppeülesannete täitmata jätmine – esimene samm parasitismi poole. (Sukhoml.) 3. Elu kaasaegne inimene on mõeldamatu ilma pideva vaimse suhtlemiseta raamatuga. (Sukhoml.) 4. Hea peaks juhtuma vaikuses. Aga sellest pole midagi rääkida (P.) 5. Madala kuristiku nõlval paistis mesila. (T.) 6. Õhtune koit tuhmus ja õhus, mis oli veel särav, ehkki loojuva päikese kiirte poolt enam mitte valgustatud, hakkasid tihenema ja levima külmad varjud. (T.) 7. Väidetavast põgenemisest ei teadnud majas keegi. (P.) 8. Sügis oli enneolematu, kuiv, hoogne, külma õhu selgusega. (Paust.) 9. Meil ​​ei olnud vett, meil oli janu. (Paust.) 10. Päike tõuseb kõrgemale, vintpüsside ja kuulipildujate ragin veereb talumatult välja. (Seeraf.) 11. Ukse avades laskus komandör rahulikult hobuse juurde. (Hyde.) 12. Igaüks, kes on kunagi Amuuri piirkonda näinud, ei saanud sinna paratamatult armuda. (V. Gusev.) 13. Keegi ei saa kõike teada, kuid häbiväärne ja kahjulik on teeselda, et tead seda, mida sa ei tea. (L.T.) 14. Mitu päeva järjest olin lugemisega hõivatud. (Hyde.) 15. Vanamees tõusis vastumeelselt püsti ja järgnes mulle tänavale. (T.) 16. Kõrgel taevas sulamata maa kohal laulis lõoke. 17. Me ei käinud pühade ajal kuskil ja polnud kuhugi minna. 18. Naasesime koju mööda valgustamata tänavaid. 19. Mees avas meile ukse. Ta unine nägu ei olnud vihane, vaid pigem lahke. 20. Alates kõrval tuba kuuldi hääli. Üks vaidlejatest oli selgelt nördinud. 21. Kaks inimest rääkisid kontori sissepääsu juures. Üks neist naeratas, kuid mitte pehmelt ja sõbralikult, nagu tavaliselt, vaid külmalt ja pingeliselt. 22. Hämmeldunult hakkasin kirja uuesti lugema. 23. Otsus tuli kiiresti vastu võtta, kuid polnud kellegagi nõu pidada. 24. Kõik kohad saalis olid juba hõivatud, meil polnud kuhugi istuda. 25 Jõe jää ei olnud tugev, vaid kaetud läbipaistva koorega. 26. Järsku tulime välja suurele päikeselisele lagendikule. Siinne muru oli lopsakas, roheline ja seda ei purustanud keegi. 27. Meil ​​polnud vajadust vanasse parklasse tagasi pöörduda. 28. Paljud põllumajandusteaduse küsimused on ikka veel lahendamata ja ootavad uurimist. 29. Tuld süütamata istusime vaikselt ja rääkisime juttu. 30. Mitte koht ei tee mehest, vaid mees koha. (Viimane)

Siin-seal kolletab mõni hilinenud õis. Rohud on oma seemned maasse valanud ja nende paljad varred õõtsuvad tuule käes. Söödud vigastus on karjamaal veel roheline ja jääb lume alla lebama.

Eemalt kostab karjasepasun. Mardikast söödud leht mustal lepal ripub endiselt küljes.

Külast väljas küntud lagedatel põldudel korjatakse küpset kartulit. Hilissügisel lõigatakse aedadest kapsas - rasked, helerohelised pead. Väljakaevatud punased porgandid ja paksud magusad naeris on kuhjatud peenarde vahele kõrgetesse hunnikutesse.

Metsaservas on kõrge marjadega puistatud pihlakas veel punane ja vaarikad aias on punased nagu heledad ümarad helmed. Kähar kadakas on puistatud mustade helmestega - ta ei jõua lund ära oodata. Rohi ja puud laulavad oma viimast laulu, ülistavad maad, kuuma päikest, soojad vihmad. (I. Sokolov-Mikitovi järgi.) (109 sõna)

1. Kaks n-tähte täispassiivsõna sufiksites.

2. Täishäälikud passiivse osalause sufiksites.

DEBACLE

Meie verandalt nägime Belaya jõge ja ma ootasin pikisilmi selle avanemist. Ja lõpuks on käes see soovitud päev ja tund! Jevseich vaatas kähku minu lastetuppa ja ütles hirmuäratavalt rõõmsal häälel: "Valge on kolinud!" Ühe minuti pärast seisin soojalt riides juba verandal ja vaatasin innukalt oma silmadega tohutut sinist, tumedat ja mõnikord isegi riba. kollane jää. Põiktee on juba kaugele ujunud; ja mingi õnnetu must lehm jooksis seda mööda nagu hull, ühelt pangalt teisele. Minu lähedal seisnud naised ja tüdrukud saatsid haledate hüüatustega jooksva looma iga ebaõnnestunud liigutust, mille möirgamine mu kõrvu jõudis ja mul oli sellest väga kahju. Ühes kurvis paindus jõgi järsu kalju taha ning selle taha kadus tee ja mööda seda jooksev must lehm.

Järsku ilmusid jääle kaks koera; kuid nende kiuslik hüppamine ei tekitanud minu ümber olevates inimestes mitte haletsust, vaid naeru, sest kõik olid kindlad, et koerad ei uppu ja hüppavad või ujuvad kaldale. Uskusin seda meelsasti ja vaese lehma unustades naersin koos teistega. Koerad ei olnud aeglased üldiste ootuste täitmisel ja kolisid peagi kaldale.

Jää oli endiselt tugev, kindel, lahutamatu, lõputu plokk. (S. Aksakov.) (195 sõna)

1. mitte erinevate kõneosadega,

2 Rõhuta täishäälikud osalause lõpus.

TUGEVAMAD LIHASED – TERAVAM MEEL

Kas intellektuaalne tegevus ja kehaline aktiivsus? Mihhail Lomonosov suutis raudse pokkeri kergesti sõlme siduda, Lord Byron osales poksimatšidel. Kirjanik A. Kuprin oli Kiievi üks paremaid tõstjaid ja maadlejaid. Kõik nad väitsid, et treenimine ja lihaste tugevdamine aitasid neid vaimse töö juures.

Lihased ja intellekt, looduse peensus ja rusikate jõud, särav meel ja füüsiline jõud. Nende lähedus tundub kummaline ja arusaamatu. Kuid füsioloogid tõestavad, et töötavate, hästi füüsiliselt arenenud inimeste intelligentsus on palju kõrgem kui tugevate lihasteta inimestel. Seda seletatakse sellega, et lihastest tulevad signaalid on aju eduka toimimise vajalik eeldus.

Vajadust pideva ajutegevuse treenimise järele on juba mitmete Ameerika ettevõtete juhid täielikult hinnanud. Nende töötajad, kes tegelevad kehalise ettevalmistusega ja hoiavad end vormis, saavad palgatõusu. (A. Suvorov.) (131 sõna)

1. Vokaalid aktiivsete oleviku käände sufiksites.

2. Rõhuta märgistatud täishäälikud sõna juurtes.

3. N - nn omadussõnasufiksites.

KEVADTUUL

Hommikul oli lompidel valge jää ja nüüd, pärastlõunal, jooksevad ojad, koerad peesitavad päikese käes ja varblased loksuvad reipalt ringi. Tuul on tihe, niiske ja soe. See tõmbab ja tõmbleb kohati: vilgas kevadtuul. Kui kuulata, teeb see müra ja naerab. Ja taevas on tuules: sügavsinine paplite kuldsete okste taga. Soojus ja värskus. Ja selles värskuses on nire sulavast lumest, soojenenud maast ja katustest, tuules tuksuvatest okstest, mis on muutunud loidaks ja säravad tuulest, tuul, mis on läbi põldude ja metsade pühkinud. Ja tundub, et see lõhnab nagu tuvid, nende vaikne kakumine ja keldrite soe niiskus pehmenenud jääga. Kevad... Ta vaatab silma õhetavatele “lõokestele” ja paberroosides pasocha valgetele kübaratele, noogutab kärust rõõmsate pajude, punakate okste ja hallide pajudega, ristid on taevas kuldsed, hüüab häältega. kaubamüüjad. (I. Šmelev.) (124 sõna)

1. Rõhuta vokaalid omadussõnade, nimisõnade, osalausete lõpus.

2. Vokaalid aktiivsete oleviku käände sufiksites.

3. Tähed e - ja I ja II konjugatsiooni verbide lõpus.

Pika sügise päikeseloojang on läbi põlenud. Viimane, kitsas nagu pragu karmiinpunane triip, mis õhenes silmapiiri serval, halli pilve ja maa vahel, kustus. Ei paistnud enam ei maad, puid ega taevast. Ainult pea kohal värisesid suured tähed ripsmetega keset musta ööd ja sinine valgusvihk tuletornist tõusis õhukese sambana otse üles ja paistis seal vedela, uduse, heleda ringina taevakuplil. Tähekujulised valge tubaka õied eesaias lõhnasid pimedusest ja jahedusest teravamalt. (A. Kuprin.) (76 sõna)

1. N ja nn denominaalsete omadussõnade sufiksites.

2. Ei ja ei erinevate kõneosadega.

3. Rõhuta kontrollitud ja vahelduvad vokaalid tüves.

Kes ei teaks neid lihtsaid niidu- ja metsaarmsaid lilli?

Varem kõndisite metsa mööda sissetallatud, ammu tuttavat rada. Paremal ja vasakul laiuvad niidu- ja metsalilled laias, kirjus ja rõõmsas meres. Tuules õõtsuvad lillad kellukesed, kolletuvad lugematud võililled, metsa lähedal, juba puude all õitseb Ivan da Marya. Ja otse raja ääres, piki kraavide äärte rohelistel metsamuruplatsidel õitsevad ja kummardavad sulle tuttavad rõõmsad karikakrad. Tagasihoidlikud valgete ja puhaste kroonlehtedega kummeliõied näevad välja nagu rõõmus naeratus. (Ja Sokolov-Mikitov.) (78 sõna)

1. Täishäälikud ja kaashäälikud eesliidetes.

2. Tähed e - ja I ja II konjugatsiooni verbide lõpus.

3. Hääldamatud kaashäälikud juurtes.

4. Rõhuta täishäälikud omadussõnade lõpus.

5. Kirjavahemärgid millal homogeensed liikmed, keerulistes lausetes.

Kõigist laululindudest – metsamuusikutest – on kõige salajasem ja kaunim kuldkollane oriole.

Orioles elavad puhastes kasesaludes, iidsetes varjulistes parkides, kõrgetel tamme- ja pärnaalleedel.

Kevadel ilmuvad oriolid hilja, kui metsasalud on juba kaetud rohelise lehestikuga ja kõik metsalaululinnud on ammu lennanud.

Kes poleks kasesalus kuulnud oriole valju vilet? Täpselt nagu kunagi varem Muusikariistad metsas mängivad tundmatud muusikud.

Osavalt puude rohelistes okstes rippuvat oriole pesa on raske leida. Alati pole võimalik lähedalt näha imelist lindu ennast, kes lendab salaja puult puule. Vaid mõnikord, lennates üle lageda päikesevalguse metsalagendiku, vilksatab ta oma säravat sulestiku. (I. Sokolov-Mikitoa.) (103 sõna)

1 Tähed n - nn omadus- ja määrsõnade sufiksites.

2. Hääldamatud kaashäälikud juurtes.

3. Rõhuta täishäälikud omadussõnade lõpus.

4. Pöörd- ja osalausete homogeensete liikmetega kirjavahemärgid.

LOMONOSOV

Kodumuredest haaratud Lomonossovi isa poja kasvatamisega peaaegu ei tegelenud. Ta kasvas üles peamiselt ema hoole all, oli hea tervise juures, kiire ja unistava mõistusega. Ta neelas innukalt pilte loodusest, muru kasvu ja õitsemise saladustest ning jättis pähe lindude ja loomade harjumused. Värske ja terav silm saatis teda kogu elu. Pole juhus, et palju aastaid hiljem joonistas suur teadlane mälu järgi oma põlispaikade kaardi.

Oma vanematemajas õppis noor Pomor kõigepealt vene keele grammatikat. Esiteks õppis Mihhailo vaimseid raamatuid, iidsete legendide kogusid. Ja siis ilmaliku sisuga raamatud.

1730. aasta lumetormil detsembriööl läks noor Pomor Moskvasse teaduses ja käsitöös õnne proovima. Aastad mööduvad, Mihhailo Lomonosov lõpetab Moskvas slaavi-kreeka-ladina akadeemia ja Akadeemiline ülikool Peterburis, lahkub, et jätkata haridusteed Saksamaal ja naaseb kodumaale lootustandva keemiku, matemaatiku ja poeetilise kõneoskuse meistrina. (O. Larin.) (138 sõna)

1. e-tähed ja nimisõnade käändelõpud.

2. Tähed n - nn omadus- ja osasõnade sufiksites.

3. Kirjavahemärgid homogeensete terminitega, osalausetega.

MITTE PUUTUDA METSABEESI

Kõik ei tea, et metsabeebi ei tohi metsast ära viia.

Suureks kasvades püüavad loomad elu kogeda, kuid neil pole veel piisavalt ettevaatlikkust, nad pole õppinud inimesi kartma. Seetõttu võib mõnikord metsas kohata üksikuid metsaelanike poegi. Ja mitte ainult metsas – linnade ja alevite läheduses, lärmaka kiirtee servas.

See aga ei tähenda sugugi, et väikesed loomad on kadunud ja vajavad päästmist. Absoluutne enamus Loomad oma loomulikus elupaigas ei kaota ega hülga kunagi oma poegi. Ja pidage meeles, et “päästetud” metsloomapoega on kodus äärmiselt raske vabastada. See muidugi ei sure, aga normaalset tervet looma temast ei kasva, isegi kui annad talle sügise jooksul talutava elu, pead nad ikkagi metsa lahti laskma. Surma laskmine: inimese läheduses küpsemisfaasi läbi elanud tibu või loomapoeg ei ole ette valmistatud iseseisvaks eluks looduses.

Ärge lootke tõsiselt, et metslooma oma koju tuues saavutate temaga samasuguse vastastikuse mõistmise, mis inimesel on kaua kodustatud loomadega. Ilvesest ei saa kasvatada Kisat ega karupoegast heatujulist Potapychit. Ja kui juhtute maal jalutades kohtama väikest armsat looma, siis palun ärge puudutage teda. Jäta ta rahule. (G. Bazhutn.) (196 sõna)

1. Tähed e - ja I ja II konjugatsiooni verbide lõpus.

2. -Tsya ja -tsya tegusõnades.

3. Mitte erinevate kõneosadega.

4. Osalausete kirjavahemärgid ja osalusfraasid, keerulistes lausetes.

TEENINDUS EMAMAAL

Minu jaoks oli peamine teenida kodumaad, oma rahvast. Minu suurimate rõõmude päevad langesid kokku isamaa rõõmudega. Isamaa mure, selle kaotused ja mured on mulle alati rohkem muret teinud kui isiklikud.

Iga aastaga liigume sõjaajast aina kaugemale. See oli erakordselt raske, aga ka väga kuulsusrikas aeg. Nendel aastatel karastasime end veelgi ja kogusime tohutult moraalset kapitali. Tagantjärele mõeldes mäletame alati neid, kes ei säästnud ennast vaenlase alistamiseks.

Võiduteadus ei ole lihtne teadus. Kuid see, kes püüdleb võidu poole, kes võitleb eesmärgi nimel, mida ta peab õigeks, võidab alati. (G. Žukov.) (100 sõna)

2. Mitte erinevate kõneosadega.

3. Tähed e - ja I ja II konjugatsiooni verbide lõpus.

4. Kirjavahemärgid määrsõnafraasides ja keerulistes lausetes.

VIHMA METSAS

Sooja suvevihma ajal kuuse all metsas viibimise rõõme on võimatu edasi anda. Vihmast aetud tuttpuu tedre tungis meie tiheda kuuse keskele ja istus otse onni kohale. Oksa all pesitses täies vaates vint. Siil on saabunud. Jänes lonkis mööda. Ja tükk aega sosistas ja sosistas vihm midagi meie jõulupuule. Ja me istusime kaua, ja kõik oli nii, nagu oleks metsade tegelik omanik igaühele eraldi sosistanud, sosistades, sosistades... (M. Prišvin.) (71 sõna)

1. Tähed e - ja nimisõnade käändelõpud.

2. Rõhuta verifitseeritud vokaalid juurtes.

3. Kirjavahemärgid osalausetega, keerulistes lausetes.

ARMASTUSEGA LOODUSE VASTU

Suurtel kaitsealadel, meie puutumatutes metsades, leidub punahirve. Punahirv on väga ilus, sihvakas suurte sarvedega loom.

Kunagi oli igal pool palju hirvi. Iidsetel aegadel peeti neid jahti, mürgitati koertega, tapeti vibude nooltega ja torgati teravate odadega. Hirvede küttimine on nüüd rangelt keelatud.

Ilusad, julged hirved usaldavad inimesi. Metsalagendikul, männimetsas, on söödaküna. Igal õhtul tulevad siia hirved. Nad söövad rahulikult heina ja peaaegu ei karda, kui inimene tuleb neile imetlema. (I. Sokolov-Mikitov.) (86 sõna)

1. Tsya ja -tsya tegusõnades.

2. Rõhuta täishäälikud omadussõnade lõpus.

3. Rõhuta verifitseeritud vokaalid juurtes.

4. Kirjavahemärgid homogeensete liikmetega, keerulistes lausetes.

PÄÄSTESAAREL

Suurel Volga üleujutusel võis siin-seal näha väikeseid laike üleujutamata maad, kuhu tormasid erinevad loomad.

Vesirott ujus, ilmselt väga kaugelt, ja toetus väsinuna vastu lepaoksa. Kerge lainetus vees püüdis rotti puhkepaigast lahti rebida. Siis ronis ta mööda pagasiruumi veidi üles ja istus hargile.

Ja üsna suurel puul, mis seisis ilmselt vee all kõrgel künkal, istus ahne, näljane vares ja otsis saaki. Tal oleks võimatu kahvlis näha vesirott, kuid roti sabaga kokkupuutel tekkinud lainel hõljusid ringid ja just need ringid andsid varesele roti asukoha. Siin algas sõda mitte kõhule, vaid surmale.

Mitu korda kukkus rott varese noka löögist vette, ronis jälle hargile ja kukkus uuesti. Ja nüüd oli vares juba jõudnud oma ohvri haarata, kuid rott ei tahtnud varese ohvriks saada.

Viimast jõudu kogudes näpistas ta varest nii palju, et kohev lendas sealt välja. Vares kukkus isegi peaaegu vette ja sai vaid raskustega hakkama, istus oimetuna oma puu otsa ja hakkas usinalt oma sulgi sirgu ajama ja omal moel haavu ravima. (M. Prišvin.) (178 sõna)

1. Mitte erinevate kõneosadega.

2. Täishäälikud ja kaashäälikud eesliidetes.

3. Rõhuta vokaalid omadussõnade lõppudes.

4. Isoleeritud liikmete kirjavahemärgid, homogeensed liikmed, sissejuhatavad sõnad.

Jaga